fbpx

Як показали дослідники з RWTH Uniklinik Aachen, Німеччина, і Radboudumc, Нідерланди, коронавірус SARS-CoV-2 вражає нирки та сприяє утворенню рубців. Розвинена рубцева тканина в інфікованих нирках може свідчити про можливий вплив на ниркові результати в довгостроковій перспективі.

Відомо, що коронавірус може завдати серйозної шкоди людському організму, а також те, що можуть заразитися нирки. Але що саме відбувається в нирках в результаті інфекції, залишається незрозумілим досі. 

У цьому дослідженні, опублікованому в Cell Stem Cell , дослідники досліджували тканину нирок пацієнтів з COVID-19, які потрапили до відділення інтенсивної терапії. Вони виявили рубцювання тканини в порівнянні з пацієнтами відділень реанімації з інфекцією легенів, що не є COVID-19, і контрольною групою.

Далі дослідники поставили під сумнів, що саме стало причиною ураження нирок . Чи може це бути прямим впливом вірусу , незалежно від системного запалення? 

Щоб дослідити це, дослідники культивували в лабораторії міні-нирки, які називаються органоїдами. Органоїди нирок утворюються зі стовбурових клітин і містять багато різних клітин нирок, за винятком імунних клітин. 

Органоїди нирок були інфіковані SARS-CoV-2, і дослідники досліджували прямий вплив вірусу на клітини нирок, незалежно від потенційних вторинних ефектів, спричинених імунними клітинами.або інші системні ефекти. 

Дослідники виявили, відповідно до тканин пацієнта з COVID-19, рубцювання органоїдів нирок і супроводжуючі сигнали, які сприяють процесу утворення рубців.

Результати цього дослідження вказують на те, що нещодавні висновки іншого великого дослідження в США, в якому повідомлялося про зниження функціональності нирок у понад 90 000 людей, які пережили COVID-19 (Bowe et al, JASN ), може бути пов’язано з прямим впливом вірусу SARS-CoV2 на нирки, що спричиняє утворення рубців.

Дослідник Jitske Jansen (Radboudumc) сказав:

«У нашому дослідженні ми ретельно дослідили причинно-наслідковий вплив коронавірусу на нирки. Інфіковані органоїди нирок показують, що вірус безпосередньо викликає пошкодження клітин, незалежно від імунної системи. Завдяки цій роботі, ми знайшли шматок головоломки, який показує шкідливий вплив вірусу на організм».

Дослідник Катаріна Раймер (RWTH Aachen Uniklinik) зазначила:

«Фіброз нирки, або рубцювання, є серйозним довгостроковим наслідком, який може виникнути практично після будь-якої травми нирки та корелює з функцією нирок. Наша робота показує, що ниркові рубці у пацієнтів з COVID-19 , що дає пояснення, чому вірус може викликати порушення функції нирок, як показано в інших дослідженнях. Довгострокові подальші дослідження дадуть додаткове уявлення про патології, пов’язані з нирками, спричинені SARS-CoV-2».

Джерело

COVID-19 Live