fbpx

Згідно з новими даними аналітичної компанії Chainalysis, шахраї забрали рекордні 14 мільярдів доларів у криптовалюті в 2021 році, значною мірою завдяки розвитку платформ децентралізованих фінансів (DeFi) .

Збитки від злочинності, пов’язаної з криптовалютою, зросли на 79% порівняно з роком раніше, через сплеск крадіжок і шахрайства.

У 2021 році шахрайство було найбільшою формою злочину, пов’язаного з криптовалютою, за яким слідували крадіжки, більшість з яких відбувалися через злом криптовалютного бізнесу. Звіт Chainalysis каже, що DeFi є важливою частиною в зламі, що є ще одним попередженням для тих, хто займається цим сегментом криптоіндустрії.

«DeFi є однією з найцікавіших областей ширшої криптовалютної екосистеми, що відкриває величезні можливості як підприємцям, так і користувачам криптовалют», – пише Chainalysis у своєму щорічному звіті про криптовалюту.

«Але навряд чи DeFi реалізує весь свій потенціал, якщо та сама децентралізація, яка робить його настільки динамічним, також дозволить широко розповсюджувати шахрайство та крадіжку».

Дикий DeFi

DeFi — сектор криптовалютного ринку, який швидко розвивається, який прагне відсторонити посередників, таких як банки, від традиційних фінансових транзакцій, таких як забезпечення позики.

З DeFi банки та юристи замінюються програмованим фрагментом коду, який називається смарт-контрактом. Цей контракт написаний на загальнодоступному блокчейні, як-от ethereum або solana , і він виконується, коли виконуються певні умови, що скасовує необхідність центрального посередника. 

«Фінансова система в основному розсилає гроші з різними термінами та умовами», — сказав Джоуї Круг, головний інвестиційний директор Pantera Capital, менеджера активів, орієнтованого на криптовалюти та блокчейн. 

Згідно зі статистикою Chainalysis, обсяг транзакцій DeFi зріс на 912% у 2021 році. Вражаюча віддача від децентралізованих токенів, таких як shiba inu, також викликала шаленство серед токенів DeFi.

Але є багато проблем, коли справа доходить до роботи в цій новій крипто-екосистемі.

Однією з проблем DeFi, за словами Кіма Грауера, керівника відділу досліджень Chainalysis, є те, що багато нових протоколів, які запускаються, мають уразливості коду, які можуть використовувати хакери. Двадцять один відсоток усіх хакерських операцій у 2021 році скористався цими експлойтами коду.

Грауер розповідає CNBC, що, хоча є сторонні фірми, які проводять аудит коду та публічно вказують, які протоколи є безпечними, багато користувачів все ще вирішують працювати з ризикованими платформами, які обходять цей крок, якщо вони думають, що можуть отримати велику віддачу.

Крадіжка криптовалюти зросла на 516% з 2020 року до 3,2 мільярда доларів. З цієї суми 72% викрадених коштів було взято з протоколів DeFi.

Збитки від шахрайства зросли на 82% до 7,8 мільярдів доларів криптовалюти.

Понад 2,8 мільярда доларів із цієї суми надійшло від відносно нового, але дуже популярного типу схеми, відомої як «витягування килимка», за допомогою якої розробники будують законні проекти криптовалюти, перш ніж в кінцевому підсумку забрати гроші інвесторів і зникнути.

«Враховуючи галас навколо DeFi, люди, можливо, були більш прийнятні до використання менш безпечних платформ через страх упустити потенційні вигоди», — пояснив Грауер.

Статистика злочинів не розповідає всю історію

Злочинність, пов’язана з криптовалютою, може бути найвищою за всю історію, але дослідники відзначають, що зростання законного використання криптовалюти набагато випереджає зростання злочинного використання.

Транзакції з незаконними адресами становили рекордно низький показник – лише 0,15% від загального обсягу торгівлі криптовалютами у 2021 році від 15,8 трильйона доларів.

Дослідницька фірма визначає незаконні кошти на основі їх зв’язку з підтвердженою незаконною діяльністю. Наприклад, кошти вважалися б незаконними, якщо вони були відправлені на ринок даркнету або з нього, або було відомо, що вони були вкрадені під час злому.

«Той факт, що збільшення склало лише 79% — майже на порядок нижче, ніж загальне впровадження — може бути найбільшим сюрпризом з усіх», — пише Chainalysis.

«Злочинність стає все меншою і меншою частиною криптовалютної екосистеми», – йдеться у звіті.

Дослідники частково пояснюють стримування зростання крипто-злочинності набору інструментів правоохоронних органів, що розвивається, а також успадкування прозорості технологій блокчейн.

На відміну від готівки та інших традиційних форм переказу вартості, кожна транзакція реєструється в загальнодоступній книзі, і за допомогою відповідних інструментів, за словами Грауера, можна побачити, яка частина всієї криптовалютної діяльності пов’язана зі злочинністю.

«Влада досягла надзвичайного успіху у використанні прозорості блокчейнів для розслідування та припинення незаконної діяльності», – сказав Грауер.

Наприклад, у листопаді Агентство кримінальних розслідувань IRS заявило, що у 2021 році воно вилучило криптовалюту на суму понад 3,5 мільярда доларів — усе в результаті неподаткових розслідувань — що становить 93% усіх коштів, вилучених підрозділом за цей період.

Джерело

COVID-19 Live