fbpx

Танення льодовиків через зміну клімату і відкачування підземних вод змінило вісь Землі.

Про це йдеться у новому дослідженні вчених з США і Німеччини, передає hightech.fm

Танення льодовиків на Алясці, в Гренландії, південних Андах, Антарктиді, на Кавказі і на Близькому Сході прискорилося в середині 90-х років, ставши основним фактором, що штовхає полюси Землі до раптового і швидкого дрейфу до 26°E зі швидкістю 3,28 міліметра (0,129 дюйма) на рік. Інтенсивність кольору на карті показує, де зміни у воді, що зберігається на суші (в основному у вигляді льоду), мали найбільш сильний вплив на рух полюсів з квітня 2004 року по червень 2020 року. Вбудовані графіки відображають зміну маси льодовика (чорний колір) і розрахункову зміну води на суші (синій колір) в регіонах найбільшого впливу.

Як зазначають вчені, розташування Північного і Південного полюсів не є статичним, незмінним місцем на нашій планеті. Вісь, навколо якої обертається Земля, або, точніше, поверхня, з якої з’являється невидима лінія, завжди рухається через процеси досі ще не вивчені. Те, як розподіляється вода на поверхні Землі, є одним з факторів, що визначають дрейф.

“Швидше танення льоду в умовах глобального потепління було найбільш вірогідною причиною зміни напрямку полярного дрейфу в 1990-х роках”, – сказав Ден Шаньшань, науковий співробітник Інституту географічних наук і досліджень природних ресурсів Китайської академії наук, Університету Китайської академії наук і автор нового дослідження.

Земля обертається навколо осі, схожої на дзигу, пояснює Вінсент Хамфрі, кліматолог з Цюріхського університету, який не брав участі у цьому дослідженні. Якщо вага дзиги переміститься, дзига почне нахилятися і розгойдуватися при зміні його осі обертання. Те ж саме відбувається з землею, коли вага переміщається з однієї області в іншу.

Дослідники змогли визначити причини полярних дрейфів, починаючи з 2002 року, на основі даних експерименту з відновлення гравітації і клімату (GRACE), спільної місії НАСА і німецького аерокосмічного центру, запущеної за допомогою супутників-близнюків в тому ж році і подальшої місії в 2018 році. Місія зібрала інформацію про те, як розподіляється маса навколо планети, вимірюючи нерівномірні зміни гравітації в різних точках.

Попередні дослідження, опубліковані за даними місії GRACE, виявили деякі причини пізніших змін у напрямку. Наприклад, дослідження показали, що пізніші переміщення Північного полюса від Канади до Росії викликані такими факторами, як розплавлене залізо в зовнішньому ядрі Землі. Інші зрушення були частково викликані так званою зміною запасів Земної води, процесом, в результаті якого вся вода на суші, включаючи замерзлу воду в льодовиках і підземні води, що зберігаються під нашими континентами, втрачається в результаті танення і відкачування підземних вод.

Автори нового дослідження вважали, що ця втрата води на суші сприяла зрушенням в полярному дрейфі за останні два десятиліття, змінивши спосіб розподілу маси по всьому світу. Зокрема, вони хотіли з’ясувати, чи може це також пояснити зміни, що відбулися в середині 1990-х років.

У 1995 році напрямок полярного дрейфу змістився з півдня на схід. Середня швидкість дрейфу з 1995 по 2020 рік також збільшилася приблизно у 17 разів у порівнянні з середньою швидкістю, зареєстрованою з 1981 по 1995 рік.

“Отримані результати дають ключ до вивчення минулого обумовленого кліматом полярного руху”, – сказав Суся Лю, гідролог з Інституту географічних наук і досліджень природних ресурсів Китайської академії наук, Університету Китайської академії наук і автор нового дослідження. – Метою цього проекту, що фінансується Міністерством науки і техніки Китаю, є вивчення взаємозв’язку між водою і рухом полюсів.”

Використовуючи дані про втрату льодовиків і оцінки відкачування грунтових вод, Лю і її колеги розрахували, як змінилася вода, що зберігається на суші. Вони виявили, що саме втрати води з полярних регіонів є основною рушійною силою полярного дрейфу.

«Зміна земної осі не настільки велика, щоб це вплинуло на повсякденне життя, – каже Вінсент Хамфрі. – Це може змінити тривалість дня, який ми переживаємо, але тільки на мілісекунди».

Більш швидке танення льоду не могло повністю пояснити цей зсув, зауважив Ден. «Невеликий розрив може бути викликаний діяльністю, пов’язаною зі зберіганням наземних вод у неполярних регіонах, такий як відкачування підземних вод для сільського господарства», – зазначає він.

Аналіз виявив значні зміни у масі води в Каліфорнії, північному Техасі, у регіоні навколо Пекіна і північній Індія, які перекачували велику кількість підземних вод для сільськогосподарського використання.

“Внесок грунтових вод також важливий», – сказав Хамфрі.

Джерело

COVID-19 Live