fbpx

Дослідження вчених Медичного центру Джорджтаунського університету повідомляє хороші новини: вік не погіршує, а покращує когнітивні функції мозку. Принаймні, ті з них, що мають найбільше значення.

Результати дослідження опубліковані в науковому журналі Nature Human Behavior.

Вчені стверджують, що у літніх людей поліпшуються дві ключові функції мозку, ті, що відповідають за аналіз нової інформації і допомагають зосередитися на головному в конкретній ситуації. Ці функції лежать в основі роботи пам’яті, прийняття рішень і самоконтролю. Вони важливі в навігації, володінні математикою, мовою і читанням.

“Ці результати вражаючі і важливі для наших уявлень про старінні, – говорить провідний автор роботи Майкл Т. Ульман (Michael T. Ullman) з Університету Джорджтауна. – Люди вважають, що увагу і керуючі функції [мозку] знижуються з віком, … але результати нашого великого дослідження показують, що найважливіші елементи цих здібностей насправді поліпшуються з віком. Ймовірно, тому що ми практикуємо ці навички протягом усього життя “.

Дослідницька група вчених із США і Португалії вивчала когнітивні здібності групи з 702 учасників віком від 58 до 98 років. Вчені зосередилися на дослідженні попереджає, орієнтує і виконує мереж мозку. Кожна з мереж має різні характеристики, працює в різних областях мозку і використовує різні нейрохимические речовини і гени. Отже, міркували вчені, мережі можуть демонструвати різні моделі старіння. Їх подальше вивчення і піднесло науковцям сюрпризи.

Пояснимо, що мережа попередження характеризується станом підвищеної пильності і готовності до реагування на інформацію, що надходить. Мережа орієнтації задіє ресурси мозку для визначення положення в просторі. Виконавча мережа відкидає відволікаючу або суперечливу інформацію, дозволяючи свідомості зосередитися на найважливішому в конкретних обставинах.

“Ми постійно використовуємо всі три мережі, – пояснює Жуан Веріссімо (João Veríssimo) з Лісабонського університету. – Наприклад, коли ви ведете машину, мережа попередження відповідає за вашу підвищену готовність до наближення перехрестя. Мережа орієнтування задіюється, коли ви перемикаєте увагу на несподіваний рух , наприклад, на що проходить пішохода. А виконавча мережу мозку дозволяє вам не відволікатися на птахів або рекламні щити, щоб зосередитися на водінні “.

Дослідження показало, що з віком знижувалася тільки здатність до попередження. А здібності до орієнтування і виконавча функція, навпаки, поліпшувалися.

Вчені припускають, що, оскільки мережа орієнтації і виконавча мережа – це просто навички, то їх можна покращувати з практикою протягом усього життя. Ульман і Веріссімо припускають, що користь від цієї практики досить велика і вона дозволить переважити вікові нейронні порушення.

З приводу ж вікового зниження пильності мозку вчені вважають, що ця здатність є базовою для свідомості і тому не може покращитися з практикою.

“Через відносно великого числа учасників і через те, що ми виключили безліч альтернативних пояснень, результати повинні бути надійними і тому можуть застосовуватися досить широко”, – підкреслює Веріссімо.

Так як орієнтують і виконавчі навички мозку лежать в основі безлічі форм поведінки, висновки дослідження можуть використовувати всі, хто ці форми поведінки вивчає.

“Отримані дані не тільки змінюють наше уявлення про те, як старіння впливає на свідомість, але також можуть привести до клінічних поліпшень, у тому числі для пацієнтів з порушеннями [процесів нормального] старіння, такими як хвороба Альцгеймера”, – говорить Ульман.

Додамо, що дослідження когнітивних функцій старшого покоління важливі ще й з тієї причини, що, як правило, розвинені країни, які виділяють фінансування на такі дослідження, також підвищують вік виходу своїх громадян на пенсію.

Джерело

COVID-19 Live