fbpx

Нагромадження російської військової техніки поблизу українсько-російського кордону продовжує зберігаті ті темпи, які були попередні місяці. Оскільки зберігаються побоювання щодо вторгнення. DFRLab відстежувала переміщення російських військових протягом грудня і виявила, що підрозділи Центрального військового округу (ЦВО) продовжували використовувати залізничні сполучення для переміщення техніки на сотні кілометрів до місць поблизу кордону з Україною. Зовсім нещодавно підрозділи з району Санкт-Петербурга були помічені, які передислокувалися в Курськ, приблизно за 100 кілометрів від кордону з Україною.

Новий військовий табір було виявлено на полігоні на схід від Курська, а 2-а мотострілецька дивізія (МРД), схоже, діяла в регіоні, згідно з повідомленням Джейнса від 9 грудня . На відео з відкритим кодом показано, як потяги з технікою 138-ї та 25-ї мотострілецької бригади (МРБ) 6-ї армії під Санкт-Петербургом рухалися на станцію Отрешково, розташовану за п’ять кілометрів від цього навчального полігону.

Також виявлено переміщення біля кордону з Білоруссю. У листопаді українська розвідка припустила, що Росія перемістить елементи з 2-го МРД до Білорусі, щоб тиснути на північний фланг України. Нещодавно опубліковані в соціальних мережах відеозаписи показують рух російських військ на захід до кордону з Білоруссю через село Клетня Брянської області. Однак немає жодних доказів того, що російська військова техніка ввійшла на територію Білорусі у зв’язку з потенційним вторгненням на цьому місці, а також немає правдивих вказівок на те, до якого підрозділу це обладнання належало.

Враховуючи велику кількість техніки, що накопичується біля кордону з Україною, та порівняно невеликий розмір відомих таборів, панівна теорія стверджує, що існує кілька інших невідкритих невеликих таборів, як-от той, що був відкритий у Курську, розкиданих по Курській та Брянській областях.

Оцінка присутності російських військ станом на 17 грудня 2021 року. DFRLab підтвердила нову активність навколо Курська, Брянська, Валуйків та Клетня, а також раніше задокументовану активність на сході України та в Криму.

Отрешково

Військовий табір, ідентифікований Джейнс, схоже, розташований на полігонах Постоялі двори під Курськом. Зображення радіолокатора з синтетичною апертурою (SAR) від 12 грудня показують дві зони для наметів і транспортних засобів у російському військовому таборі. Південна частина табору містила найбільше зібрання військ і техніки, причому в східній частині цієї зони містилися намети, а в західній — транспортні засоби.

У звіті Janes посилаються відеозаписи батальйонної тактичної групи 138-ї МРБ, що складається з самохідних гаубиць 2С3 (СГП) і основних бойових танків (МБТ) Т-72Б3, які рухалися з 6-ї армії в Ленінградській області до Курської області 21 листопада.

DFRLab виявив ще один рух з Ленінградської області, цього разу з 25-ї МРБ. 11 грудня в TikTok було завантажено два відео, на яких видно велику кількість бронеавтомобілів МТ-ЛБ і бензовозів, нібито під Курськом.

Зображення Google Street View показали, що потяг був помічений біля села Митрофанова на західній околиці Курська, який прямував до міста. Серед ключових ідентифікаторів, які використовуються для геолокації відео, є сарай, видимий з дороги.

Бронеавтомобілі МТЛБ, які видно на відео, були позначені квадратами, при цьому нижня половина була заповнена суцільним білим кольором, що відповідає маркуванням 25-го МРБ. Дані залізниці підтвердили цей рух, показавши, що потяг відійшов від гарнізону 25-ї МРБ у Лузі та попрямував у бік Отрешково, де, судячи з усього, вивантажили обладнання, яке прямувало до полігону Постоялі двори.

Ще одне відео, опубліковане 14 грудня, демонструє механізовані мости, обладнання для розчищення перешкод і десятки бронетехніки МТЛБ, які рухаються в бік Курська. Користувач Twitter @ 4emberlen геолокував відео в місті Льгов, яке лежить далі на схід на тій самій залізниці, зазначеній у вищезгаданому відео Митрофанова.

