fbpx
Міжнародна група дослідників проаналізувала життєву активність майже пів тисячі пацієнтів, які перебували при смерті, й з’ясувала, що їхня смерть настала максимум через 4 хвилини 20 секунд після зупинки серця. Це важливо враховувати, в разі якщо померлі передають свої органи на донорство.

Упродовж доволі тривалого часу смерть людини констатували за зупинкою серця — тобто за відсутністю пульсу. Нині ж ми знаємо, що існують й інші показники життєдіяльності — від обміну речовин до активності мозку. Вони можуть тривати навіть у разі відсутності серцебиття, а це означає, що той чи інший орган досі функціонує.

Це важливо враховувати для донорства органів. Річ у тім, що орган у людини, яка дала прижиттєву згоду на донорство, можна брати лише після остаточної констатації факту смерті. Варто враховувати й реакцію близьких померлого, які можуть до останнього не вірити, що шансів реанімувати людину немає. У науковому середовищі відповідна дискусія почалася після випадків, коли органи на донорство брали в немовлят через 75 секунд після зупинки в них серця.

Оскільки виміряти всі показники життєдіяльності людини неможливо, лікарі послуговуються «правилом п’яти хвилин»: якщо після зупинки серця протягом цього часу не вдається реанімувати пацієнта, можна констатувати його смерть. Тоді, якщо людина за життя дала згоду на донорство своїх органів, їх можна брати.

У новому масштабному дослідженні міжнародна група лікарів вирішила перевірити «правило п’яти хвилин», спостерігаючи за людьми, що перебували при смерті. Дослідження охопило майже дві тисячі пацієнтів у 20 відділеннях інтенсивної терапії в трьох країнах. Із них дібрали дані про 480 людей. За пацієнтами спостерігали протягом 30 хвилин після встановлення факту смерті.

Лише в 67 пацієнтів (14%) зафіксували відновлення серцебиття, але тривало воно в середньому недовго — кілька секунд, — і пацієнти внаслідок цього не оживали. Переважно серцебиття ненадовго поновлювалося за 1-2 хвилини після зупинки серця; найдовший зафіксований дослідниками час — 4 хвилини 20 секунд.

Окремо лікарі розглянули й групу з 32 пацієнтів, які погодилися віддати свої органи на донорство. Із них лише у двох ненадовго відновлювалося серцебиття — через 64 й 151 секунду після зупинки серця відповідно.

Загалом отримані дослідниками результати підтверджують «правило п’яти хвилин». А втім, медики зазначають, що пацієнти, яких вони досліджували, перебували на системі життєзабезпечення. Можливо, для інших випадків результати будуть відрізнятися.

Джерело

COVID-19 Live