fbpx

Голова Об’єднаного комітету начальників штабів генерал Марк Міллі заявив на закритій зустрічі з американськими законодавцями, що Київ може впасти протягом 72 годин, якщо відбудеться повномасштабне вторгнення Росії в Україну, про це повідомляє Fox News з посиланням на кілька анонімних джерел у Конгресі. Перед цим з аналогічною статтею вийшла і Вашингтон Пост, щоправда у ній не вказувалося імені чиновника, який зробив цей панічний прогноз і де це відбувалося. Цікаво, що паралельно із американцями заяву про те, що війна з Україною триватиме максимум 3-4 дні заявив Олександр Лукашенко.

Якщо подивитися хронологію цих публікації, то видно, що Лукашенко першим сказав про тривалість війни у 3 -4 дні. Анонс про, те, що він дав інтерв’ю з’явився 4. лютого, саму тезу про тривалість війни білоруське агентство Белта повідомило 5 лютого .

Найбільш ймовірно що це дійсно співпадіння. В Росії є традиція “шапоказадидування” перед будь-якою війною. Це робила і царська Росія і Радянський Союз і Росія нинішня. В цьому конкретному випадку роблять обережніше — ротом Лукашенка.

Логіка американських чиновників може бути іншою. Можна зрозуміти їхні побоювання, що наші ЗСУ переоцінені, але так само переоцінені і ЗС Московії, але на це мало хто з аналітиків звертає увагу. Наприклад, хвалені російські ракети Іскандер закупила Вірменія, але під час війни з Азербайджаном за словами вірменського прем’єра Ніколи Пашиняна вони не вибухнули “або вибухнули лише на 10%”. У війні з Україною, вони можуть запустити новіші і більш справні ракети, але вірменський приклад може слугувати певним індикатором стану російської зброї.

ЗА СЛОВАМИ ПАШИНЯНА ТІЛЬКИ 10% РОСІЙСЬКИХ ІСКАНДЕРІВ СПРАЦЮВАЛИ

На фоні стрімкого падіння проамериканського уряду в Афганістані військові у Вашингтоні можуть накладати афганську ситуацію на Україну, що безумовно є великою помилкою. Також не свідомо вони можуть погоджуватися з російськими наративами, що України це випадкова країна, яка по суті є частиною Росії і тому ніхто з Росією воювати не буде, як в тому ж Афганістані ніхто не воював з родичами, котрі пішли у Талібан.

Також Росія роками просувала на Заході уявлення про супер-сильну російську армію і суперсучасну російську зброю. Як свідчить дослідження Kings College така дезінформація була основним російським наративом у британских ЗМІ. Аналогічних досліджень щодо американських ЗСІ ми не зустрічали.

Росія в новітній історії ніколи не воювала у повномасштабній війні із регулярними збройними силами інших країн

В цій ситуації варто нагадати, що за будь яких сценаріїв російського вторгнення воно не відбуватиметься швидко. І звісно, ми не знаємо воно відбудеться чи ні.

По-перше: зацитуємо дослідження у якому йдеться про труднощі з якими зіштовхнуться окупанти на ґрунті: “Механізовані атаки не завжди такі швидкі, як того прагнуть нападники. Два найшвидші просування броньованих військ в історії – нацистський ривок Гудеріана крізь Арден і захоплення Дюнкерка у травні 1940 року, а також просування коаліції під проводом США з Кувейту до Багдада у 2003-му – одначе, означали в середньому лише приблизно 30 км на день.”

По-друге: російська армія має обмежені логістичні спроможності і вона не може швидко просуватися без залізниці. До того ж у лютому температура повітря коливатиметься поблизу Києва навколо 0 градусів. Розмерзла земля суттєво сповільнює просування військ.

По-третє: повітряні удари тривають теж довго. НАТО бомбардувало Сербію декілька місяців, перш ніж знищити інфраструктуру. Україна має набагато більшу територію, має краще ППО, а Росії далеко до авіаційно-ракетної спроможності НАТО.

По-четверте: Для перемоги у війні завжди потрібна наземна операція і тут ми повертаємося до швидкості просування.

По-п’яте: Війна у самому Києві може розтягнутися на довгі місяці і навіть роки. Прикладів тривалих боїв за великі міста достатньо.

Російське вторгнення цілком можливе, і можливі різні варіанти: від боїв на Донбасі, до атаки на Київ. Війна це непередбачуваність і результат може бути різний, але ми впевнні в одному: Україна чинитиме спротив і в разі вторгнення швидкої війни не вийде, Росія не досягне своїх цілей —поставити в Україні бутафорську владу і відновити СРСР. Було б добре, якби західні союзники враховували вищенаведені фактори при озвученні своїх сценаріїв, адже їхні слова теж мають вплив на бойовий дух українців і на рішення, які приймаються у Кремлі.

А нам не залишається нічого іншого, як готувати цивільний захист і ЗСУ до найгірших сценаріїв.

А українська влада і Міноборони після таких заяв союзників мають повідомити громадськість і показати факти, які б свідчили, що ЗСУ готується до ймовірної атаки ворога на столицю.

Джерело

COVID-19 Live