fbpx

Поточне законодавство дозволяє відсторонювати деяких працівників без виплати заробітної плати у разі відсутності вакцинації проти COVID-19. Постанова Кабінету Міністрів України від 9 грудня 2020 року № 1236 (“Постанова 1236”) зобов’язує роботодавців відсторонювати від роботи невакцинованих співробітників згідно з переліком МОЗ. Навіть якщо працівник згоден за власний кошт проходити тестування кожні три дні – він все одно підлягає відстороненню. При цьому оплата повинна проводитись лише за фактичну роботу – тобто якщо співробітник не виконує жодних обов’язків, він не отримуватиме заробітну плату взагалі. Сьогодні існують альтернативи для збереження заробітку. Наприклад, переведення невакцинованих співробітників в режим дистанційної роботи чи надомної праці, або можливість регулярного тестування. Але така можливість доступна далеко не всім роботодавцям.

Що ж робити з працівниками, які прямо відмовляються робити щеплення від COVID-19? Ми запитали юриста кадрового порталу grc.ua Андрія Івченко. Ось що він відповів:

Чи законне звільнення таких працівників?
Вакцинація працівників: не примусово, але обов’язково. Про усунення невакцинованих співробітників від роботи

— Ні, на початку листопада згідно з наведеним нижче указом МОЗ, співробітників, які не вакцинувалися, і які потрапляють під Перелік посад обов’язкових для вакцинації, повинні були повідомити про усунення від роботи, а потім усунути від роботи.
Чи може співробітник опротестувати відсторонення від роботи чи звільнення?

— Звільнення може, а усунення, якщо співробітник знову ж таки потрапляє під Перелік професій згідно з МОЗ, не може оскаржити.
У законодавстві України немає норми, що дає змогу на примусову вакцинацію. Правильно?

— Так, примусової норми немає. На сьогодні в законодавстві України відсутня норма, яка дозволяла б примусову вакцинацію.
Яких працівників, згідно із законодавством, можна усунути від роботи без збереження заробітної плати?

— Працівники закладів освіти та органів виконавчої влади, які не щепляться проти COVID-19, будуть відсторонені від роботи без збереження заробітної плати. Існує Перелік професій, які підлягають ОБОВ’ЯЗКОВІЙ вакцинації на посаді. Згідно наказу МОЗ України від 04.10.2021 № 2153 “Про затвердження Переліку професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням” з метою забезпечення епідемічного благополуччя населення України, попередження інфекцій, керованих засобами специфічної профілактики, складено Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням. З метою запобігання поширенню на території України COVID-19, в разі відсутності абсолютних протипоказань до проведення профілактичних щеплень, обов’язковим профілактичним щепленням проти гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2, на період дії карантину підлягають працівники: 1. Центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів; 2. Місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів; 3. Закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності. З 9 грудня розшириться перелік професій, для яких вакцинація проти COVID-19 буде обов’язковою. За словами прем’єр-міністра Дениса Шмигаля, до переліку увійдуть також працівники установ соціальної сфери, установ захисту прав дітей, реабілітаційних установ, співробітники стратегічних для держави підприємств, таких як Укрпошта, Укрзалізниця. Люди цих професій потраплять до списку, бо під час виконання професійної діяльності вони найбільше контактують з іншими людьми. Працівники освіти, органів виконавчої влади та інших установ можуть щепитися від COVID-19 організовано або індивідуально у зручному для них пункті чи центрі вакцинації.
Вакцинація працівників: не примусово, але обов’язково. Про усунення невакцинованих співробітників від роботи
Відсторонений компанією співробітник йде у відпустку без збереження ЗП, і цей період не входить до трудового стажу. Але якщо співробітник сам пише заяву на відпустку власним коштом, то цей період йде до стажу. Правильно?
Вакцинація працівників: не примусово, але обов’язково. Про усунення невакцинованих співробітників від роботи

— Правильно.
Як довго співробітник може перебувати у відпустці без заробітної плати?

— Обмеження, щодо тривалості відпустки без збереження заробітної плати за період карантину законодавством не встановлені.
Чи знімаються обмеження у допуску до роботи при виході з червоної зони?

— Так, але не для тих, хто є в переліку МОЗ.
Відповідальність за допуск невакцинованих працівників лягає на роботодавців? Яка саме?

— Така відповідальність становитиме від 2000 до 10 000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, тобто 34 000–170 000 грн (ст. 44-3 КУпАП). Службова особа підприємства, інших органів державної виконавчої влади, органів місцевого самоврядування, яка за службовими або професійними обов’язками має забезпечувати виконання правил та норм, що встановлені з метою запобігання епідемічним та іншим інфекційним захворюванням, може понести й кримінальну відповідальність: штраф до 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян (1700 грн) або арешт на строк до шести місяців; або обмеження волі на строк до трьох років; або позбавлення волі на той самий строк.
Чи є ще якесь «підводне каміння» для невакцинованих співробітників, яких відсторонили від роботи без ЗП? Що робити з працівниками, які прямо відмовляються робити щеплення від COVID-19, наприклад офіціантами кафе в червоній карантинній зоні?

— У цьому випадку, на жаль, проблема перекладається виключно на плечі роботодавця. Так, законодавчих підстав для відсторонення від роботи з невиплатою заробітної плати роботодавці не мають. Тут, мабуть, у роботодавців може бути кілька альтернатив. Перша з них – регулярне тестування таких працівників із періодичністю, передбаченою Постановою 1236. Якщо ж співробітник відмовляється від тестування, або подібний підхід занадто дорогий для сторін – у роботодавця все ж залишаються способи виконати карантинну Постанову 1236. Так, співробітників можна відправити працювати дистанційно або перемістити на робочі місця не за місцезнаходженням кафе або магазину (якщо це є економічно доцільним). Іншим способом врегулювання ситуації може стати відпустка без збереження заробітної плати, звісно, якщо на це згоден співробітник.

Джерело

COVID-19 Live