fbpx

Сукупна вартість віртуальних активів у світі за останні два роки зросла більш як у десятеро. Попри зростання капіталізації,  інструменти досі залишаються неврегульованими. Відповідно інвестори наражаються на операційні та юридичні ризики володіння ними. А суттєва волатильність цін на віртуальні активи обумовлює істотні ризики фінансових втрат. Водночас держави все активніше ініціюють заходи, що зменшують вразливість до цих ризиків. Аналітики зазначають, наразі глобальні ризики нерегульованих віртуальних активів посилюються.

Зростаючий попит спричинив підвищення цін на ринках цифрових активів, передусім криптовалют. Водночас зросла їх волатильність. Зокрема, Crypto Volatility Index (CVI)  в останній рік має стабільно вище значення за «індекс страху» VIX, що показує волатильність класичних активів. Розширення обсягів криптоактивів та їх висока волатильність притягує дедалі більше уваги регуляторів фінансових ринків. ЄЦБ не вважає критичними потенційні ризики від зростання обігу віртуальних активів для монетарної політики, фінансової стабільності, пруденційного нагляду, інфраструктури фінансових ринків. Однак вони можуть посилюватися, адже не існує як релевантної інформації про віртуальні активи, так й інструментів їхнього контролю.

Ключовими джерелами ризиків розвитку ринку криптоактивів є низка факторів, зокрема, різний правовий статус віртуальних активів у національних законодавствах чи уникнення регулювання таких активів; неконтрольоване поширення віртуальних активів, що можуть частково заміщувати в обігу національні валюти, що породжуватиме ризики для ефективного здійснення монетарної політики; відсутність механізмів захисту прав інвесторів у віртуальних активів: це покладає можливі втрати на утримувачів віртуальних активів; складність встановлення зміни резидентності, що ускладнює прогнозування руху капіталу. Заснована країнами G20 Рада з фінансової стабільності у відповідь на ці ризики пропонує розвивати регульовані ринки одного з типів віртуальних активів – глобальних стейблкоїнів. Себто криптовалют, прив’язаних до фіатних валют чи фізичних обсягів біржових товарів. Регуляторам рекомендовано дотримуватися консервативних вимог до оцінки ризиків віртуальних активів фінустановами.

Утім, низка центробанків розробляють власні цифрові валюти, які, напевно, прийдуть на зміну стейблкоїнам, про що нижче у наших матеріалах.

Стейблкоїни

Стейблкоїн — криптовалюта, стабільність якої забезпечується внаслідок прив’язки до базових активів. Наприклад, біткоїн і ефір, хоч і є провідними криптовалютами, проте все ще схильні до сплесків волатильності.

На тлі провідних криптовалют виділяються стейблкоїни, «стабільність» яких зробила їх популярними криптоактивами.

Деякі з них прив’язані до таких валют, як долар США, євро та єна. Базовими активами можуть бути золото, нафту чи інші інструменти. Обсяг забезпечення безпосередньо визначає емісію цифрових токенів.

Слід також згадати про існування стейблкоїнів, забезпечених іншими криптовалютами, проте висока волатильність цифрових валют вимагає, щоб обсяг резервних засобів перевищував емісію.

Незабезпечені чи алгоритмічні стейблкоїни не використовують жодних резервних активів, але у забезпеченні стабільності покладаються на сталі механізми (наприклад, регулювання центральних банків). Деякі з них передбачають можливість зміни кількості токенів учасниками мережі.

Долар є світовою резервною валютою, а Tether (USDT) — найбільший стейблкоїн, базовим активом якого є долар США. У міру зростання популярності фінтеху держави напевно схилятимуться до випуску власних «цифрових валют», які прийдуть на зміну стейблкоїнам.

Піонер у галузі цифрових валют

Наразі Китай є піонером у галузі цифрових валют, який активно запроваджує цифровий юань. За останні шість місяців обсяг транзакцій цифрової версії фіатної валюти у самій населеній країні світу досяг 8,3 мільярда доларів в еквіваленті. Водночас згідно з даними Народного банку Китаю, Сукупний обсяг транзакцій цифрового юаня становить 13,68 млрд доларів

Китай почав тестувати свою цифрову валюту у 2020 році. Кількість індивідуальних користувачів торік досягла 261 мільйона, що значно вище за показник у 240 мільйонів на кінець червня 2021 року.

