fbpx

Антибіотик азитроміцин, який на початку пандемії коронавірусу набув глобальної популярності, марний при лікуванні госпіталізованих пацієнтів з COVID-19. Про це пишуть автори дослідження Recovery Trial, їх висновки попередньо доступні у вигляді препринта на medRxiv.

Раніше азитроміцин запропонували для лікування COVID-19 на підставі його імуномодулюючої дії. Препарат широко використовують для лікування ковід-пацієнтів через його теоретичний потенціал для зменшення запалення легенів (ключової особливості важкої форми хвороби).

В період з 7 квітня по 27 листопада в Британії випадковим чином розподіляли госпіталізованих пацієнтів на дві групи: зі звичайним стандартом лікування (5182 осіб) і з таким же стандартом плюс азитроміцин 500 мг раз на день перорально або внутрішньовенно протягом 10 діб або до виписки (2 582 осіб). Пацієнти включалися в дослідження в середньому через вісім днів після появи симптомів.

Результат дуже наочний:

График: recoverytrial.net

Протягом 28 діб померли 496 пацієнтів з азитроміцином (19%) і 997 пацієнтів без нього (19%). Між групами не було ніякої значущої різниці ні в ризик переходу на ШВЛ, ні в тривалості госпіталізації, ні в частці виписаних живими.

Спостереження завершено для 73% учасників і буде повністю оброблено до кінця року. Публікація дозволена, оскільки регулятор зробив висновок, що доступних даних вже досить для висновків: “Використання азитроміцину у пацієнтів, госпіталізованих з COVID-19, має бути обмежено хворими, у яких є чіткі показання до антимікробних препаратів”.

Автори переживають, що повсюдне використання азитроміцину при COVID-19 може вилитися в масову резистентність бактерій до цього антибіотика.

ДОВІДКА. Recovery Trial – великі рандомізовані клінічні випробування для перевірки низки потенційних методів лікування COVID-19, які проводяться в Британії з березня 2020-го. У них зараз вивчають ефективність тоцилізумабу (ін’єкційний протизапальний засіб), плазми одужуючих з антитілами, коктейлю моноклональних антитіл Regeneron, колхіцину (популярний на Заході протизапальний засіб) і аспірину (зазвичай використовується для розрідження крові).

Азитроміцин – четвертий препарат, перевірений Recovery Trial. Раніше було показано, що ні гідроксихлорохін, ні лопінавір (засіб від ВІЛ) не ефективні при COVID-19. Навпаки, було дуже чітко показано, що дексаметазон знижує ризик смерті приблизно на 30% серед пацієнтів на ШВЛ, і на 20% серед тих, хто потребує кисню. У тих хворих, кому не потрібна респіраторна підтримка, “декс” марний.

Джерело

COVID-19 Live