fbpx
Такі неінфекційні хвороби як рак, діабет, серцево-судинні, хронічні респіраторні, психічні захворювання є причиною смертності №1 у світі та в Україні.

В Україні вперше проводять загальнонаціональне дослідження для вивчення поширеності факторів ризику неінфекційних захворювань (НІЗ). Рекомендований Всесвітньою організацією охорони здоров’я підхід для епідеміологічного нагляду за факторами ризику НІЗ має назву STEPS.

«У світі більш ніж 130 країн хоча б одного разу брали участь в дослідженні STEPS. У деяких країнах дослідження STEPS проводилось декілька разів, в Україні – проводиться вперше», — зазначили в МОЗ.

Результати досліджень потрібні не лише для вивчення тенденцій всередині країни, але й для порівнянь між країнами.

Зокрема, вони містять соціально-демографічні показники, рівень вживання алкоголю і тютюну, інформацію щодо харчування, фізичної активності, результати вимірів артеріального тиску, глюкози, холестерину, наявність хвороб системи кровообігу, дані фізичного огляду і біохімічні показники.

Неінфекційні захворювання (НІЗ) – це хворобливі стани, які не передаються від людини до людини, тривало перебігають і повільно прогресують, погіршують психоемоційне і фізичне здоров’я. Неінфекційні захворювання з’являються внаслідок поєднання генетичних, фізіологічних, екологічних і поведінкових чинників.

Такі неінфекційні хвороби як рак, діабет, серцево-судинні, хронічні респіраторні, психічні захворювання є причиною смертності №1 у світі та в Україні. НІЗ є причиною 90% всіх передчасних смертей, наголосили в МОЗ.

Основні причини — метаболічні фактори ризику (підвищення артеріального тиску, рівня глюкози, холестерину, надлишкова вага та ожиріння), поведінкові фактори (споживання тютюну та алкоголю, нездорове харчування, недостатня фізична активність) та фактори навколишнього середовища (забруднення та інші).

Водночас, Україна все ще не має загальнонаціональних репрезентативних даних про основні фактори ризику неінфекційних захворювань, що є перешкодою для прийняття науково обґрунтованих рішень для поліпшення ситуації.

Дослідження STEPS організовує Міністерство охорони здоров’я України і Всесвітня організація охорони здоров’я в рамках спільного проекту МОЗ України та Світового банку «Поліпшення охорони здоров’я на службі у людей». Дослідження проводять Центр громадського здоров’я МОЗ України та Громадська організація «Український інститут соціальних досліджень імені Олександра Яременка».

Дослідження проводиться у всіх областях України. Вибірка дослідження включає доросле населення України (міське і сільське) із загальною кількістю потенційних учасників – 7 700 осіб. Збір даних проводиться з червня 2019 року, а результати дослідження очікуються у грудні 2019 року.

Учасники дослідження (респонденти) обираються випадковим чином. Участь у дослідженні є добровільною. Інформація, яку надають респонденти, є повністю конфіденційною та буде використана лише з дослідницькою метою. До проведення дослідження залучені професійні інтерв’юери, які пройшли спеціальне навчання.

ВООЗ рекомендує країнам повторювати проведення дослідження STEPS кожні 5 років, щоб слідкувати за тенденціями, контролювати існуючі політики у сфері охорони здоров’я та покращувати профілактику і контроль НІЗ.

Джерело

COVID-19 Live