fbpx

Дослідження показують, що кожна п’ята реклама відображалася в результатах пошуку для 78 кліматичних термінів, розміщених фірмами, які цікавляться викопним паливом.

Оголошення Google за пошуковим терміном "викопне паливо"
Оголошення Google за пошуковим терміном “викопне паливо” Фото: Google

Компанії з викопного палива та фірми, які тісно з ними співпрацюють, є одними з найбільших витрат на рекламу, створену так, щоб виглядати як топ результати пошуку Google.

У співпраці з InfluenceMap, аналітичним центром, який відстежує лобіювання галузей, що забруднюють довкілля, The Guardian проаналізувала рекламу, яка розміщується в результатах пошуку Google за 78 термінами, пов’язаними з кліматом.

Результати показують, що більше кожної п’ятої реклами, яку бачили в дослідженні, – понад 1600 загалом – було розміщено компаніями, які мають значний інтерес до викопного палива.

Рекламодавці платять за показ своєї реклами в пошуковій системі, коли користувач запитує певні терміни. Оголошення привабливі для компаній, оскільки вони дуже схожі на результати пошуку: більше половини користувачів в опитуванні 2020 року повідомили, що не можуть відрізнити оплачену інформацію про компанію та звичайний результат Google.

ExxonMobil, Shell, Aramco, McKinsey та Goldman Sachs увійшли до топ-20 рекламодавців за пошуковими термінами, тоді як ряд інших виробників викопного палива та їхні фінансисти також розміщували оголошення.

Джейк Карбоун, старший аналітик даних InfluenceMap, сказав:

«Google дозволяє групам, зацікавленим у продовженні використання викопного палива, платити за вплив на ресурси, які люди отримують.

«Нафтогазовий сектор відійшов від боротьби з наукою про зміну клімату і замість цього намагається вплинути на громадські дискусії на свою користь».

Оголошення нафтової компанії Shell – загалом було нараховано 153 – з’являлися у 86% пошукових запитів. Багато хто пропагував її обіцянку стати компанією з нульовою чистотою до 2050 року та приєднатися до цілі потепління на 1,5°C.

Оголошення Google за пошуковим терміном "чистий нуль"
Оголошення Google за пошуковим терміном “чистий нуль”. Фото: Google

Однак, згідно з аналізом Carbon Brief , стратегія «нетто-нуль» значною мірою покладається на уловлювання вуглецю та компенсацію «Незважаючи на її «надзвичайно амбітну» структуру… Бачення Shell продовжувати роль нафти, газу та вугілля до кінця століття залишається тим самим».

Прес-секретар Shell сказав: «Мета Shell – стати енергетичним бізнесом з нульовими викидами до 2050 року, ідучи в ногу з суспільством. Наші коротко-, середньо- та довгострокові і абсолютні цілі узгоджуються з більш амбітною метою Паризької угоди на рівні 1,5 С».

Goldman Sachs, який у 2020 році надав майже 19 мільярдів доларів кредиту промисловості викопного палива, займає третє місце за кількістю реклами. Оголошення банку з’являлися майже в шести з 10 пошукових запитів «відновлювана енергетика», причому багато з них підкреслювали його «постійну прихильність до сталого фінансування».

Оголошення консалтингової фірми McKinsey з’являлися в більш ніж восьми з 10 пошукових запитів «перехід енергії» та чотирьох з 10 пошукових запитів «небезпека клімату». У його рекламі говорилося: «McKinsey працює з клієнтами над інноваціями та зростанням, що сприяє стійкості».

Поряд із роботою над стійким інвестуванням, компанія отримує значний прибуток від клієнтів, які використовують викопне паливо. За останні роки McKinsey консультувала 43 із 100 найбільш забруднюючих довкілля компаній у світі, за даними New York Times .

Прес-секретар McKinsey вказав на допис, написаний керуючим партнером компанії, в якому сказано: «Неможливо зменшити викиди без роботи з цими галузями для швидкого переходу».

Aramco, державна саудівська нафтова компанія, яка є найбільшим експортером нафти у світі, мала 114 оголошень за ключовими словами «зберігання вуглецю», «уловлювання вуглецю» та «перехід енергії». У ряді їхніх оголошень стверджувалося, що компанія «сприяє біорізноманіттю» і «захищає планету».

Мелісса Арончик, доцент Університету Рутгерса, сказала: «Принаймні з 1980-х років у США агенти зі зв’язків з громадськістю докладають дуже злагоджених зусиль, щоб допомогти компаніям-забруднювачам розробити стратегії, щоб «вийти на зелений процес видобування», зберігаючи при цьому звичайний бізнес

«Багато ініціатив, які вживають компанії, є дуже подрібненими і не призведуть до будь-яких довгострокових чи системних змін».

Джонні Уайт, юрист благодійної екологічної організації ClientEarth, закликав посилити регулювання реклами, яку розміщують забруднюючі галузі промисловості. «Компанії з викопного палива витрачають мільйони на неймовірно складні рекламні кампанії, тому відсортувати факти від вигадки може бути дуже складно для публіки.

Аналіз також розглядав «фрагменти», які не оплачуються, але вибираються алгоритмом Google як найбільш релевантний результат. The Guardian виявила, що фрагмент, обраний для «фрекінгу», пов’язаний з веб-сайтом нафтогазової лобістської групи Незалежної нафтової асоціації Америки.

Фрагмент Google для 'fracking'
Фрагмент Google для ‘fracking’ Photograph: Google

Відповідаючи на запитання: «Чи є фрекінг загрозою для здоров’я?», на сторінці IPAA сказано: «Ні. Насправді, є багато доказів того, що збільшення використання природного газу… покращило здоров’я населення, різко покращивши якість повітря за останні роки».

Багаторічна частина дослідження з охорони навколишнього середовища США , укладеного в 2016 році , що в деяких випадках було завдано збитків джерел питної води.

На відміну від Facebook, Google не має загальнодоступної бібліотеки оголошень, тому аналізувати рекламу на платформі важко. У ЄС та Великобританії Google надає вичерпні дані лише про оголошення, у яких безпосередньо згадуються політики чи політична партія, або ті, що містять питання референдуму.

Прес-секретар Google сказав: «Нещодавно ми запустили нову політику, яка прямо заборонятиме рекламу, яка пропагує заперечення зміни клімату. Ця політика поширюється на всіх рекламодавців, включаючи енергетичні компанії та фінансові установи, і ми будемо блокувати або видаляти будь-яку рекламу, яка містить вміст, що порушує правила».

Прес-секретар ExxonMobil сказав: «ExxonMobil внесла внесок у розвиток кліматичної науки протягом десятиліть і зробив свою роботу загальнодоступною. І в міру того, як наукове співтовариство розширило розуміння зміни клімату, ExxonMobil відреагувала відповідним чином».

Aramco і Goldman Sachs не відповіли на запити про коментар.

Джерело

COVID-19 Live