fbpx

За рік пандемії життєвий уклад українців сильно змінився. Вони стали більше купувати в інтернеті, цікавитися альтернативним транспортом – велосипедами і купувати більше гаджетів для облаштування побуту.

Про це та інші тенденції UBR.ua розповів директор департаменту клієнтського сервісу OLX в Україні та Центральній Азії Ігор Сироватко.

Директор департаменту клієнтського сервісу OLX  Ігор Сироватко

Як пандемія вплинула на бізнес в Україні, на попит і пропозицію?

Через пандемії з’явилося чимало підприємців, яким через закриття ринків, магазинів і торгових центрів довелося займатися торгівлею в інтернеті.

Також і серед покупців, хто раніше не користувався онлайн-шопінгом, це стало звичайною справою.

По суті, такий глобальний “бум” стався всього за два місяці весни 2020 року. У минулому році через нестабільну роботу офлайн-магазинів популярні категорії на OLX показали наступну динаміку кількості замовлень:

  1. Чоловічий одяг + 123%;
  2. Чоловіче взуття + 94%;
  3. Електроніка: комплектуючі та аксесуари + 74%;
  4. Смартфони + 63%.

У п’ять найпопулярніших категорій у 2020 році потрапили також дитячі іграшки, які потіснили аксесуари для мобільних телефонів.

З’явилися і нові тенденції в попиті, пов’язані з пандемією. Люди стали більше звертати увагу на альтернативні засоби пересування.

Наприклад, в березні 2020 популярність велосипедів на OLX зросла на 70%, а в лютому-березні цього року – велосипеди шукали понад 1,9 млн разів. Цей транспорт залишається найпопулярнішим серед користувачів.

Крім того, через значне поширення віддаленої роботи, українці стали все більше цікавитися технікою для будинку – в 2020 році замовлень таких девайсів стало більше на 93% в порівнянні з попереднім.

Кияни найбільше намагалися мінімізувати свої соціальні контакти

Обмеження офлайн-торгівлі також спровокувало “бум” на послуги доставки, особливо в столиці і найбільших містах України. Протягом минулого року кількість замовлень на нашій платформі з послугою OLX Доставка виросло на 87,7% – до 2,7 млн ​​угод (проти 1,4 млн у 2019 році).

Жителі Києва, наприклад, найбільше намагалися мінімізувати свої соціальні контакти – за рік було зроблено понад 120 тис. Замовлень з сайту в межах міста. Схожі показники ми зафіксували на доставки зі столиці в Дніпро, Одесу і Харків – 26-33 тис. Замовлень. А ось середній чек в найпопулярніших категоріях товарів залишився незмінним – 1240 грн.

При цьому в пік обмежень березня-квітня 2021 роки ми зафіксували 414 тис. Успішних доставок з “Укрпоштою”. У цей період по частоті замовлень дитячі товари займали перше місце, далі був одяг і електроніка.

Чи почастішали випадки шахрайства в зв’язку з ростом популярності онлайн-шопінгу? Як OLX з цим бореться?

Такі випадки почастішали з 2019 року в усьому світі. Кіберзлочинці замість спроб злому сайтів стали масово створювати їх підробки – фішингові сторінки для крадіжки платежів довірливих користувачів.

Штучний інтелект щодня аналізує близько 15 тис. Підозрілих акаунтів

Пік шахрайських дій припав на кінець 2020 року, коли покупці масово замовляли товари напередодні новорічних свят і січневого локдауна.

Технічно, OLX – захищена платформа з міжнародним досвідом протидії кіберзагрозам: платіжні дані користувачів не зберігаються на платформі. А імена, номери телефонів і адреси електронної пошти користувачів зашифровані відповідно до міжнародних вимог.

Оголошення потрапляють на платформу після автоматичної модерації. А моделі штучного інтелекту щодня аналізує близько 15 тис. Підозрілих акаунтів і блокують ті, які визначають, як підозрілі.

Однак в переважній більшості випадків жертви віддають свої платіжні дані самостійно.

Тому чотири місяці тому ми запустили освітній сайт Онлайн [за] хист , який навчає українців навичкам кіберграмонтості: не розголошувати свої платіжні дані, не переходити в сторонні месенджери, не відкривати посилання від малознайомих людей і т.д.

Як змінилися позиції українського бізнесу за карантинний рік?

Тут важливо уточнити, про яку саме бізнесі йдеться. Нацбанк, наприклад, на початку 2021-го заявив, що бізнес почав рік з песимістичних настроїв.

Разом з тим OLX провів опитування понад 3 тис. Підприємців малого та середнього бізнесу, представлених в онлайні. З них більша частина (57%) планували завершити 2021 рік з істотною прибутком.

Бізнес розширює канали продажів і більше витрачає на рекламу

Згідно з опитуванням, кожен восьмий онлайн-підприємець в Україні збільшив обсяги товарів і став більше витрачати на рекламу. А кожен десятий – розширив канали продажів (наприклад, на додаток до сайту відкрив магазин на онлайн-майданчику) або додав додаткові послуги, такі як доставку.

