fbpx

При цьому важливо не доводити ситуацію до ожиріння.

Дослідження показало, що найнижчий ризик передчасної смерті мають люди з нормальною вагою в ранньому дорослому віці: при цьому з роками вони можуть поступово повніти, але не доводити ситуацію до ожиріння, інформує Ukr.Media.

Не секрет, що ожиріння веде до серцево-судинних захворювань, розвитку діабету, порушень опорно-рухової системи, провокує ризик виникнення онкологічних захворювань і загрожує багатьма іншими проблемами. За даними Всесвітньої організації охорони здоров’я, кілька років тому приблизно 13% дорослого населення планети (11% чоловіків і 15% жінок) страждали ожирінням — його поширеність у світі наполегливо зростає з кожним роком.

Але варто розмежовувати ожиріння і надмірну вагу: перше ставлять, коли індекс маси тіла (ІМТ, відношення ваги в кілограмах до квадрату зростання в метрах) перевищує 30, а друге — коли показник більше або дорівнює 25.

Однак автори нового дослідження поспішають заспокоїти тих, хто схильний до зайвої ваги: згідно з їхніми висновками, люди, які вступають у доросле життя з нормальним ІМТ, а в більш пізньому віці повніють, але не доводять ситуацію до ожиріння, живуть, зазвичай, довше за всіх. А ті, хто придбав ожиріння ще в ранньому віці і протягом життя продовжують посилювати стан справ, виявилися схильні до найбільшого ризику передчасної смерті.

“Вплив набору ваги на смертність складний. Він залежить як від часу, так і від ступеня збільшення у вазі, а також від початкових показників ІМТ. Наш посил в тому, що ті, хто в 31 рік має нормальну масу тіла, але помірно набирають вагу протягом життя і переходять в категорію повних в більш пізньому віці, насправді, можуть підвищити свої шанси на виживання”, — зазначив Хуей Чжен з Університету штату Огайо, провідний автор дослідження, яке опубліковане в журналі Annals of Epidemiology.

До таких висновків вчені прийшли після аналізу даних 4576 дорослих, які з 1948 по 2010 рік брали участь у Фремінгемському дослідженні серця, і 3753 їх нащадків (за ними спостерігали з 1971 по 2014 рік). Більшість людей (3913) з вихідної когорти померли до кінця дослідження — таким чином, можна з’ясувати, як ІМТ розвивався протягом їх дорослого життя, і отримати більш точну оцінку, ніж попередні роботи, які вивчали зв’язок ожиріння зі смертністю.

Переглянувши дані про те, як індекс маси тіла учасників змінювався з роками, дослідники виявили, що старше покоління, зазвичай, слідувало одній з семи траєкторій ІМТ протягом усього життя. У молодого ж покоління виділили шість траєкторій: так, не було групи, яка б протягом усього часу втрачала б вагу.

Після врахування безлічі факторів, що впливають на ризик передчасної смерті, таких як куріння, стать, освіта, сімейний стан та хронічні хвороби, автори роботи розрахували, як кожна траєкторія ІМТ пов’язана з рівнем смертності.

“Серед початкової когорти люди, які мали нормальну вагу у віці 31 року і поступово набували надлишкову вагу в середньому або більш пізньому віці, були схильні до найнижчого ризику смерті — навіть у порівнянні з тими, хто підтримував нормальну вагу протягом усього дорослого життя”, — пишуть вчені.

Далі на більш високу тривалість життя претендували ті, хто мав стабільно надлишкову масу тіла, без коливань; за ними слідували люди, ІМТ яких був на самій межі між нормальною вагою і худорлявістю. Менш “пощастило” тим, хто починав з повноти, а тоді худнув, а також набирав вагу до ожиріння першого, другого і третього ступенів.

Хоча обидва покоління показали однакові основні результати, дослідники повідомили про деякі тривожні тенденції у молодих учасників.

“Траєкторії з більш високим ІМТ у молодому поколінні мають тенденцію зміщуватися вгору в більш ранньому віці в порівнянні з їхніми батьками. Хоча ризик смертності, пов’язаний з ожирінням, падав від покоління до покоління, його внесок у смертність населення збільшився з 5,4% у вихідній когорті до 6,4% у нащадків. Все тому, що в молодшій когорті більше людей відразу слідували “траєкторії ожиріння”, — підсумував Чжен.

Джерело

COVID-19 Live