fbpx

Швидке і безболісне сканування очного яблука людини може одного дня допомогти лікарям виявити людей, які відносяться до групи більшого ризику ранньої смертності.

Старіння впливає на організм кожного, але те, що дві людини мають однакову кількість років, не означає, що фізично їх стан погіршуюєся з однаковою швидкістю.

Дивлячись глибоко в очі людини можна набагато кращим способом виміряти її справжній біологічний вік, і це може дати уявлення про майбутнє здоров’я пацієнтів.

Штучний інтеллект навчили передбачати роки життя людини, просто дивлячись на її сітківку.

Алгоритм настільки точний, що він може передбачити вік майже 47 000 людей середнього та літнього віку у Сполученому Королівстві за 3,5 роки. 

Трохи більше ніж через десять років після того, як ці сітківки були скановані, 1871 людина померла, і ті, у кого сітківки виглядали старіше, з більшою ймовірністю потрапляли в цю групу.

Наприклад, якщо алгоритм передбачав, що сітківка людини на рік старша за її реальний вік, ризик смерті від будь-якої причини протягом наступних 11 років зріс на 2 відсотки. У той же час їхній ризик смерті від інших причин, ніж серцево-судинні захворювання чи рак , зріс на 3 відсотки.

Результати є суто спостережливими, а це означає, що ми досі не знаємо, що є причиною цих відносин на біологічному рівні.

Тим не менш, результати підтверджують все більше доказів того, що сітківка дуже чутлива до пошкоджень старіння. Оскільки ця видима тканина містить як кровоносні судини, так і нерви, вона може надати нам важливу інформацію про здоров’я судин і мозку людини.

Попередні дослідження показали, що клітини в задній частині людського ока можуть допомогти нам передбачити початок  серцево- судинних захворювань ,  захворювань нирок та інших ознак старіння . Але це перше дослідження, яке представляє «різницю у віці сітківки ока» як сильний предиктор смертності в цілому. 

«Значний зв’язок між віковою різницею сітківки ока та смертністю від несерцево-судинних/неракових захворювань разом із зростаючими доказами зв’язку між оком і мозком може підтвердити думку про те, що сітківка є «вікном» неврологічних захворювань», – кажуть дослідники. 

Оскільки лише 20 людей у ​​дослідженні померли через деменцію, автори не змогли пов’язати це специфічне порушення мозку зі здоров’ям сітківки ока. 

Вони також зазначають, що смертність від серцево-судинних захворювань за останні роки зменшилася, оскільки медицина продовжує запобігати подіям, які раніше були смертельними. 

Це означає, що здоров’я сітківки все ще може бути важливою ознакою для здоров’я серцево-судинної системи, незважаючи на той факт, що воно не було пов’язане із серцево-судинною смертністю.

Попередні дослідження, наприклад, показали , що фотографії сітківки ока можуть допомогти передбачити серцево-судинні фактори ризику.

«Ці роботи підтверджують гіпотезу про те, що сітківка ока відіграє важливу роль у процесі старіння та чутлива до кумулятивних пошкоджень старіння, які підвищують ризик смертності», — підсумовують автори .

Інші існуючі предиктори біологічного віку, як-от нейровізуалізація, годинник метилювання ДНК і годинник старіння транскриптомів, не є такими точними, як здається. Ці методи також можуть бути дорогими, трудомісткими та інвазивними.

Тим часом сітківку можна легко відсканувати менш ніж за 5 хвилин. Якщо ми зможемо дізнатися більше про те, як цей шар тканини пов’язаний з рештою тіла, дікарі зможуть мати в руках чудовий новий інструмент.

Джерело

COVID-19 Live