fbpx

Станом на 20 вересня 2020 року лідером за кількістю реклами у соціальній мережі Facebook та кількістю витрачених коштів є сторінка голови Харківської ОДА Олексія Кучера, який має намір балотуватися в міські голови. Сума витрат його офіційної сторінки за місяць перевищила 1 тис. дол. Про це йдеться на сайті громадянської мережі «Опора».

«Ще до початку офіційного висування потенційні кандидати на Харківщині та місцеві партійні осередки активно розміщували оплачену політичну рекламу в соціальній мережі Facebook і витратили уже понад 30 тис. американських доларів», – повідомляє «Опора».

Представники «Опори» аналізували публічні сторінки політиків та місцевих осередків партій за період з 20 серпня по 20 вересня. Виявили понад сотню публікацій, котрі транслювали із застереженням як повідомлення, пов’язані із соціальними питаннями, виборами або політикою. Відстежувати рекламу можна у бібліотеці Facebook.

На Харківщині активно використовує рекламу у Facebook партія «Слуга народу». За останній місяць вони розмістили 31 рекламний пост.

Окремо запускає рекламу в соціальних мережах голова Харківської ОДА Олексій Кучер, якого партконференція «Слуги народу» висунула кандидатом на посаду міського голови та першим номером списку кандидатів у Харківську міську раду.

За сім днів на рекламу офіційної сторінки Кучера витратили понад 1500 дол., а за місяць 2000 дол. (за цей період в нього 12 рекламних дописів).

Олексій Кучер також розміщує немарковану рекламу, проте не завжди. Частину рекламних постів голови ОДА оплатила ГО «Команда Зеленського». Ще частина реклами розміщується без відповідного маркування, покази одного з таких постів були зупинені 20 вересня.

Крім того, паблік «За Кучера» опублікував чотири рекламні дописи, на просування яких витратили 217 дол.

Партія «Блок Світличної – Разом!» також активно використовує рекламу у соціальних мережах.

Так, рекламні дописи були, як на сторінках «Блок Світличної  Разом. Харків», «Блок Світличної Разом. Харківщина», «Блок Світличної Разом», так і на сторінках окремих політиків, які є потенційними кандидатами.

На рекламу сторінки «Юлія Світлична офіційна» в соціальних мережах за місяць витратили 948 дол. Загальні витрати всіх сторінок «Блоку Світличної Разом» та її офіційної сторінки перевищили 2 тис. дол. за місяць.

Офіційна сторінка Геннадія Кернеса давала рекламу лише у серпні. З вересня, коли Харківський міський голова почав хворіти, рекламних дописів вже не було. Що стосується сторінки «Блок Кернеса – Успешный Харьков», то вони за місяць розмістили 36 рекламних дописів витративши на рекламу 427 дол. Останні пости стосувалися стану здоров’я міського голови.

Офіційна сторінка Геннадія Кернеса в фейсбуці розміщує виключно немарковану рекламу. Станом на 20 вересня зафіксовано 3 таких пости. Фейсбук неодноразово припиняв покази реклами зі сторінки, проте маркування реклами як політичної зі сторони самого Геннадія Кернеса не відбувалось жодного разу. Окрім офіційної сторінки міського голови у партії «Блок Кернеса Успішний Харків» є ще 2 партійні сторінки, на обох реклама маркується. Проте 15 вересня  немарковану рекламу було розміщено в інстаграмі. Facebook блокував її.

«Розміщення немаркованої політичної реклами в мережі Facebook створює ризики фінансування агітації не з коштів виборчого фонду, як того вимагає Виборчий кодекс України. Громадянська мережа «Опора» розробила пояснення, як можна агітувати в соціальних мережах, не порушуючи закон. Тому ми закликаємо всіх кандидатів притримуватись принципу рівності та не порушувати закон під час агітації», – коментує обласний координатор спостереження громадянської мережі «Опора» за виборами у Харківській області Микола Зінченко.

«Опора» нагадує, що за правилами соцмережі, які почали діяти минулого року, вся політична реклама має бути відповідно маркована. Фейсбук-користувачі можуть самостійно відстежувати дотримання цих норм і, помітивши політичний допис без належного маркування, надіслати скаргу.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про рекламу», політична реклама – інформація у будь-якому вигляді, поширена в будь-якій формі, яка має на меті популяризацію діяльності політичної партії (організації партії), привернення уваги до діяльності політичної партії (організації партії) та її позиції щодо питань загальнодержавного (місцевого) значення. До політичної реклами належать також використання символіки або логотипів політичних партій (організацій партій), повідомлення про підтримку політичною партією (організацією партії) видовищних чи інших публічних заходів або привернення уваги до участі у таких заходах політичної партії (організації партії).

Також нагадаємо, що згідно з ч. 1 ст. 52 Виборчого кодексу України передвиборна агітація розпочинається кандидатом, партією (організацією партії) наступного дня після дня прийняття виборчою комісією рішення про реєстрацію кандидата (кандидатів) і закінчується о 24 годині останньої п’ятниці перед днем голосування.

Джерело

COVID-19 Live