fbpx

При цьому занепокоєння демонструє більшість респондентів. Підтримка дій російських ЗС в Україні залишається високою, але порівняно з березнем вона трохи знизилася. Більшість респондентів покладають відповідальність за руйнування та загибель мирних жителів України на країни НАТО.

Уважно за ситуацією навколо України стежать 59% респондентів (зокрема 26% стежать “дуже уважно” та 33% “досить уважно”). За минулий місяць увага до того, що відбувається, почала поступово знижуватися.

Найчастіше за подіями стежать люди віком 55 років і старші: 71% із них уважно спостерігають; із групи 40-54 року уважно стежать 62% респондентів, із групи 25-39 років — близько половини (49%), у наймолодшій групі, 18-24 роки, — 36%.

Українські події тією чи іншою мірою турбують 82% опитаних (46% говорять про те, що їх “дуже турбують” українські події, 36% – “швидше турбують”). З цього опитування також помітна диференціація за віковими групами. У групі 18-24 українські події турбують 67%, практично не турбують близько третини (скоріше не турбують 18%, зовсім не турбують 14%). Найбільшим занепокоєнням відрізняються респонденти 55 років і старші: серед них стурбованих — 90%, при цьому тих, кого дуже непокоять ці події, — 60%.

Серед того, що непокоїть у поточних подіях в Україні, респонденти найчастіше називали: “загибель людей, руйнування, страждання, полон” (47%), занепокоєння з приводу самого факту військової операції (26%), а також почуття невизначеності щодо майбутнього (13%).

Дії російських збройних сил в Україні у квітні підтримували 74% респондентів (у тому числі 45% “певно підтримували”, і ще 29% “швидше підтримували”; не підтримували сумарно 19%. У порівнянні з березнем підтримка незначно знизилася).

Більшість респондентів (68%) вважають, що “спеціальна військова операція” просувається успішно, іншої думки дотримується близько 17% опитаних.

Найменша впевненість у успішності просування “спецоперації” відзначається у групі 18-24 року. Найбільш позитивний погляд на перебіг спецоперації демонструють респонденти старшого покоління.

Серед причин, з яких респонденти характеризують хід “спецоперації” як успішний, виділяються насамперед такі (наводяться результати відповідей на відкрите питання): близько 27% тих, хто відповів, вважають, що “все йде за планом”, “досягаємо поставленої мети”, ще 25% пояснюють свою думку тим, що “ми звільняємо міста/територію/ДНР від бандерівців”, “далеко просунулися” тощо. 13% тих, хто відповів, пояснювали, що “ми сильні”, “у нас хороші військові”, “ми маємо рацію”.

Респонденти, які вважають, що “спецоперація” просувається неуспішно, пояснюють це наступним чином (наводяться результати відповідей на відкрите питання): майже половина (48%) говорили про те, що “все затяглося”, “довго триває”, хоча “обіцяли швидко ”, близько 31% казали, що “там гинуть мирні жителі, діти”, “гинуть наші військові”, “є великі втрати”, ще близько 9% пояснювали свою відповідь тим, що “не взяли Київ/Харків/великі міста”, “Немає перемог”, “немає результату”.

Більшість респондентів (73%) респондентів також вважають, що “спеціальна військова операція” закінчиться перемогою Росії, ще 15% вважають, що жодна зі сторін не зможе здобути гору. У перемогу України практично ніхто не вірить.

Більше половини росіян (57%) покладають відповідальність за загибель людей та руйнування в Україні на США та країни НАТО, ще 17% – на Україну та лише 7% на Росію. Нагадаємо, що ще в середині лютого 60% росіян уже вважали США та НАТО відповідальними за ескалацію конфлікту навколо України. При цьому у групі опозиційно налаштованих громадян (які не схвалюють дії президента) однаково вважають відповідальним і США та Росію (по 30% за групою).

МЕТОДОЛОГІЯ

Опитування Левада-центру проведено 21 – 27 квітня 2022 року за репрезентативною всеросійською вибіркою міського та сільського населення обсягом 1616 осіб віком від 18 років і старше у 137 населених пунктах, 50 суб’єктах РФ. Дослідження проводиться вдома респондента методом особистого інтерв’ю. Розподіл відповідей наводиться у відсотках від загальної кількості опитаних разом із даними попередніх опитувань.

Статистична похибка при вибірці 1600 осіб (з ймовірністю 0,95) не перевищує:

3,4% для показників, близьких до 50%

2,9% для показників, близьких до 25%/75%

2,0% для показників, близьких до 10%/90%

1,5% для показників, близьких до 5%/95%

Джерело

COVID-19 Live