fbpx

23 листопада у Києві було презентовано результати масштабного соціологічного дослідження переваг та пріоритетів української молоді від 14 до 18 років, проведеного Соціологічним інформаційно-дослідним центром “Пульс” у партнерстві з Міжнародним експертним клубом.

Як розповіла директор Соціологічного інформаційно-дослідницького центру “Пульс” Олена Князєва, серед інших питань, респондентів запитували про їхнє ставлення до подій, що відбулися в Україні наприкінці 2013 – на початку 2014 років.

Більшості (82%) опитаних відомо про Майдан, проте 18% від загальної кількості молодих українців про це нічого не знає. При цьому не знають про Майдан майже третина (29%) опитаних на півдні України, і лише 15% – у західному регіоні країни.

“Така тенденція, незважаючи на те, що більшість опитаних – школярі та навчальна програма у всіх однакова, може свідчити як про дистанціювання молодих людей Півдня України від офіційних наративів, так і про те, що, на відміну від однолітків із Західної України, їх ця подія хвилює меншою мірою”, – зазначила експерт, кандидат соціологічних наук Олена Фостачук.

Мешканці сіл менш поінформовані про події на Майдані 2013-2014 років, ніж міська молодь.

Рівно половина опитаних молодих людей (50%) вважають, що Майдан “був викликаний боротьбою громадян, які стихійно об’єдналися для захисту своїх прав”, а 17% – що він був “спеціально організований українськими олігархами”.

“Багато кого, напевно, засмутить, що гіпотеза “державного перевороту”, про яку так затято сперечаються на багатьох телешоу, підкастах, у мережах, – теж знаходить своє відображення у виставах молодих людей – її підтримали 13% молодих українців”, – зазначила експерт.

Дві третини опитаних (68%) відповіли, що серед їхніх родичів чи знайомих не було людей, які брали участь у подіях на Майдані. Зазначимо, що абсолютна більшість опитаних на Південному Сході України повідомили, що особисто не знають тих, хто брав участь у подіях Майдану, а якщо й такі, то це знайомі, які також могли бути мешканцями інших регіонів.

На запитання “Якби ці події відбувалися зараз, чи Ви підтримали б Майдан?” думки опитаних розділилися на три рівні групи: 36% респондентів важко відповісти, 33% сказали, що не підтримали б Майдан, а 31% молодих українців заявили про свою підтримку.

Думки про те, чи дотримуються прав людини в Україні, розділилися на дві рівні групи. Майже кожна п’ята опитана молода людина – 20% – важко сказати, чи виконуються в Україні права людини, закріплені в Конституції України чи ні. Думки решти розділилися практично порівну: 42% рахують, що прав людини в Україні дотримуються, 39% вважають, що ні. При цьому чим старші респонденти, тим більше серед них тих, хто вважає, що права людини в Україні не дотримуються. Цю ж думку поділяють і більше половини студентів (1 курс) вишів.

Серед опитаних переважає думка, що після подій на Майдані у 2013–2014 роках, ситуація із дотриманням прав в Україні не змінилася. Так вважають 39% опитаних. 21% вважають, що ситуація покращала і майже стільки ж – 17%, що ситуація погіршилася. Ще 23% вагалися з відповіддю.

Опитування проводилося у квітні 2021 року по всій території України, крім АР Крим та ОРДЛО.

Джерело

COVID-19 Live