fbpx

У 2021 році був задокументований 141 випадок нападів, дискримінації та інших порушень прав ЛГБТ+ людей в Україні, йдеться у звіті правозахисного ЛГБТ центру Наш світ. НВ наводить основні тези документу.

Активісти зафіксували зменшення на чверть кількості нападів у порівнянні з 2020 роком та втричі, порівнюючи з даними за 2019 рік.

«Так само, порівняно з попереднім роком, у 2021 р. вдвічі зменшилася кількість нападів на ЛГБТ центри та заходи з боку праворадикальних та консервативних угруповань — 12 проти 24. На одеському Марші Рівності 28 серпня стало помітно, що правоохоронці перейшли до проактивного захисту таких акцій від насильства, блокуючи фізичну можливість організованих нападів на них, а також жорстко та ефективно відповідаючи на агресію з боку праворадикалів. Свою нову тактику поліція успішно повторила на Маршах Рівності у Харкові 12 вересня та Києві 19 вересня», — вказали правозахисники.

При тому звіт вказує на проблемну ситуацію з розслідуванням злочинів та інцидентів ненависті за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності.

У 2021 році центр Наш світ провів дослідження ефективності правового захисту від злочинів з мотивів нетерпимості за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності в контексті українського законодавства та правозастосовної практики. Так, за останні 3 роки у 38% випадків поліція навіть не починала розслідування після повідомлення про можливе скоєння злочину з мотивів гомо/трансфобії.

Лише у 3,3% випадків розслідування проводилося за статтею 161 Кримінального кодексу, однак жодного разу це не призвело до висунення обвинувачення за цією статтею — наразі єдиною правовою «зачіпкою», що теоретично дозволяє врахувати мотиви нетерпимості за ознаками сексуальної орієнтації та гендерної ідентичності при скоєнні злочину.

Дослідження було підготовано Правозахисним ЛГБТ Центром «Наш світ» в рамках проєкту «Програма сприяння громадській активності «Долучайся!», що фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) та здійснюється Pact в Україні.

Джерело

COVID-19 Live