fbpx

Керівники та люди, які отримали навіть невелику владу, схильні вважати, що все, що відбувається у житті людини – наслідки винятково її рішень. Таку систему переконань англомовні дослідники позначають терміном choice mindset.

Впливові люди, володіючи великою свободою вибору, вважають, що в інших вона теж є незалежно від їх соціального стану. Через це керівники стають нетерпимими до чужих помилок і перестають помічати об’єктивну обмеженість можливостей інших людей. Вони з більшою ймовірністю будуть звинувачувати підлеглих в тому, що вони погано працюють, і карати їх за це, пише UCSD News.

Таким чином впливові люди в тому числі виправдовують ситуацію ієрархію. До таких висновків прийшли психологи з Каліфорнійського університету в Сан-Дієго після серії з трьох досліджень.

У ЧОМУ СУТЬ ДОСЛІДЖЕНЬ?

У першому вони попросили 363 добровольців оцінити свій рівень впливовості. Потім поставили запитання, яке нібито не має стосунку до справи. Психологи цікавилися, як вчинити зі співробітником університету, який зірвав дедлайн через те, що його постійно відволікали на інші завдання. Добровольці, які вважали себе більш впливовими, частіше радили позбавити співробітника премії та не слухати його виправдання.

У другому дослідженні брали участь 393 людини. Їх випадково розділили на начальників і підлеглих. Першій групі говорили, що вони заслужили посаду завдяки своїм блискучим навичкам, а другим – що вони менш ефективні, тому і стали підлеглими.

Після цього добровольці повинні були оцінити роботу аноніма, зроблену з явними помилками. Начальники навіть без справжніх повноважень були більш різкими у судженнях і хотіли покарати аноніма серйозніше, ніж підлеглі.

Третє дослідження повторює друге, тільки добровольці точно знали, що анонім – підлеглий. Отже, міг припуститися помилки через меншу свободи вибору дій. Результат експерименту був такий же, як попередній.

Психологи вважають, що висновки їх дослідження можуть допомогти вибудувати справедливішу державну політику в різних країнах.

“Політики мають владу і привілеї та можуть бути менш чутливі до обмеженості вибору своїх виборців. Це особливо важливо, коли ми виходимо з пандемії, коли йдуть дискусії про припинення виплати допомоги по безробіттю або субсидій на оренду житла. Якщо ви перебуваєте при владі, ви можете припустити, що люди просто хочуть залишатися вдома замість того, щоб працювати. Однак вам, потрібно набагато ретельніше подумати про те, скільки варіантів є у громадян, і чи помічаєте ви обмеження, з якими вони стикаються”, – пишуть автори праці.

Джерело

COVID-19 Live