fbpx

З дипломом про вищу освіту в Україні – на заробітки за кордон. Зростання кількості агенцій з працевлаштування в країнах ЄС. Чому українці шукають долі та заробітку за межами батьківщини? Як змінювалась динаміка трудової міграції протягом останніх трьох років? Чим займаються українські громадяни в Європі та за океаном?

Загальна статистика

За даними опитувань і досліджень показники трудової міграції українців збільшився майже вдвічі з 2014 року – з початку війни та економічної кризи. У 2018 році за кордоном легально працювало майже 20% працездатного населення України . Більшість із них – заробітчани, що подались до Європи, зокрема, країн ЄС. Минулого року цей показник суттєво не змінився, а у 2020 році в зв’язку з пандемією коронавірусу в світі рівень трудової міграції знизився. Заробітчан масово повертають додому, укладення нових трудових угод ускладнене в зв’язку з закритими кордонами. При цьому Європа скаржиться на брак сезонних робітників, зокрема, з України. 

Що так приваблює українців у роботі за кордоном?

Умови праці

Першою та основною причиною пошуку джерел прибутків за кордоном фахівці називають потребу в грошах “тут і зараз”. Випускників вишів або коледжів без досвіду беруть неохоче навіть із дипломом відмінника. Проте вчорашньому студентові необхідно жити і забезпечувати себе. Оскільки українські працедавці не готові запропонувати цим людям гідну посаду з відповідною оплатою, наші громадяни поспішають знайти роботу в сусідніх країнах, хай і не за фахом. Так лінгвісти, менеджери, мистецтвознавці перетворюються на фасувальників, операторів складу, підсобних робітників тощо. Якщо в Україні мінімальна зарплата складає приблизно 165 доларів, то в тій самій Польщі – майже 600 доларів. 

Заробітчани в Європі

В європейських країнах більше 90% українських заробітчан працюють в якості найманої робочої сили, і лише одиницям щастить отримувати посади менеджерів або керівників. 

Крім заробітної плати, українців у закордонних заробітках приваблює стабільність та захищеність заробітчан на законодавчому рівні. Звісно, мова йде про легальне працевлаштування, яке передбачає повний пакет документів, в тому числі, страхування від нещасних випадків (зокрема, німецька сторона виплачує суму страхування навіть у випадку, коли українець вже покинув територію країни). Працездатні українці підкреслюють, що наша держава не може гарантувати стабільності. Зміна влади, інфляція, нові законопроєкти, масові скорочення штатів на підприємствах – через ці та інші чинники наші громадяни надають перевагу контрактній роботі за кордоном, яка, може, й не відповідає їхньому фаху, але надає впевненості в завтрашньому дні.

Найбільшим попитом на українську робочу силу в Європі користуються робітничі галузі – механіка, інженерія, будівництво, фермерство. Також українці їдуть туди в якості підсобних працівників, прибиральників, рідше свої знання на практиці використовують фахівці в IT-сфері.

Українці в США та Канаді

Відсоток заробітчан, що їдуть шукати долі за океан, невеликий порівняно з кількістю українців, що працюють у Європі. По-перше, далеко, по-друге, вимоги США та Канади до іноземних кандидатів на працевлаштування значно вищі. Навіть за умови пошуку роботи без кваліфікації кандидат має надати великий пакет документів, володіти англійською на високому рівні, нерідко – мати кошти на перший час перебування в країні. Проте мінімальна зарплата, яка “на наші” становить 98000 гривень – гідна мотивація! Українці в Канаді працюють, в основному, в промислових галузях. Людина без кваліфікації може піти охоронцем, кур’єром, водієм-далекобійником (чоловіки) або прибиральницею, домопрацівницею чи доглядачкою за людьми похилого віку (жінки).

А от у США український студент-випускник одразу має шанс знайти роботу у банківській сфері, IT, сфері роботи з персоналом, і для цього навіть не завжди обов’язково мати високий рівень англійської. Агенції з працевлаштування знаходять для таких студентів вакансії, які передбачають роботу з емігрантами з колишнього СРСР. Але, звичайно, вимоги до трудового мігранта дуже високі, а термін очікування дозволу на робочу візу може сягати півроку.

Як показують опитування і дослідження, більше половини трудових мігрантів з України, що працюють за океаном, згодом змінюють статус заробітчанина на емігранта. Пов’язано це, по-перше, з більш стабільними умовами життя, по-друге, з високою вартістю і тривалістю подорожі назад в Україну.

Українці в Китаї та Росії

Протягом 2013-2019 років Китай став своєрідною Меккою для українських діячів з галузі мистецтва та розваг. Музиканти, танцюристи, артисти оригінального жанру, аніматори – саме артисти з України користуються великим попитом та популярністю у китайців. Однак більшість мігрантів працює там нелегально, тому складно навести точну статистику.

А от у Росії згідно статистики мешкає і працює майже три мільйони українців – і це попри війну. Хоча 36% заробітчан і не приховує страху перед ворожим ставленням корінного населення, та все одно їдуть. По-перше, близько, по-друге, не потрібне знання іноземної мови, по-третє, не до ворожнечі стає, коли своїх робочих рук бракує. Російська молодь, так само, як і українська, здебільшого шукає заробітку за кордоном, а для українців з Донбасу – а саме звідти найбільше їдуть на заробітки до Росії – це ледь не єдина можливість вижити в умовах кризи та війни. 

Прогнози на майбутнє

Світова пандемія Covid-19 внесла свої корективи у трудову міграцію українців. Та навіть попри це соціологи дають невтішні прогнози. На їхню думку, в умовах економічної кризи і браку робочих місць в Україні масовий виїзд заробітчан за кордон не суттєво впливає на загальний стан речей. Та число мігрантів повільно, але поступово зростає, і за прогнозами фахівців вже у 2050 році Україна може втратити більше 50% працездатного населення. За таких умов, вважають експерти, такі питання, як розвиток економіки та добробут людей пенсійного віку, постануть дуже гостро, і єдиний спосіб цього уникнути – забезпечити робочі місця і гідний рівень заробітної плати в межах України.

Автор: Сюзанна Елпі

COVID-19 Live