fbpx

Київ має надмірну – 128 – кількість комунальних підприємств (КП), через які у 2020 році було перерозподілено 18,5 млрд грн або третина всього столичного бюджету, що також є неефективним, до такого висновку дійшли автори представленого в Києві у вівторок дослідженні “Що робити Києву з комунальними підприємствами” Центру економічних стратегій (ЦЕС).

“Ми маємо класичну конструкцію – бджоли проти меду. Київ не може боротись із корупцією в комунальних підприємствах, і це потрібно вирішувати хірургічним способом: або продаючи, або закриваючи, або ж запроваджувати державно-приватне партнерство. Для таких критичних галузей як метрополітен – створювати наглядовий комітет”- сказав під час обговорення засновник “Офісу трансформацій”, екс-радник мера Києва Максим Бахматов.

Учасники обговорення зазначили, що в Києві складно проконтролювати комунальні підприємства, зважаючи на їх велику кількість, а завдяки монопольному становищу на ринку багато комунальних підприємств ведуть нечесну конкуренцію.

“При вивезенні сміття, при доступі до мостів для провайдерів завищено ціни. На порушення антимонопольного законодавства ми будемо реагувати жорстко і штрафувати ці компанії – така позиція Антимонопольного комітету” – додав голова Північного міжобласного відділення АМКУ Олексій Хмельницький.

У рамках дослідження було складено дашборд з даними про 128 комунальних комерційних підприємств за 2017-2020 роки. Згідно з ним, зокрема, минулого року чистий збиток 8 найбільших столичних КП зріс до 1,258 млрд грн при операційних доходах 23,79 млрд грн порівняно з відповідно з 0,689 млрд грн і 22,79 млрд грн у 2019 році. Найбільш збитковим підприємством стало КП “Київський метрополітен” – 1,175 млрд грн минулого року проти 0,636 млрд грн у позаминулому, тоді як чистий збиток “Київпастрансу” скоротився з 83,8 млн грн до 52,4 млн грн.

Через пандемію у 2020 році збитковим стало КП міжнародний аеропорт “Київ” (Жуляни) – 32,2 млн грн, що роком раніше отримало чистий прибуток 18 млн грн.

Згідно з представленими статистичними даними, середня зарплата на столичних КП сильно різниться: від 112,1 тис. грн у “Дирекції будівництва шляхотранспортних споруд” і 41,6 тис. грн у “Київавтодорі” до 4,3 тис. грн у “Промені” і 5,6 тис. грн у “Шкільному харчуванні”.

За словами економіста ЦЕС Богдана Прохорова, за підсумками дослідження депутатам запропоновано чітко визначитися, які підприємства повинні залишитися в комунальній власності, і для них необхідно ухвалити політику власності.

Необхідно також “реанімувати” проект рішення про наглядові ради в КП, напрацьований за попереднього скликання, зобов’язати керівників КП звітувати публічно і перетворити КП, які виконують адміністративні функції, у структурні підрозділи КМДА, а великі унітарні КП – корпоратизувати, зазначив Прохоров.

Він додав, Київміськдержадміністрації рекомендовано опублікувати всю можливу інформацію про КП у форматі відкритих даних, виконувати вже наявне рішення про наглядові ради на КП і розширити здатність “Київаудиту” з контролю і моніторингу закупівель та корупції на КП.

Як повідомлялося, депутати Київради 22 квітня ухвалили зміни до бюджету міста на 2021 рік: видатки складуть 67,1 млрд, грн, доходи – 60,7 млрд грн.

Джерело

COVID-19 Live