fbpx

Горіх, через який ми старіємо завчасно.

Хочете повільніше старіти? Немає нічого простішого — скоротіть калорійність свого раціону на третину. Ще простіше? Відмовтеся від всього однієї групи продуктів або навіть просто від одного звичного і корисного смаколика. Заінтриговані? Розповідаємо докладніше, інформує Ukr.Media.

Чим менше їсиш, тим повільніше старієш?

Наука досі точно не готова відповісти, які саме процеси в нашому організмі запускають старіння, а найголовніше — як їх відключити. Одна з популярних теорій пов’язана з мітохондріями — свого роду дрібненькими енергетичними станціями, де виробляється і зберігатися енергія, що дозволяє нашим клітинам активно працювати. Прихильники цієї теорії стверджують, що чим швидше зношуються мітохондрії, чим менше їх стає і чим повільніше і неохоче вони виконують свою роботу, тим швидше ми старіємо.

Чи є спосіб уповільнити або навіть зовсім зупинити цей процес? Знову ж таки, не можна сказати однозначно, але численні експерименти (правда, практично всі вони проводилися на піддослідних тваринах) підтверджують, що обмеження калорійності раціону і збільшення фізичних навантажень може зробити мітохондрії більш активними і навіть збільшити їх кількість в клітинах. Принаймні, дослідження, проведене вченими з Університету Брігама Янга (США), підтвердило: ті миші, щоденний раціон яких був скорочений на 35%, залишалися більш енергійними, рідше страждали від різних захворювань (у тому числі, які впливають на тривалість життя), а головне — їх тіла довше залишалися молодими.

Голодувати не обов’язково?

Будемо чесні: більшість з нас не здатні легко, а головне — надовго так істотно скоротити свій щоденний раціон. Більш того, дієтологи нагадують: суворі дієти, які передбачають різке і сильне зменшення калорій, просто небезпечні. На щастя, здається, є альтернатива: якщо обмежити вживання певних компонентів, то можна продовжувати підтримувати звичний рівень калорійності їжі і при цьому старіти повільніше.

Кілька досліджень, що проводилися на мишах і мушках, підтвердили: саме обмеження певного компонента запускає процес аутофагії — очищення та оновлення клітин (за відкриття цього процесу була присуджена Нобелівська премія з медицини 2016 року). Якого саме компонента? Так званої ВСАА-амінокислоти з розгалуженими бічними ланцюгами (англ. branched-chain amino acids, BCAA), до таких амінокислот відносяться лейцин, ізолейцин і валін. Найбільше цих амінокислот в білкових продуктах, причому чемпіон за їх змістом — звичний нам арахіс.

Всі ці амінокислоти дуже важливі для нашого організму і у жодному разі не можна відмовлятися від них повністю, але от якщо скоротити кількість продуктів, багатих білком, на третину (але таку дієту не можна тримати тривалий час!), то можна трохи омолодитися.

Втім, нагадуємо, досліджень на людях ще не проводилося, так що все-таки радимо вам дотримуватися традиційних рекомендацій по харчуванню. У тому числі і щодо арахісу.

Джерело

COVID-19 Live