fbpx

З 1990 р кількість людей, що живуть з гіпертонією, подвоїлася і склала 1,28 млрд осіб.

За даними опублікованого сьогодні в журналі «Ланцет» першого комплексного аналізу глобальної динаміки поширеності гіпертонії, показників її виявлення, лікування та контролю, проведеного під керівництвом Імперського коледжу Лондона і Всесвітньої організації охорони здоров’я, за останні 30 років кількість гіпертоніків серед дорослих у віці 30-79 років збільшилася з 650 млн до 1,28 млн осіб. Майже половина цих людей не підозрювали у себе гіпертонію.

Гіпертонія значно підвищує ризик захворювань серця, мозку і нирок і входить в число провідних причин захворюваності та смертності в світі. Вона легко виявляється шляхом вимірювання кров’яного тиску на дому або в медичній установі і нерідко добре піддається лікуванню недорогими препаратами.

Дослідження проводилося глобальною мережею лікарів і дослідників і охопило період з 1990 по 2019 р Були проаналізовані зареєстровані показники кров’яного тиску і дані про лікування, що охоплюють понад 100 млн осіб у віці 30-79 років з 184 країн світу, в яких в сукупності проживає 99% світового населення; таким чином, на сьогоднішній день це наймасовіший огляд глобальної динаміки гіпертонії.

Проаналізувавши гігантський обсяг даних, дослідники встановили, що за період з 1990 по 2019 р загальна захворюваність на гіпертонічну хворобу в світі змінилася мало, але її тягар зрушила від багатих країн в сторону країн з низьким і середнім рівнем доходу. Якщо в багатьох країнах частота випадків гіпертонії знизилася і в даний час, як правило, знаходиться на рівні найнижчих значень, то в багатьох країнах з низьким і середнім рівнем доходу відбулося зростання показників.

В результаті в 2019 року в числі країн з найменшою поширеністю гіпертонії були Канада, Перу та Швейцарія, а найбільш високі показники серед жінок спостерігалися в Домініканській Республіці, Ямайці та Парагваї, а серед чоловіків – в Угорщині, Парагваї і Польщі (дані в розбивці по країнам і рейтинги див. в розділі «Примітки для редакторів»).

Хоча процентна частка людей з гіпертонією з 1990 р змінилася мало, їх чисельність подвоїлася і склала 1,28 млрд. Це викликано в першу чергу зростанням і старінням населення. У 2019 року в країнах з низьким і середнім рівнем доходу проживало понад 1 млрд осіб з гіпертонією (82% всіх гіпертоніків в світі).

Серйозні диспропорції в охопленні діагностикою та лікуванням

Хоча гіпертонію можна легко виявити і порівняно просто лікувати за допомогою недорогих препаратів, дослідження виявило суттєві прогалини в охопленні діагностикою та лікуванням. Близько 580 млн гіпертоніків (41% жінок і 51% чоловіків) не здогадувалися про своє захворювання, тому що ніколи не проходили діагностику.

В ході дослідження було також показано, що більше половини людей з гіпертонією (53% жінок і 62% чоловіків), або в цілому 720 млн чоловік, не отримують необхідного їм лікування. Кров’яний тиск контролювалося, т. Е. В знаходилося межах норми завдяки ефективному застосуванню ліків, менш ніж у кожної четвертої жінки і кожного п’ятого чоловіка з гіпертонією.

Як зазначив один з провідних авторів дослідження і професор кафедри глобальної гігієни навколишнього середовища факультету громадської охорони здоров’я Імперського коледжу в Лондоні Маджид Еззат, «той факт, що майже через півстоліття після того, як ми почали лікувати гіпертонію, яка легко піддається діагностиці і лікуванню недорогими препаратами, так багато людей з високим кров’яним тиском в світі все ще не отримують необхідної їм терапії, є невдачею громадської охорони здоров’я ».

Імовірність призначення препаратів для ефективного лікування і контролю гіпертонії чоловікам і жінкам найбільш висока в Канаді, Ісландії та Республіці Корея, де в 2019 р лікування отримували понад 70% гіпертоніків. У порівнянні з цим найнижчі шанси на отримання препаратів були у чоловіків і жінок в країнах Африки на південь від Сахари, Центральної, Південної і Південно-Східної Азії і острівних державах в Тихому океані. У ряді країн цих регіонів частка отримують лікування склала менше 25% серед жінок і 20% серед чоловіків, що свідчить про існуючий в світі гігантському нерівності в області лікування гіпертонії.

Відрадно, що окремим країнам з середнім рівнем доходу вдалося розширити масштаби лікування і навіть випередити більшість країн з високим рівнем доходу за показниками лікування і контролю. Наприклад, в даний час показники охоплення лікуванням в Коста-Ріці і Казахстані вище, ніж в більшості країн з рівнем доходу вище середнього.

«Хоча з 1990 р в більшості країн показники лікування і контролю гіпертонії покращилися, в більшій частині країн Африки на південь від Сахари і острівних тихоокеанських державах істотних змін не відбулося. Необхідно, щоб міжнародні донори і національні уряди прийняли першочергові заходи щодо забезпечення рівноправності в лікуванні цієї хвороби, що несе серйозну загрозу здоров’ю у всьому світі », – зазначив науковий співробітник факультету громадської охорони здоров’я Імперського коледжу Лондона і керівник аналітичної роботи д-р Бінь Чжоу.

