fbpx
Коронавірус під електронним мікроскопом (Фото: NIAID)
Коронавірус під електронним мікроскопом (Фото: NIAID)
Коронавірус під електронним мікроскопом (Фото: NIAID)

Розплутувати еволюцію коронавірусів складно: вони часто рекомбінують; тобто, різні ділянки геному окремого вірусу можуть бути від різних “батьків”

 

Вірус SARS-CoV-2 на генеалогічному дереві відійшов від родинних йому коронавірусів кажанів RaTG13  не в минулому році і навіть не в цьому тисячолітті, а приблизно 40-70 років тому. Про це заявили вчені з Інституту еволюційної біології Единбурзького університету та Центру вірусних досліджень університету Глазго, які провели ретельний генетичний аналіз еволюції SARS-CoV-2 і близьких йому вірусів.

Читайте нас в Telegram: перевірені факти, тільки важливе

Автори пишуть в  Nature Microbiology, що коронавіруси підковонісних кажанів, швидше за все, придбали здатність інфікувати вид Homo sapiens в процесі своєї еволюції, а не через “схрещування” (обмін генами) з вірусами панголіни або інших тварин. Вони змогли виділити стабільні ділянки геному SARS-CoV-2 і за ними реконструювали його еволюцію.

Припустивши, що у SARS-CoV-2 і RaTG13 був загальний предок, дослідники прийшли до висновку, що перший “відпочкувався” на еволюційному древі в проміжку 1948-1982 років.

Як пишуть автори, сарбековіруси піддаються частій рекомбінації і демонструють просторово-структуровану генетичну різноманітність в регіональному масштабі в Китаї, але SARS-CoV-2 – навряд чи продукт рекомбінації. Його білок-шип для зараження людини, мабуть, є загальним для вірусів кажанів спадковою ознакою, і не був набутий недавно.

З нашого аналізу ясно, що віруси, тісно пов’язані з SARS-CoV-2, циркулюють серед підковонісних багато десятиліть. Неймовірна різноманітність, що походить від загального предка SARS-CoV-2/RaTG13, утворює кладу сарбековірусов кажанів з універсальними властивостями (здатними заражати цілий ряд клітин ссавців), які полегшили його перехід на людей”, – пишуть вчені, застерігаючи – це може відбуватися знову й знову.

Читайте також: Колективний імунітет до коронавірусу не за горами. Так вважають деякі вчені

Автори підкреслили: людство “проспало” з відповіддю на спалах SARS-CoV-2, але це не остання пандемія коронавірусів, так як їх безліч, і серед них йде динамічний процес рекомбінації – це ускладнює швидке виявлення тих, що з пандемічним потенціалом. Вони закликають створити глобальну систему епіднагляду в режимі реального часу, яка зможе оголошувати тривогу ще до тризначного числа випадків.

Вчені закликали продовжити їхню роботу, щоб з’ясувати, чи є такі патогенні лінії коронавірусів, скільки їх і як від них уберегтися.

Джерело

COVID-19 Live