fbpx

Національний банк Польщі (Narodowy Bank Polski) опублікував звіт про перебування вихідців з України в Польщі «Іммігранти в польській економіці – звіт з анкетних досліджень» («Imigranci w polskiej gospodarce – raport z badań ankietowych»). Деякі дані можуть вас здивувати. Звіт показує, що 53% іммігрантів залишаються в Польщі зі своєю сім’єю. Крім цього, 88% польських компаній платять іммігрантам ту ж ставку, що і польським робочим. Причина проста – в країні не вистачає поляків для роботи. Дослідження показують, що 24% іммігрантів хотіли б залишитися в Польщі назавжди. У свою чергу 14% з опитаних заявили, що хотіли б залишитися в Польщі більше трьох років, але не назавжди.

«Перехід від короткострокової міграції до поселення видно, і він пов’язаний із прибуттям членів сімей іммігрантів», – наголошується в звіті.

Дослідження також показує, що зміни в міграційних правил, введених в 2018 р., сприяли скороченню зайнятості іммігрантів приблизно в 20% компаній. За оцінкою Національного банку Польщі (НБП), зайнятість іноземців знизилася приблизно на 10% між лютим і кінцем травня 2020 р.

«Закриття кордонів, викликане епідемією COVID-19, не викликало масового повернення іммігрантів і пов’язаних з цим проблем з персоналом в компаніях», – йдеться в звіті. Невеликі підприємства в сфері послуг і промисловості найбільше постраждали від несприятливого впливу COVID-19 на продаж, але найбільш поширеними заходами було зниження витрат, не пов’язаних із зайнятістю. Цікаво, що зміни в сфері зайнятості іммігрантів не корелювали з положенням компаній.

Немає рук для роботи

Згідно з дослідженням, епідемія COVID-19 може знизити готовність деяких компаній (близько 15%) до найму іммігрантів у найближчому майбутньому, а також загальне зниження попиту на робочу силу. Реалізація сприятливого макроекономічного сценарію приведе до повернення тенденції зростання популярності працевлаштування іноземців (1/4 опитаних компаній почали працевлаштування іноземців в останні 2 роки). Основним мотивом працевлаштування іммігрантів була нестача робочої сили і велика гнучкість в робочому часі.

«60% компаній наймають іммігрантів тільки для ручної праці, що не вимагає кваліфікації. Великі компанії в середньому використовують людський капітал іммігрантів у більшій мірі. Важливу роль (близько 24% зайнятості) в найм і працевлаштування людей з нижчою кваліфікацією для середніх і великих компаній відіграють агентства з працевлаштування», – читаємо далі.

Дослідження НБП також показало, що за останні п’ять років відсоток іммігрантів, які заявили про свою готовність залишитися в Польщі довше або навіть назавжди, значно зріс.

Польські роботодавці воліли б наймати поляків, але у них нікого немає. Більше половини іммігрантів в Польщі живе, як мінімум, з одним членом сім’ї. Це означає, що посилюється тенденцію до переселення. Згодом, згідно з прогнозами NBP, в даний час висока схильність іммігрантів відправляти кошти на батьківщину повинна зменшитися.

Українці в Польщі: хороша зарплата, низькі витрати

Для деяких досить жити … на 200 злотих на місяць! «Барометр ринку праці Польщі» (Barometr Polskiego Rynku Pracy), розроблений Службою кадрів, показує, що кожен третій українець заробляє більше 3000 злотих на місяць, і тільки 3% одержує мінімальну національну зарплату (2600 злотих брутто, 1920 злотих на руки). Ще 30% отримує від 2,6 до 3 тис. злотих нетто. Кожен п’ятий – від 2,2 до 2,6 тис. злотих на руки.

Варто враховувати також, що польські працедавці часто надають працівникам зі Сходу привабливі пільги, не пов’язані з заробітною платою, завдяки чому вартість життя значно знижується, а більше грошей залишається в кишені. Три найпопулярніших доповнення: безкоштовна квартира, якою було забезпечено 68% українців, безкоштовний Інтернет (37%), транспорт до місця роботи і безкоштовне харчування (27%). Кожен п’ятий українець отримує від свого роботодавця безкоштовний мобільний телефон.

Більшість українських поселенців – це молоді люди у віці від 20 до 39 років, а також підлітки. Найчастіше вони обирають Варшаву та її околиці, а потім Краків, Познань, Вроцлав. Українці становлять половину іноземців, які вирішили оселитися в Польщі впродовж більш тривалого періоду в останні роки, подавши відповідні заяви на постійний вид на проживання. UdC підкреслює, що переважна більшість із них вже мають тимчасовий вид на проживання, пов’язаний з роботою.

Українці відправили більше грошей з Польщі, ніж поляки відправили в країну з-за кордону

НБП перевірив суми, які українці відправляють з Польщі в свою країну. Загальна сума грошових переказів значно збільшується з року в рік. У 2019 р. це було 16 млрд злотих – вперше більше, ніж поляки, що працюють за кордоном, перевели до Польщі. Середній українець, який проживає в Кракові, переводить в Україну понад 9,3 тис. злотих щорічно.

Останні дані Центрального статистичного управління показують, що в I кварталі 2020 р. українці залишили в портфелях підприємців в Польщі майже 1,48 млрд злотих, що є найгіршим результатом за 3 роки, що на 100 млн менше, ніж роком раніше.

Пандемія коронавірусу, пов’язана з цим невизначеність на ринку праці і заморожування підвищень спонукають співробітників економити більше і відкладати неосновні витрати. Поки невідомо, чи погіршиться епідемія восени. Якщо державні кордони знову закриються, то заробітна плата, отримана зараз, триватиме довше.

Дослідження NBP проводилося в період з листопада 2019 р. по травень 2020 р. і охоплювало іммігрантів, які працюють в Польщі, компанії, в яких працюють іммігранти, і установи, важливі для місцевих ринків праці.

 

Джерело

COVID-19 Live