fbpx

Які компанії входять до ТОП 1000 найбільших в Україні за доходами? Де та в яких галузях вони працюють? Який “середній вік” найбільших підприємств у кожному секторі економіки? Які зміни у фінансових результатах найбільших капіталістів України відбулися за карантинний 2020 рік? Про все це і не тільки ‒ в новому спільному дослідженні фінансового аналітика Романа Корнилюка та R&D-центру YouControl ‒ “ТОП 1000 найбільших компаній України за доходами у 2020 році”.

Відкриття фінзвітності у 2020 році дало змогу фахівцям YouControl більш точно та оперативно провести секторальний аналіз розвитку підприємств на галузевих ринках України. Ретельніше оцінити зміни, які відбулися в складі найбільших компаній, а також зробити узагальнені висновки про динаміку основних секторів економіки країни.

Де сировина, там і гроші

Перша тисяча компаній загалом генерує близько 50-55% виручки усіх підприємств України. Вони здійснюють широкий спектр видів економічної діяльності. Найбільш представлені сектори економіки в ренкінгу: харчова промисловість (143 компанії), нафтогазовий сектор (118), електроенергетика (83) сільське господарство (77), роздрібна торгівля (66) та металургія (64).

Ці ж галузі найбільш представлені у ТОП 1000 компаній за обсягом загальних чистих доходів, але дещо в іншому порядку: нафтогазовий сектор (797 млрд грн, що складає 15,9% від усіх доходів ТОП 1000), металургія (13,3%), електроенергетика (12,1%), роздрібна торгівля (10,4%), харчова промисловість (8,6%), сільське господарство (7,6%).

Такі сектори як металургія, транспорт і логістика, фармацевтика, тютюнове виробництво, попри відносно нижчу кількість великих компаній у першій тисячі, генерують значно вищі рівні доходів у розрахунку на одне підприємство. Основою ж великого бізнесу України залишаються галузі, що використовують мінеральні чи земельні ресурси. Важкі індустрії (насамперед металургія, нафтогаз і енергетика), агрокомплекс та харчопром досі визначають секторальний профіль і міжнародну спеціалізацію України. 

Ненаситна столиця

Географічний розподіл ТОП 1000 компаній України є нерівномірним. 50,3% великого бізнесу за обсягом доходів концентруються у Києві. Ще 29% доходів генерують 27% великих підприємств з ТОП 1000, що розташовані в промислових центрах: Дніпропетровській, Київській, Донецькій, Одеській та Харківській областях.

Наступні за кількістю компаній з ТОП 1000 та їхнім внеском у загальний дохід ‒ Львівська, Запорізька, Полтавська та Черкаська області. Найменше великих компаній зареєстровано у Луганській (6), Херсонській (5) та Чернівецькій (3) областях.

Така географічна структура ТОП 1000 вказує на те, що за концентрацією виробництва і торгівлі у мегаполісах, Україна належить до країн, що розвиваються. Посилення “полюсів економічного росту” навколо великих міст і одночасна стагнація багатьох депресивних сільських районів ‒ яскраве тому підтвердження.

“Динозаври бізнесу” та “нові оболонки”

Віковий розподіл тисячі найбільших компаній досить рівномірний у кількісному вимірі. Проте, якщо підсумувати виручку компаній для кожного року від дати реєстрації, то чітко проглядаються цікаві тенденції.

По-перше, “кістяк” ТОП 1000 лідерів ринку за обсягом отриманих доходів складають старі компанії, зареєстровані 15-27 років тому.

По-друге, досить високі показники доходів демонструють молоді компанії віком до 5 років. Однак, серед цих новостворених підприємств, які швидко почали генерувати мільярдні доходи, є багато перереєстрованих фірм. Їхні власники реєструють ці компанії в межах структуризації бізнесу фінансово-промислових груп та державних підприємств із ознаками природних монополій. Часто їхні доходи формуються під впливом регуляторної політики уряду.

По-третє, локальні максимуми значення доходів відповідають рокам реєстрації найбільших компаній, що збігаються зі зміною політичного керівництва в країні. Як варіант, це може бути пов’язано із поширеною бізнес-практикою “замітання слідів” шляхом ліквідації старих підприємств із багажем проблем у фінзвітності і створенням нових компаній “з чистого аркуша”.

Середній вік компаній також варіюється в залежності від секторальної приналежності. Так, наймолодшими є компанії нафтогазового сектору (у середньому – 7,5 років від моменту реєстрації), фінансів (8 років) та архітектури й інжинірингу (10 років). А найстаріші великі компанії у таких секторах: наукові дослідження (25), водопостачання та утилізація (25), готельно-ресторанний бізнес (26) та коксохімічна промисловість (27). 

