fbpx

В рамках досліджень, проведених однією з британських компаній, було виявлено, що більше половини дівчат мали обмеження в плані вибору професії (лише невелика кількість представниць прекрасної статі вступає до вишу навчатись програмування або вищої математики), а майже половина вважає головним обов’язком жінки піклування про домашній побут і затишок. В той же час, більшість молодиків вважає головною якістю чоловіка твердість і жорстокість, а головним обов’язком – заробляння коштів на потреби родини.

Інший напрямок досліджень показує, що більшість жінок, які стали “жертвами гендерного виховання”, боїться розголошувати випадки домашнього насильства, а велика кількість чоловіків, вихованих у гендерних рамках, вдається до зловживання алкоголем, страждає на депресію та навіть вкорочує собі віку. Все це – через закладені в голову з дитинства “чоловіки не плачуть” та “ти ж дівчинка”.

І психологи, і соціологи збігаються в думці, що таким стереотипам однозначно не місце в сучасному вихованні дітей. Чому і як стереотипи руйнують особистість? Які існують альтернативи?

“Припини рюмсати, ти що – дівчинка? Мужики не плачуть!”

По-перше, в даному контексті для хлопчика слово “дівчинка” звучить принизливим, і хлопчик з дитинства починає сприймати дівчаток як “істоту нижчого ґатунку”, яку можна, раптом що, і на місце поставити. В тому числі, методом застосування фізичної сили. По-друге, дитина змалечку набуває навичок блокування емоцій, і в дорослому віці виховання, яке виключає можливість емоційної розрядки, призводить до психічних розладів, результатами яких стають алкоголізм, домашнє насильство, депресії тощо.

Натомість необхідно привчити дитину, що незалежно від того, хлопчик чи дівчинка, прояв емоцій – це не соромно. Просто не завжди варто робити це в публічному місці, проте батьки завжди готові прийняти и вислухати їх. Також необхідно навчити дитину розуміти свої емоції (страх, переляк, біль від удару коліном тощо) та виражати їх спокійно.

“Нащо тобі машинки, ти ж дівчинка” або “Хлопчики в ляльки не бавляться”

Перш за все, варто пам’ятати: коли дитина розвивається, обмежувати її розвиток не можна категорично. Через іграшки та розваги вона пізнає світ. І немає нічого поганого в тому, що дівчинка полюбляє машинки – зараз багато жінок не тільки водять машину, а й мають навички механіка. А навички піклування про рідних дають саме ігри з ляльками, плюшевими тваринами, пупсами тощо. Отже, якщо ваш син тягнеться до ляльок – не поспішайте впадати у відчай в дусі “з нього мужик не виросте”. Це буде турботливий син, чоловік і батько.

Не забувайте: дитина прийшла в цей світ не для того, щоб відповідати вашим сподіванням. Це – особистість, і ваша задача – підтримувати її розвиток. Навіть якщо вам не подобається бачити дочку з машинками чи пістолетом або сина з ляльковим набором.

“Карате не для дівчат, танці не для хлопців”

І цей стереотип зазнає краху з точки зору психологів. Дівчинка, яка займається бойовими мистецтвами або “чоловічим” видом спорту”, з меншою ймовірністю стане жертвою домашнього насильства. А хлопчик, який змалечку шляхом танцю вчиться взаємодіяти з партнеркою, отримує досвід, який в дорослому житті стане в нагоді, коли прийде час взаємодіяти з дружиною в усіх сферах життя.

Про чистоту одягу

“Замурзався як порося!”, “Де ти так забруднилась, дівчатка не бувають такими неохайними”… Знову-таки, дитина через розваги пізнає світ. І гендер тут ні до чого. І хлопчики, і дівчатка однаково люблять бавитись у калюжах після дощу або пробувати пісок на смак. Просто варто обирати для прогулянки одяг, який не шкода забруднити, і дати зрозуміти, що мама не лаятиме за брудні колінки або сіднички. Паралельно дитину варто привчати до охайності і пояснювати, чому варто стежити за собою та станом свого одягу.

Обов’язки по дому

“Дівчинка допомагає мамі, хлопчик – батькові”. Таке розділення обов’язків веде до того, що в кращому випадку одинока жінка не може без чоловіка вкрутити лампочку, а одинокий чоловік – пришити ґудзик, в гіршому – починаються побутові сварки на тему гендерної нерівності (“мовчи, жінко, твоє місце в кухні”) або відсутності елементарних умінь (“не чоловік, а бездара, навіть посуд помити не можеш”). Щоб уникнути таких речей в майбутньому, вважають фахівці, варто навчати дитину допомагати обом батькам. Маючи навички роботи з інструментом, дівчина сама в майбутньому зможе просверлити стіну, щоб почепити туди картину, а хлопець – приготувати смачну вечерю і при цьому не залишити брудною кухню.

Автор: Сюзанна Елпі

COVID-19 Live