fbpx
Група міжнародних епідеміологів та біологів опублікувала критичну статтю щодо дослідження ефективності російської вакцини «Спутник V». У науковців виникли сумніви щодо його результатів через неякісні звіти та невідповідність у даних.

Статтю опублікували у науковому виданні The Lancet, яке вважається одним із найавторитетніших у галузі.

Вчені вказують, що знайшли у статистичних даних купу очевидних помилок та чисельні невідповідності. Науковці також скаржаться на те, що не можуть отримати доступ до повних звітів та протоколів, через що виникають питання до прозорості дослідження.

Автори, своєю чергою, кажуть, що нададуть їх після повного завершення клінічних випробувань та лише після схвалення зацікавленими сторонами.

«Обмін даними є одним із наріжних каменів цілісності досліджень. Він не повинен бути умовним та має відповідати принципам справедливості (FAIR)», ㅡ зазначають науковці.

Наразі вчені зазначають, що їм бракує важливої інформації щодо досліджень: клінічні параметри, за якими визначали підозру на COVID-19 в учасників дослідження, коли проводили тестування, який метод для цього використовували тощо. Все це є вирішальним для визначення остаточної ефективності препарату.

Не вперше?

У вересні 2020 року росіяни опублікували результати першого та другого етапів клінічних випробувань «Спутника V» (через майже місяць після того, як її офіційно зареєстрували в РФ) та одразу отримали «ноту занепокоєння» від експертів.

Вчені помітили збіги у даних із графіків російського дослідження, але чи були вони випадкові ㅡ перевірити неможливо, бо до них не додали числові дані, на основі яких і робилися графіки.

Кілька науковців, які знайшли помилки у першому та другому етапі клінічних досліджень, після цього подали незалежні запити, щоб отримати доступ до необроблених даних, але на них так і не відповіли.

Після цього, як кажуть науковці, автори дослідження внесли деякі правки, хоча публічно заперечували помилки.

Джерело

COVID-19 Live