fbpx

Юрист — одна з найпрестижніших професій у всьому світі. Кожному юристу, судді чи прокурору довелося витратити багато часу на навчання і стажування у сфері юриспруденції. Найбільш популярними стажуваннями у цій галузі в Польщі є 3-річна підготовка адвокатів, 3-річне стажування у сфері юриспруденції, річне загальне стажування, 4-річне стажування прокурором і 3-річне стажування суддею.

За останні 10 років кількість юрисконсультів та адвокатів у Польщі збільшилась вдвічі. За кількістю кваліфікованих юристів на 100 тис. населення ці країна знаходяться в авангарді Європи з числом 141 і займає третє місце після Великобританії та Німеччини. У 2019 р. кількість активних юрисконсультів досягла 35,2 тис.

Професія юрист є синонімом хорошої роботи і фінансового успіху. Юридична освіта дає цікавий спектр можливостей працевлаштування, і це береться до уваги, коли випускники середньої школи обмірковують свій життєвий вибір. Юристи можуть заробляти від 70 до понад 1000 злотих за годину у різних установах. Але які зарплати окремих юристів?

1268 штатних юристів узяли участь в національному обстеженні винагород (Ogólnopolskim Badaniu Wynagrodzeń), 57% з них були жінки. 25% опитаних заробляють менше 4 160 злотих брутто, а 25% — більше 7 760 злотих.

Юристом можна назвати людину, яка закінчила юридичний факультет, незалежно від того, чи отримала вона право займатися певною юридичною професією, наприклад, юрисконсульта (radcy prawnego), адвоката або судді, чи ні. Особа без додаткового професійного звання може складати договори або давати юридичні консультації.

Юристи, які працюють у компаніях з переважно іноземним капіталом, заробляють більше, ніж ті, хто працює в польських компаніях. Найбільша різниця в оплаті старших фахівців. Кожен четвертий юрист, який є старшим фахівцем в компанії з більшою частиною іноземного капіталу, заробляє більше 13 460 злотих брутто, в польських компаніях — майже на 5 000 злотих менше.

Заробітна плата юристів варіюється залежно від міста, в якому вони працюють. Найвищі зарплати у Варшаві . 25% старших фахівців, зайнятих в столиці, отримують більше 11 350 злотих. У Вроцлаві 25% старших фахівців отримують понад 8 000 злотих, в Познані — 9 850 злотих. Найнижчі зарплати отримують молоді фахівці у Познані.

Згідно з національним обстеженням винагород, найвищі зарплати отримують юристи, які займаються фінансовим консультуванням (податки, інвестиції, аудит, консалтинг). Кожен четвертий юрист, який працює в цій галузі, заробляє більше 9 700 злотих, в енергетиці — 9 670, страхуванні — 8 730 злотих. Цікаво, що найнижчі зарплати отримують юристи, які працюють у юридичній сфері та надають послуги населенню — 25% з них заробляють менше 3 070 злотих.

Останній звіт кадрової компанії Antal International про заробітну плату, опублікований 29 квітня 2020 р., показує, що найвищі ставки у 2019 р. були запропоновані роботодавцями, як і раніше, вищому керівництву — в середньому 25 229 злотих. Середня винагорода, запропонована у Польщі досвідченим і спеціалізованим юристам юридичних фірм і компаній, минулого року становила 11 102 злотих.

Висококваліфікованих юристів за рівнем зарплат випереджають не тільки фахівці та менеджери з ІТ-сектора, фармацевтичної галузі, банківської справи та страхування, фінансів та бухгалтерського обліку, а й, згідно з останнім опитуванням цього року, професіонали в галузі продажів і маркетингу. З іншого боку, нижче, ніж юристи, в таблиці знаходяться кадри, які рік тому були трохи вище. Слід підкреслити, що дослідження стосується людей, які в минулому році влаштувалися на роботу в солідні компанії, мають не менше 2 років професійного досвіду, можуть похвалитися багатьма професійними успіхами і відмінним знанням ринку, на якому працюють.

Найвище зростання заробітної плати  порівняно з попереднім дослідженням було відзначене в секторах банківської справи та страхування, фармацевтики і медичного обладнання, інформаційних технологій, продажів і маркетингу. Середньомісячна заробітна плата не знижувалася в жодній галузі.

Фактори, що визначають розмір винагороди адвокатів

Розмір компанії, в якій кандидат набув досвіду. Розмір і структура винагороди в юридичних фірмах та штатних юристів різняться. У адвокатських конторах система жорсткіша, але зарплати можуть бути набагато вищі. Юридичні фірми й міжнародні корпорації зазвичай платять більше, ніж місцеві компанії. На ринку юридичних послуг також існує культ бренду, тому робота в юридичній фірмі або корпорації може полегшити переговори про заробітну плату.

Професійний досвід на тій же або аналогічній посаді. Роботодавці найчастіше намагаються заповнити вакансію кандидатом з аналогічним професійним досвідом на тій же посаді, час від часу погоджуються з іншим. Іноді вони пропонують можливість підвищення.

Досягнуті успіхи. Спеціаліст з багаторічним стажем, а тим більше менеджер повинен мати за плечима якісь професійні успіхи. У процесі найму роботодавці замість опису бажаного кандидата все частіше вказують конкретні імена через їх репутацію в галузі.

Знання іноземних мов. Вільне володіння англійською мовою в юридичній сфері необхідне. Знання будь-якої додаткової мови може підвищити ринкову вартість кандидата. Козирними картами вважаються західноєвропейські мови , але також, наприклад, російська.

Міжособистісні навички. Переважна більшість юристів працюють з клієнтами, часто стають обличчям компанії, відповідають за розвиток бізнесу через просування і продаж послуг. Таким чином, розвинені міжособистісні навички — одна з найбажаніших рис юристів.

Джерело

COVID-19 Live