fbpx

В Україні власних виробничих потужностей з надлишком для того, щоб забезпечити аграріїв мінеральними добривами. Але якщо з Росії піде навіть найменший обсяг імпорту, він змусить зупинитися українських виробників. Вони просто не зможуть витримати цінову конкуренцію, так як ціни на газ в Україні і Росії відрізняються вже в десятки разів.

Це в свою чергу призведе до жорстокого дефіциту добрив і зростання ціни на них, так як сьогодні імпортні поставки не можуть задовольнити весь попит на азотні добрива в євразійському регіоні. Про це йдеться в консалтинговому дослідженні, опублікованому Hubs.

Зокрема, через аномальні цін на газ протягом останніх двох місяців виробництво азотних добрив в ЄС вже впало на 40%. Аналітики прогнозують, що дефіцит добрив в Європі складе близько 9,2 млн. т на рік в діючій речовині (азот). Це величезний обсяг, який тамтешнім споживачам доведеться якимось чином замістити, шляхом того ж імпорту продукції.

Імпорт може бути здійснений з країн, що мають доступ до дешевого газу і власні виробничі потужності. За інформацією консалтингових компаній, такими продуцентами можуть виступити підприємства, перш за все, з Росії, Білорусі, Казахстану, Узбекистану і Туреччини. Однак проблема в тому, що сумарні незадіяні потужності в цих країнах, за даними “Укрпромзовнішекспертизи”, складають лише близько 1,5 млн. т на рік. А інших серйозних альтернатив просто немає.

Україна в рік потрібно близько 1,7 млн ​​т азотних добрив (у діючій речовині). Український хімпром може задовольнити цей попит. Але в разі скасування заборони на імпорт російської продукції українські підприємства неминуче і вимушено зупинять виробництво добрив. При цьому незадіяних потужностей в зазначених країнах-продуцентах буде недостатньо, щоб закрити весь попит в регіоні Україна-ЄС. Отже українські виробники сільгосппродукції, в разі зняття ембарго, можуть навесні і зовсім залишитися без добрив по будь-якій ціні.

“На думку економістів, в такій ситуації українські аграрії, та й Україна в цілому, стануть заручниками пріоритетів російських виробників в питанні напрямків поставок добрив … Росія навряд чи упустить випадок підвісити Україну ще й на гачок залежності від поставок добрив”, – пише видання.

Журналісти приходять до висновку, що слідом за бурхливою по всій Європі, енергетичною кризою в Україні може прийти і інша криза – продовольча. Без внесення достатньої кількості азотних добрив в грунт Україна отримає обвальне зниження врожайності основних для себе культур – пшениці, соняшнику і кукурудзи. Це ті культури, за якими українські аграрії останні кілька років жорстко конкурують з Росією і знаходяться серед TOП-лідерів світового виробництва. І це ті культури, які в останні роки дають левову частку експортної виручки аграріям і виступають стабілізатором торгового балансу країни.

Днями в ЗМІ з’явилася інформація про те, що українська влада під впливом лобістів планує скасувати заборону на ввезення добрив з Росії. Ембарго було введено в липні 2019 року.

Як заявив віце-президент Союзу хіміків України Ігор Гольченко, таке скасування навряд чи приведе до досягнення декларованої лобістами мети – забезпечення аграріїв достатньою кількістю добрив за прийнятною ціною.

Джерело

COVID-19 Live