fbpx

Усі шість видів людей роду Homo, окрім Homo Sapiens, могли вимерти від кардинальних змін клімату, зокрема настання похолодання. Це може загрожувати і нам, «людині розумній».

Про це йдеться у дослідженні вчених Неаполітанського університету (Італія), опублікованому у журналі «One Earth».

Італійські вчені зіставили палеокліматичні дані з місцем перебування та віком скам’янілостей шести видів людини Homo: Habilis («людина уміла»), Ergaster («людина працююча»), Erectus («людина прямоходяча»), Heidelbergensis (гейдельберзька людина, яка є предком неандертальця), Neanderthalensis («людина неандертальська») і Sapiens («людина розумна»). Потім дослідники проаналізували діапазон клімату, в якому кожен з видів людини міг перебувати під час свого існування.

З’ясувалося, що неандертальці, «людина прямоходяча» і гейдельберзька людина були дуже вразливими до змін кліматичних умов, зокрема тоді, коли на Землі наступали «холодні» періоди. І це зіграло ключову роль у їхньому зникненні.

Так, гейдельберзька людина вимерла від холоду на півдні Євразії майже 200 тисяч років тому, а неандертальці і «людина прямоходяча» еволюціонували в інші види людини.

За словами вченого Паскуале Райяна, ресурсна база цих видів настільки швидко скорочувалася, що вони не встигали знаходити нову їжу. Він зазначає, що це «важливе попередження, і це може статися знову».

Еволюція людини

В історії еволюції людей прийнято виокремлювати кілька етапів. Починається відлік близько 25 мільйонів років тому з виникнення людиноподібних мавп — орангутанів, горил і шимпанзе. Далі, орієнтовно 9 мільйонів років тому, виникають перші протоантропи (попередники людей, перехідна форма від мавпи до людини) — австралопітеки.

2-2,5 мільйона років тому предки людей починають користуватися знаряддями праці — цей етап характеризується появою так званої людини умілої. Мільйон років тому предки людей починають формувати примітивну мову й опановують вогонь. І десь 200-500 тисяч років тому виникають неандертальці, а 40-50 тисяч років тому — кроманьйонці, безпосередні наші предки.

Деякий час неандертальці й кроманьйонці, як припускають учені, співіснували, але еволюційно більш розумово розвинені кроманьйонці зрештою стали переважним видом людей.

Джерело

COVID-19 Live