fbpx

Технологічні інструменти, такі як програми для цифрового відстеження контактів і штучний інтелект, які європейські уряди запровадили для боротьби з COVID-19, не зіграли ключової ролі у вирішенні пандемії і тепер загрожують зробити такий моніторинг широко прийнятним, свідчить новий звіт.

Згідно зі звітом, опублікованим у четвер AlgorithmWatch, некомерційною дослідницькою групою, яка відстежує вплив систем штучного інтелекту, технології нагляду за станом здоров’я, які багато європейських країн запровадили після спалаху пандемії коронавірусу минулого року, часто застосовувалися без достатньої прозорості, гарантій або обговорень.

Влада намагалася розробити нові технології або використовувати існуючі для боротьби з поширенням вірусу. Вони створили програми для цифрового відстеження контактів, щоб відстежувати інфікованих людей, а пізніше розробили паспорти вакцин, щоб підтвердити, що люди отримали щеплення від COVID-19, щоб подорожувати або відвідувати концерти, ресторани та інші підприємства. Деякі використовували дрони та пристрої для дотримання правил соціального дистанціювання.

Багато з цих систем використовували технологію «автоматизованого прийняття рішень», яка зменшила складні соціальні проблеми, викликані COVID-19 до набору технологічних проблем, які потребують технологічних рішень, повідомляє берлінська некомерційна організація.

AlgorithmWatch визнала, що технології відіграли роль у врятуванні деяких життів під час пандемії, наприклад, завдяки використанню штучного інтелекту для ефективного поширення вакцин.

Але автори звіту стверджують, що найбільшою тенденцією було те, як пандемія була використана для «подальшого закріплення та нормалізації спостереження, моніторингу, вимірювання та прогнозування все більшої кількості повсякденних дій».

Це ще більша проблема, враховуючи «помилки, підробку, витік даних», що присутні в таких інструментах, а також зростаючу кількість використання інформації для боротьби з COVID у всьому світі.

У доповіді задокументовано помилкові старти та підводні камені, які виникли у зв’язку з поспішним випуском нових і неперевірених технологій, зосереджено головним чином на європейських країнах.

Наприклад, у перші дні карантину 2020 року бельгійська поліція планувала використовувати дрони для моніторингу соціального дистанціювання, але відмовилася від цієї ідеї після негативної реакції. Також було використано камери відеоспостереження, спочатку встановлені для боротьби з серйозними злочинами та тероризмом, приклад, коли технологія використовується для інших цілей, ніж спочатку. йдеться у звіті.

Додатки для відстеження контактів процвітали. Більшість з них базуються на технології, спільно розробленій Apple і Google, і використовують сигнали Bluetooth для анонімного реєстрації будь-яких смартфонів, які перебували в тісному тривалому контакті з телефоном, що належить комусь із позитивним тестом.

Але відстежування було не загальним. Наприклад, є докази того, що програма відстеження уряду Кіпру «не була широко поширена», – йдеться у звіті.

У додатку уряду Нідерландів щодо статусу вакцинації CoronaCheck були збої. Через децентралізований код, чутливий до конфіденційності, його QR-код не можна було відкликати, якщо результат тесту користувача був позитивним, що дозволило продовжити доступ до місць, які потребували підтвердження вакцинації або негативного результату тесту. Також можна було маніпулювати програмою, щоб отримати підроблений результат тесту, йдеться у звіті.

Міністерство охорони здоров’я Нідерландів не відразу відповіло на електронний лист із запитом про коментар.

Естонський чат-бот, який використовувався на ряді загальнодоступних веб-сайтів, надав невірну інформацію про COVID-19. В одному випадку в жовтні вона повідомила про відсутність вакцинації проти вірусу.

Уряд Польщі розробив алгоритм перевірки податкового резидентства підприємців, щоб вони могли претендувати на фінансову допомогу в зв’язку з пандемією, але він потрапив під критику за нерозкриття деталей алгоритму, за допомогою якого можна було б оцінити його ефективність.

Джерело

COVID-19 Live