Зараз участь у тестуванні можуть брати тільки відібрані по лотереї люди, проте мине зовсім небагато часу, перш ніж цифровий юань стане доступним широкому загалу.

США відстає від Китаю

Минулого тижня ФРС опублікувала довгоочікуване дослідження в аспекті цифрової версії долара. У документі наводиться безліч поглядів на проблематику. Лаель Брейнард виступила як головний прихильник проєкту, тоді як деякі з її колег до ініціативи поставилися скептично.

Однією з ключових відмінностей між доларом та іншими цифровими токенами є те, що існуючі цифрові інструменти є зобов’язанням комерційних банків, тоді як цифрова валюта центробанку (або CBDC) буде зобов’язанням ФРС.

У дослідженні перераховано понад  20 різних питань, висунутих на громадський розгляд. Коментувати документ можна буде упродовж 120 днів. У звіті не йдеться про те, чи ФРС підтримає створення цифрового долара. Проте очевидним є той факто, що США «відстали» у даному питанні.

Третє місце у рейтингу криптовалют посідає Tether

Tether – неофіційний цифровий долар. Попри те, що Tether має прив’язку до USD, його створення не було санкціоноване центральним банком, урядом або установою США. При цьому за ринковою капіталізацією Tether посідає третє місце у переліку криптовалют (яких налічується 17 105).

USDT торгувався 27 січня 2022 року на позначці 1,0008 долара з приблизною ринковою капіталізацією 78,23 мільярда.

Рисунок 1 – Динаміка Tether

У 2017–2019 роках USDT продемонстрував низку суттєвих коливань, піднявшись до 1,0779 долара у грудні 2017 року та опустившись до 0,9136 долара у квітні 2017 року, але з квітня 2020 року він стабілізувався на позначці 1 долар.

І хоча Tether став самопроголошеним цифровим доларом, ринок прагне офіційної валюти від уряду США.

Цифровізація грошей перспективна

У той час як ФРС продовжує вивчати концепцію цифрового долара та озвучувати свої коментарі, фінтех-революція продовжується.

Криптовалюти залишаються наріжним каменем для регулюючих органів, оскільки вони позбавляють уряди контролю над грошовою масою, адже вартість цифрових валют визначається виключно балансом попиту та пропозиції.

Волатильність цифрових активів спровокувала стрибок спекулятивної активності, тим самим надавши урядовим чиновникам та центробанкам зручну нагоду протидіяти криптореволюції.

Однак, багато хто вважає блокчейн майбутнім фінансової галузі, оскільки він дозволяє збільшити швидкість обробки транзакцій та ефективність їх обліку. Таким чином, немає абсолютно жодної причини, через яку провідна економіка та емітент світової резервної валюти мають відмовлятися від концепції цифрового долара США.

Уряди відстають від інноваційного розвитку

Урядові установи та центробанки неповороткі у сучасному світі інформаційних технологій, тоді як технологічний прогрес відбувається зі швидкістю світла. Технології суттєво трансформують світ фінансів, проте уряди за ними не встигають.

Китай (найбільш населена країна і друга за величиною економіка світу) дихає в потилицю США. Що стосується фінтеху, КНР щонайменше на два роки випереджають США. В той час, коли США та Європа розпочинають розробку цифрових доларів та євро, цифровим юанем вже користуватимуться понад 1 мільярд громадян.

Дев’ять країн вже створили цифрові версії своїх національних валют, зокрема Багами, Нігерія, Антигуа та Барбуда, Гренада, Сент-Кітс та Невіс, Сент-Люсія, Домініка, Монтсеррат, Китай.

Поки ФРС США та ЄЦБ продовжують вивчати та обговорювати запровадження цифрових валют, розриви постійно збільшується.

«Цифрові валюти», ймовірно, витісняти стейблкоїни, зокрема, такі як Tether (USDT). Однак з огляду на те, що ФРС не поспішає їх впроваджувати, USDT на ринку ще надовго.

Джерело

COVID-19 Live