fbpx

План з подолання самотності слід розробляти для конкретних вікових груп.

Вчені з’ясували, від яких факторів може найсильніше залежати почуття самотності в конкретному віці, інформує Ukr.Media.

Всі люди переживають самотність і “масштабність” цього почуття по-різному. Те, що на нього впливає і задає вік, з’ясували вчені з Маастрихтського університету і служби громадської охорони Здоров’я Південного Лімбурга в Нідерландах.

“Більшість досліджень, присвячених самотності, досі проводили серед певних вікових груп, таких як літні люди або підлітки, чи серед людей з особливими захворюваннями. Наскільки нам відомо, жодне з цих досліджень не вивчає фактори, пов’язані з самотністю серед дорослих, і як вони змінюються з плином часу”, — говорить Тані Франссен, провідний автор нового дослідження.

Вчені вивчали взаємозв’язок між демографічними, соціальними і факторами, що стосуються здоров’я і почуттям самотності на основі даних, зібраних з вересня по грудень 2016 року, про 6143 молодих нідерландців у віці від 19 до 34 років, 8418 — у віці від 35 до 49 років і 11 758 жителів 50-65 років. “Глибину” цього почуття вимірювали за відповідною шкалою нідерландських психологів Дженні Гервельд і Тео фон Тілбурга.

У цілому, 10 309 (44,3%) респондентів повідомили, що відчувають почуття самотності. Серед молодих людей самотніми себе визнали 2042 особи (39,7%) — у порівнянні з 3108 (43,3%) учасниками дослідження середнього віку та 5159 людьми більш старшого віку (48,2%).

При цьому автори роботи виявили деякі фактори, які були пов’язані з цим негативним почуттям у всіх вікових групах. Серед них: проживання на самоті, стрес, а також психологічне та емоційне неблагополуччя. Найбільше самотнім себе почував той, хто був ізольований від суспільства і ні з ким не підтримував зв’язок.

Також вчені встановили фактори, що співвідносяться з самотністю, але які були притаманні тільки певним віковим категоріям. Так, самотність у першій групі (19-34 роки) залежала від частоти зустрічей і спілкування з друзями, а також від освіти. Місце у кар’єрній ланці і дохід, у свою чергу, виявилися пов’язані з відчуттям самотності серед респондентів від 35 до 49 років. Відсутність сімейного життя і почуття покинутості одночасно зустрічалися серед представників середнього і старшого віку, а люди, які позиціонують себе як самотні, у віці до 65 років найчастіше пояснювали це проблемами зі здоров’ям.

На думку авторів дослідження, ви можете відчувати самотність, якщо ваше життя не вписується в загальноприйняті установки, які пов’язують з конкретним віком: наприклад, успішне закінчення школи для тінейджерів, вступ до університету, наявність вищої освіти для категорії 20+, успішна робота в 30, заміжжя/одруження в 35+ і так далі. Оскільки різні фактори вважаються нормою для різних вікових груп, це показує, що не всі “одинаки” відчувають себе такими рівною мірою.

“Виявлення факторів, пов’язаних з самотністю, необхідне для того, щоб мати можливість розробити і застосувати відповідні стратегії щодо подолання цього. На жаль, більшість сучасних методів, здається, мають обмежений ефект. Можливою причиною може бути те, що більшість терапій для дорослих універсальні. Результати нашого дослідження показали, що план з подолання самотності слід розробляти для конкретних вікових груп”, — зазначає Франссен. При цьому автори роботи роблять застереження, що деякі фактори, наприклад якість міжособистісних відносин, не були враховані, оскільки інформація про це не містилася в первісному наборі даних.

Джерело

COVID-19 Live