Відносно високим є середній вік найбільших компаній у секторах вугільної промисловості (21), фармацевтики, машинобудування та металургії (по 19 років). Це пов’язано із тим, що матеріальна база багатьох із цих компаній була успадкована від заводів, комбінатів та шахт ще з радянських часів. Саме тому дати реєстрації прив’язані до років підсумків великої приватизації кінця 1990-х – початку 2000-х років.

“Доковідний” 2019-й VS “ковідний” 2020-й: хто вижив?

При порівнянні ТОП 1000 за підсумками минулого року із результатами ренкінгу доходів компаній за 2019 рік, аналітики YouControl помітили, що склад першої тисячі оновився на 20%. При цьому серед 206 компаній, які покинули ренкінг першої тисячі за доходами, 15 на даний час перебувають у процесі припинення чи зазнали банкрутства. 

Динаміка загальних доходів, отриманих компаніями з ТОП 1000 за 2020 рік виявилась помірно низхідною. Найбільші підприємства сукупно задекларували 5 трильйонів гривень, що на 2,7% менше, ніж загальні доходи ТОП 1000 у 2019 році (5,1 трлн грн). Це не дивно, з огляду на рецесію, викликану карантинними обмеженнями та іншими негативними наслідками пандемії, спричиненої коронавірусом.

Серед секторів економіки, в яких зафіксоване найбільше падіння доходів, особливо вирізняється нафтогазовий сектор. Через падіння минулорічної виручки Нафтогазу та обвал світових цін на енергоносії нафтогазовий сектор знизив свою частку у доходах ТОП 1000 компаній на 3,5 відсоткові пункти до 15,9%. Також знизилась частка доходів компаній оптової торгівлі (-0,5 п.п.), транспорту і вуглевидобування (-0,4 п.п.), машинобудування та коксохімічної промисловості (-0,3 п.п.).

Лідерами росту за доходами за підсумками карантинного 2020 року стали компанії таких секторів економіки як: електроенергетика (+1,4 п.п.), роздрібна торгівля (1,1 п.п.), будівництво (0,9 п.п.) і, що досить логічно, фармацевтика (0,8 п.п.).

В розрізі регіонів внесок у загальний виторг ТОП 1000 також змінився: лідерам росту частки в доходах першої тисячі були підприємства Одеської області (+0,6 п.п.), Києва та Черкаської області (по +0,5 п.п.). Натомість знизилась частка в доходах великих компаній Донецької (-1,0 п.п.), Запорізької та Волинської областей (-0,3 п.п.).

Як аналізувати ринок самостійно?

Для самостійного аналізу ринку з детальним переліком компаній за основним КВЕДом, регіоном розташування, датою реєстрації, виручкою тощо можна скористатися  інструментом YouControl “Аналіз Ринків”. Він допоможе виокремити конкретні підприємства по кожному з досліджуваних секторів економіки за обраними критеріями.

Висновки

Кожна з компаній зі списку ТОП 1000 генерує чистий дохід у понад 1 млрд гривень за рік. В переважній більшості вони відносяться до галузей, яким характерний сировинний характер та низька додана вартість. Передбачувано, найбільша кількість компаній та доходів концентруються у Києві. Хоча фактично частина з них можуть знаходитись далеко від головного офісу, здійснюючи операційну діяльність в інших областях. 

Також в ренкінгу ТОП 1000 є багато компаній з провідних індустріальних та аграрних регіонів. Найбільш дохідними є “старі” підприємства з більш ніж десятирічним досвідом роботи на ринку. Це пояснюється усталеними бізнес-зв’язками, стійкою клієнтською базою та напрацьованою бізнес-моделлю. 

Ковідний 2020-й рік негативно вплинув на найбільші компанії країни: доходи знизились майже на 3%. При цьому найбільше зниження спостерігалось у нафтогазовому секторі, оптовій торгівлі, транспорті і вуглевидобуванні. Проте, низці секторів вдалося навіть наростити свої доходи, серед них: енергетика, роздрібна торгівля, будівництво і фармацевтика.

Стисло про методологію підрахунку

Для вищої якості аналізу фахівці YouControl очистили офіційний датасет індивідуальної фінзвітності від юридичних осіб некомерційної спрямованості. Після цього проранжували компанії у спадному порядку за показником чистого доходу від реалізації продукції. Таким чином відібрали ТОП 1000 найбільших компаній України.

Отриманий набір даних було доповнено додатковою інформацією, що наявна у аналітичній системі YouControl. Зокрема, про міста та регіони реєстрації кожної компанії, їхній правовий статус, дату реєстрації, секцію виду економічної діяльності, основний КВЕД тощо. 

Для того, щоб вагома частина інформації про секторальну приналежність не втрачалась у процесі агрегації, інформацію про основний вид економічної діяльності було доповнено  додатковою верифікацією з офіційних сайтів та інших відкритих джерел для уточнення спеціалізації кожної компанії, що увійшла до вибірки дослідження.

Джерело

COVID-19 Live