Сфери зі швидким оборотом коштів – зокрема, роздрібна торгівля – залишаються основним драйвером у відновленні економічної активності.

Онлайн-підприємцям вдалося швидко адаптуватися до нових реалій, тому у 2021 році ми також очікуємо значне зростання інтернет-торгівлі в Україні.

Що думають підприємці про обмеження?

Згідно з нашим опитуванням, проведеним в січні, тільки 13% підприємців вважають більшість обмежень доречними. При цьому найпоширенішою претензією була “вибірковість” контролю.

Через рік після першого локдауна кожен п’ятий підприємець став гнучко реагувати на зміни і не будувати жорстких планів. А кожен восьмий – почав закуповувати товар у великих обсягах, щоб забезпечити постійну роботу бізнесу.

Чим відрізняється ведення бізнесу в онлайні від офлайнового в Україні?

Перша і головна відмінність: зараз онлайн-бізнес набагато більш стабільний і передбачуваний, ніж “традиційний”.

У 2020 році з’явилося чимало підприємців, яким фактично довелося займатися інтернет-торгівлею. Офлайн-точки то закривалися, то працювали з істотними обмеженнями. І це не тільки українська тенденція, а загальносвітова.

Оптимально витрачати на просування 3-5 тис. Грн на місяць

Онлайн-шопінг досяг своєї максимальної частки у світовому ритейлі – 16,4%. По суті, такий вибуховий ріст відбувся протягом двох місяців весни 2020 року в усьому світі.

Друга істотна відмінність – низький поріг входу. Наприклад, просувати свій товар на нашій платформі можна почати з бюджетом в 300 грн, а оптимально – 3-5 тис. Грн на місяць. Це набагато дешевше оренди і утримання практично будь-якого фізичного магазину.

При цьому кожен третій український покупець витрачає понад тисячу гривень під час онлайн-шопінгу. Завдяки цим факторам, тільки на OLX у 2020 році кількість бізнес-клієнтів зросла на 10% і перевищила 32 тис. Магазинів.

Чим відрізняється ведення онлайн-бізнесу в Україні від закордонного?

В Європі купівельна спроможність в кілька разів вище, ніж в Україні. Одночасно набагато жорсткіша конкуренція з міжнародними корпораціями з необмеженими фінансовими і технічними можливостями.

Україна – одна з найбільш комфортних країн для ведення онлайн-бізнесу

У країнах Азії і Європи складніше законодавство, що призводить до обов’язкової перевірки підприємця по безлічі документів. Щоб почати торгувати онлайн на європейських майданчиках, необхідно пройти набагато триваліший процес валідації.

На мій погляд, Україна – одна з найбільш комфортних країн для ведення онлайн-бізнесу.

Наприклад, 78% дорослого населення користується інтернетом, тоді як в середньому по світу – 59%. Активних покупців – майже 11 млн, і кожен четвертий робить понад двадцять покупок в рік. Це величезна аудиторія для будь-якого бізнесу.

Також досить розвинена культура онлайн-платежів і сервіси доставки.

Наприклад, при запуску послуги OLX Доставка у нас не було проблем, з якими стикалися зарубіжні колеги: відсутність надійних і технологічних локальних служб доставки, необхідність підключати кілька сервісів, великі інвестиції для роботи з перевіреними світовими партнерами.

Тепер близько 90% угод з ОLX Доставка проходять за межами великих міст, а середня відстань між покупцем і продавцем складає понад 300 км.

У Польщі, наприклад, практично всі онлайн-покупки відправляються за передоплатою, і у клієнтів немає можливості подивитися / приміряти товар перед оплатою. А в Казахстані електроніку і побутову техніку покупці беруть в основному в кредит, як тільки така потреба виникає.

Банки надають зручні програми споживчого кредитування.

Які Ваші прогнози на 2021 рік?

Після уповільнення до 3,3%, згідно з прогнозами Міжнародного валютного фонду, світова економіка у 2021 році покаже зростання в 6%. В основному завдяки вакцинації і державну підтримку підприємств розвинених країн.

Звичка українців купувати в онлайні електроніку, одяг, взуття, медикаменти, продукти буде тільки зміцнюватися

В Україні падіння ВВП було важче – до -4%. Скорочення інвестицій і основного капіталу, за даними Нацбанку, спостерігалося практично у всіх видах діяльності. Винятком стали поштові та кур’єрські служби, які показали істотне зростання капітальних інвестицій слідом за розвитком онлайн-торгівлі.

Карантинні обмеження в тому чи іншому вигляді продовжаться, тому нова звичка українців купувати в онлайні електроніку, одяг, взуття, замовляти медикаменти, продукти і їжу буде тільки зміцнюватися.

Саме ці сфери, які розвинулися під час жорстких обмежень, на мій погляд, у 2021 році можуть показати зростання до 10%. У той час як загальний прогноз для національної економіки – близько + 4%.

Джерело

COVID-19 Live