fbpx

Все більше хвороб старіючого організму сьогодні зустрічаються у молодих людей. Чи не на першому місці за темпами омолодження стоять остеохондроз хребта, жовчнокам’яна хвороба, варикозне розширення вен і ревматоїдний артрит. Чому ці старечі недуги атакують молодих? І чи можна протистояти їх натиску?

Не формується потрібний корсет

Раніше остеохондроз хребта вражав в основному  людей «за сорок». Зараз міжхребцеві диски починають старіти вже у підлітків. Такі ускладнення остеохондрозу, як грижі міжхребцевих дисків, наприклад, зустрічаються навіть у 13-14 років. Причини прості: діти малорухливі, не  займаються спортом, годинами сидять в школі на уроках, а вдома – за телевізором, комп’ютером. Всі ці чинники впливають на формування потрібного хребту м’язового корсету. Диски відчувають непосильне навантаження, у зв’язку з чим швидко зношуються. Але й спорт не завжди панацея від остеохондрозу. Наприклад, фігурне катання, стрибки у висоту, бобслей або важка атлетика можуть, навпаки, спровокувати проблеми з міжхреб­цевими дисками.

Нерідко до остеохондрозу призводять порушення обміну речовин, нестача  у харчуванні мікроелементів та вітамінів.

Допомагає лікувальна фізкультура

Потрібно уважно ставитися до скарг дитини або молодої людини на болі в спині. І якщо неприємні відчуття повторюються, обстежити їх у лікаря. Можливо, знадобиться й дослідження хребта за допомогою магнітно-резонансної томографії.

Найкраще ж попереджає остеохондроз лікувальна фізкультура. Вона обов’язкова, якщо дитина не займається в спортивній секції та має зайву вагу. Найкращим видом спорту для хребта вважається плавання. З різновидів фітнесу перевагу варто віддати пілатесу.

Молодим жінкам, які мріють стати мамами, заняття фітнесом та лікувальною фізкультурою бажано почати як мінімум за 6-9 місяців до запланованої вагітності. На хребет майбутніх мам припадає серйозне навантаження, і під час виношування малюка можливе загострення остеохондрозу. Звичайно, під час формування скелета не можна давати хребту підлітків непосильне навантаження. Особливо це стосується юнаків. У 16-18 років їм вже часто доручають переносити тяжкі речі, але їх хребет ще не сформувався, тому можливі  проблеми протягом усього подальшого життя.

Жовчнокам’яна хвороба

Раніше її виявляли в основному у жінок в період клімаксу і пізніше. Зараз відбулося різке омолодження цього захворювання.  Двадцятирічні пацієнти і пацієнтки з каменями в жовчному міхурі вже не дивують фахівців. Такі випадки спостерігали навіть у тримісячних немовлят. Перш за все, важлива спадкова схильність до жовчнокам’яної хвороби. Велике значення має і харчування. Найбільша ж проблема – надлишок жирної їжі.

Часто камені в жовчному міхурі провокують дієти для схуднення і тривале голодування. Довгі проміжки між прийомами їжі, низьковуглеводні дієти призводять до згущення жовчі і випадання її в осад.

Дослідження останніх років показують, що проблеми з жовчним міхуром є в кожної третьої вагітної жінки. В першу чергу це пов’язано з тим, що матка тисне на прилеглі органи і не дає міхурові скорочуватися. Крім того, гормональна перебудова призводить до підвищення рівня холестерину, в результаті чого жовч стає більш концентрованою.

У немовлят і дошкільнят формуванню піску і каменів у жовчному міхурі сприяє занадто ранній перехід на штучне вигодовування. А також вірусні захворювання, кишкові інфекції та дисбактеріоз в перші місяці і роки життя.

Як попередити? За будь-яких неприємних відчуттів у правому підребер’ї необхідно зробити УЗД органів черевної порожнини. Такі профілактичні огляди особливо потрібні жінкам після пологів і дітям, батьки яких мають камені в жовчному міхурі.

Основний принцип дієти для тих, хто має проблеми із жовчним міхуром, обмеження смаженої і жирної їжі. Однаково шкідливі і великі паузи, і надмірно часті прийоми їжі. Найкраще їсти до 5-6 разів на добу.

Звідки «сіточки» на ногах?

Варикозне розширення вен стало серйозною проблемою і в молодих дівчат. У деяких з них «сіточка» на ногах з’являється  вже у підлітковому віці. Крім того, ноги швидко втомлюються і набрякають, що знижує працездатність. У старшого покоління перші ознаки варикозу зазвичай відзначалися тільки після тридцяти років.

Сидячий спосіб життя дітей призводить до того, що вени належним чином не тренуються в перекачуванні крові. У якийсь момент при надмірному навантаженні може відбутися різке підвищення тиску в венах і пошкодження клапанного апарату. Це запускає механізм варикозного розширення судин.

Додатковими факторами ризику служать надмірна вага і незручне взуття. Спровокувати варикоз можуть також модна сьогодні тісна білизна, облягаючі джинси і корсети. Вони здавлюють вени на рівні паху або живота і змушують судини розширюватися. Проблеми з венами також можуть розвинутися на тлі прийому деяких гормональних протизаплідних таблеток.

Носіть компресійний трикотаж.

Краща профілактика проблем з венами – це лікувальна фізкультура. Якщо є спадкова схильність до варикозу, потрібна загальнозміцнююча гімнастика. Добре попереджають захворювання плавання і відомі вправи, які виконують  у положенні лежачи: «велосипед» і «ножиці».

Тим, у кого робота сидяча, потрібно щогодини робити розминку. Коли людина довго сидить, вени, розташовані у верхній частині стегна, виявляються перетиснутими і рух крові по них сповільнюється. Для вирішення проблеми достатньо невеликих фізкультпауз. Основна вправа, яку ви повинні робити, – перекочування ступні з п’яток на носки.

Велику допомогу в профілактиці варикозу надає лікувальний компресійний трикотаж: гольфи, панчохи або колготки. Їх потрібно носити тим, хто схильний до варикозу і змушений довго стояти або сидіти впродовж дня, а також вагітним,  починаючи з третього-четвертого місяця вагітності.

Ревматоїдний артрит

Це захворювання раніше зустрічалося у літніх людей. Зараз воно стає все більш поширеним серед дітей і підлітків.

Як переконують вчені, за останні п’ять років число 20-літніх людей з ревматоїдним артритом збільшилося майже на чверть. Причому найчастіше хворіють дівчата в період дозрівання і молоді жінки.

Наразі причини такого зрос­тання захворюваності точно не відомі. Можливо, це пов’язано з погіршенням екологічної ситуації, хронічними інфекціями і штучними компонентами в раціоні дітей і підлітків. Впливають на виникнення хвороби й неправильне застосування лікарських препаратів та різкі зміни кліматичних поясів, внаслідок чого виникають збої в імунній системі, через що наші клітини замість чужорідних вірусів і бактерій починають знищувати тканини власного організму. І в першу чергу страждають суглоби.

При будь-яких проблемах із суглобами у молодих людей і дітей потрібно звернутися на консультацію до лікаря-ревматолога.

Кращою профілактикою ревматоїдного артриту вважається здоровий спосіб життя. Людям, у яких ревматоїдним артритом страждають найближчі родичі, варто уникати тривалого перебування на сонці, стресів і тяжких фізичних навантажень, серйозніше ставитися до сезонних та інших інфекцій, а також включати в раціон харчування натуральні продукти і вітаміни, збагачені мікроелементами.

Джерело

COVID-19 Live