Незважаючи на те, що відео було кілька днів тому, коли його було завантажено в TikTok, кадри підтверджують, що потяг їхав з Луги в Отрешково, припускаючи, що він був у тій же бригаді, що й потяг, що перевозив техніку 25-ї МРБ поблизу Митрофанова.

Валуйки

Попередні звіти DFRLab відзначали збільшення транспортних засобів у гарнізоні в Солоті, містечку, розташованому приблизно за 15 кілометрів від українського кордону. Техніка також з’явилася в районі на північ від сусіднього міста Валуйки, де раніше зберігалася техніка 3-ї мотострілецької дивізії під час будівництва казарм у Солотах. Користувач Twitter @ COUPSURE вказав на прибуття нового обладнання в Солоті на початку грудня, використовуючи зображення SAR низької роздільної здатності з супутника Sentinel-1.

На знімках високої роздільної здатності табору у Валуйках від 9 грудня видно територію з помірною кількістю наметів і транспортних засобів. Раніше зображення Google Планета Земля від 9 жовтня 2021 року показують, що територія була в основному чистою, за винятком ангара, який на знімках SAR прозорий.

За словами аналітика з питань оборони Конрада Музики , збільшення військ у Солотах можна пояснити створенням нового полку в складі 3-ї мотострілецької дивізії, хоча існує ймовірність того, що частина доданого обладнання не пов’язана з новим полком.

Клетня

13 грудня в TikTok було завантажено відео, на якому видно, як російська військова колона перевозить ОБТ Т-72 та іншу військову техніку через Клетню Брянської області. Клетня — невелике російське містечко, яке розташоване приблизно за 30 кілометрів від кордону з Білоруссю. DFRLab геолокував кадри в західній частині міста і визначив, що колона прямувала у західному напрямку, до сусіднього білоруського кордону.

Того ж дня на відео було показано те ж саме конвой, який рухався на південь через північно-східну частину Клетні. Завантажувач відео стверджував, що вони розташовані за 100 км від кордону, що відповідає приблизно відстанню від Клетня. Цікаво, що завантажувач стверджував, що такі колони проходять містом щодня, що підтверджують інші акаунти в соціальних мережах. Інше відео, опубліковане в TikTok і геолокаційне користувачем Twitter @ 4emberlen, додатково підтверджує маршрут конвою.

Візуалізація маршруту колони через Клетню. (Джерело: Open Street Map, фон; Twitter , ліворуч; TikTok , центр; TikTok , праворуч)

Відео, а також очевидний напрямок колони змусили спостерігачів замислюватися, звідки прийшли ці транспортні засоби і куди вони прямували. Клетня розташована приблизно за 150 хвилин їзди від Єльні, де 41-а загальновійськова армія (СВА) нарощувала багато своїх сил, що робить його ймовірним відправним пунктом.

DFRLab використала загальнодоступні супутникові знімки, щоб зафіксувати кілька верифікованих випадків російської військової техніки, яка рухалася до українського кордону та в межах Криму. Хоча кадри з відкритим вихідним кодом і супутникові знімки можуть розкрити цінні деталі про нарощування російської армії, вони також породжують нові питання, на які ще не знайдено відповіді. 

Існують прогалини в моніторингу переміщення військових, про що свідчать спостереження в Брянській області, де були помічені броньовані потяги, які рухалися до Клинців, але потім їх не вдалося знайти. Подібні випадкові свідчення свідчать про те, що Росія переміщує більше обладнання, ніж розгортає, але це не повинно відволікати від того факту, що є конкретні документальні докази значного нагромадження поблизу України.

За останні місяці багато 41-ї САА передислокувалися до Єльні, а нова техніка з’явилася в прикордонних містах Солоті та Валуйки. Поки табір у Погоновому продовжує розвиватися, новий табір створено в Курську. Через кілька місяців після нарощування російської армії темпи, схоже, неухильно продовжуються.

Джерело

COVID-19 Live