Нові рекомендації ВООЗ по лікуванню гіпертонії

У ще одному випущеному сьогодні документі «Керівні принципи ВООЗ по фармакологічного лікування гіпертонії у дорослих» містяться нові рекомендації, покликані допомогти країнам більш ефективно надавати допомогу при гіпертонії.

«Нові глобальні керівні принципи лікування гіпертонії виходять вперше за 20 років і містять найсучасніші, актуальні і науково обґрунтовані рекомендації по призначенню антигіпертензивних препаратів дорослим», – зазначила представник Департаменту ВООЗ з неінфекційних захворювань д-р Таскин Хан.

У рекомендаціях зазначено параметри кров’яного тиску, при яких слід починати лікарську терапію, принципи вибору препарату або поєднання препаратів, цільові рівні артеріального тиску, періодичність контрольних вимірів тиску. Крім того, в керівних принципах викладені базові механізми участі лікарів та інших працівників охорони здоров’я в поліпшенні показників виявлення і ведення гіпертонії.

«Необхідність більш ефективного контролю гіпертонією неможливо переоцінити. Слідуючи рекомендаціям, що містяться в цих нових керівних принципах, розширюючи і полегшуючи доступ до препаратів для лікування кров’яного тиску, забезпечуючи виявлення і лікування таких супутніх захворювань, як діабет і вже існуючі захворювання серця, сприяючи оздоровленню харчування і регулярної фізичної активності і більш строго регулюючи тютюнову продукцію , країни зможуть врятувати життя і скоротити витрати на практику охорони здоров’я », – впевнена директор Департаменту ВООЗ з неінфекційних захворювань д-р Бенте Міккельсен.

ПРИМІТКИ ДЛЯ РЕДАКТОРІВ

Стаття ‘Worldwide trends in hypertension prevalence and progress in treatment and control from 1990 to 2019: a pooled analysis of 1,201 population-representative studies with 104 million participants’ [Світові тенденції поширеності гіпертонії і прогрес в її лікуванні і контролі з 1990 по 2019 р : зведений аналіз даних 1201 репрезентативного популяційного дослідження за участю 104 млн осіб] підготовлена ​​Ініціативою із співробітництва для вивчення факторів ризику НИЗ (NCD-RisC) і опублікована в журналі The Lancet. DOI: 10.1016 / S0140-6736 (21) 01330-1.

Дані були отримані з 1201 дослідження, в яких брало участь 104 млн осіб у віці 30-79 років в 184 країнах і реєструвалися показники кров’яного тиску і дані про лікування.

Гіпертонія визначалася як: систолічний кров’яний тиск ≥140 мм рт. ст., діастолічний кров’яний тиск ≥90 мм рт. ст. і / або прийом лікарських препаратів від гіпертонії.

Для позначення згадуваної в цьому прес-релізі Республіка Корея в публікації використовується назва «Південна Корея».

Імперський коледж Лондона

Імперський коледж Лондона входить в число провідних університетів світу. Діяльність коледжу, в якому навчаються 20 000 студентів і працюють 8 000 співробітників, спрямована на вирішення найбільш актуальних проблем в сфері науки, медицини, техніки і бізнесу.

За даними журналу «Таймс: вища освіта» Імперський коледж займає п’яте місце в світі за інтенсивністю міжнародної діяльності, здійснюючи академічне взаємодія з більш ніж 150 країнами. За виключно розвинену культуру підприємництва та зв’язку з професійним середовищем агентство «Рейтер» назвало коледж самим інноваційним університетом Сполученого Королівства.

Співробітники, студенти та випускники Імперського коледжу день у день беруть участь у боротьбі проти COVID-19. У коледжі працює майже дві тисячі представників суспільно важливих професій і освоюються передові рубежі епідеміології, вірусології коронавірусів, розробки вакцин і засобів діагностики. Більше тисячі співробітників і студентів Імперського коледжу добровільно допомагають Національній службі охорони здоров’я країни. http://www.imperial.ac.uk/

Всесвітня організація охорони здоров’я

Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ), керуючись інтересами благополуччя всіх людей і спираючись на досягнення науки, направляє і підтримує зусилля світової спільноти, покликані дати кожній людині, де б він не знаходився, рівні шанси на безпечне й здорове життя. ВООЗ – установа ООН з питань охорони здоров’я, яке об’єднує країни, партнерів та людей у ​​вирішенні найактуальніших питань в 150 і більше точках планети, керуючи діями світової спільноти по ліквідації наслідків надзвичайних ситуацій в області охорони здоров’я, попереджаючи хвороби, усуваючи корінні причини проблем зі здоров’ям і розширюючи доступ до лікарських препаратів і медичної допомоги. Наша місія – зміцнення здоров’я, підтримання безпеки в світі і охоплення послугами вразливих груп населення. www.who.int/ru

Джерело

COVID-19 Live