fbpx

Від імперського Риму до хрестових походів, до сучасної Північної Кореї або до поводження з рохінджа в М’янмі , релігійні переслідування були інструментом державного контролю протягом тисячоліть.

Хоча його безпосереднє насильство та людські наслідки очевидні, менш очевидним є те, чи залишає він шрами в суспільстві навіть через століття після того, як закінчиться.

У дослідженні проаналізовані сучасні наслідки одного з найтриваліших і найретельніше задокументованих переслідувань з усіх – судових процесів іспанської інквізиції між 1478 і 1834 роками.

Досі існують записи про 67 521 випробування, а також індикатори їх місцезнаходження, місця народження та проживання людей, яких вони досліджували.

Ми виявили, що сьогодні – через двісті років після скасування випробувань інквізиції – місця, де була сильна інквізиція, мають помітно нижчий рівень економічної активності, довіри та рівня освіти, ніж ті, де вона була слабкою.

Таємні доноси

Звинувачена в боротьбі з єрессю, яка визначається як відхилення від католицької доктрини, інквізиція поширилася на всі шари іспанського суспільства та майже в усі куточки її глобальної імперії.

Суди починалися з таємних доносів і тривали роками. Покарання варіювалися від м’яких попереджень до спалення на вогнищі. Вироки, як правило, виносили на великих публічних церемоніях – забезпечуючи широку публічність.

Географічний розподіл інтенсивності інквизіції демонструє широкі варіації на відносно невеликих територіях, але без широких географічних закономірностей.

Вище представлено географічний розподіл інтенсивності інквизіції в порівнянні з сучасним показником валового внутрішнього продукту на душу населення, що складається з використанням нічної світності, отриманої за допомогою супутникової фотографії.

В Іспанії оцінка ВВП на муніципальному рівні за адміністративними даними пов’язана з наявністю даних і проблемами з дотриманням вимог.

Нічне світло дуже корелює з доходом на душу населення і широко використовується як показник економічної ефективності в літературі з питань розвитку.

Нічники в Іспанії та Португалії показані зверху.
Піренейський півострів уночі, показ Іспанії та Португалії. Мадрид є яскравою плямою трохи вище центру. НАСА

Ми бачимо, що муніципалітети, у яких не було зареєстрованої інквізиторської діяльності, а також ті, де її діяльність була нижчою, сьогодні мають найвищий ВВП на душу населення.

Там, де інквізиція вдарила з найбільшою інтенсивністю, рівень економічної активності різко нижчий.

Різниці великі. У місцях, де немає переслідувань, середній ВВП на душу населення становив 19 450 євро. У місцях, де інквізиція була найактивнішою, вона не перевищує 18 000 євро.

За оцінками, якби Іспанія не постраждала від інквізиції, її річне виробництво сьогодні було б на 4,1% більше – 811 євро на кожного чоловіка, жінку та дитину.

Більше переслідувань, менше освіти

Щоб зрозуміти, чому інквізиція продовжує кидати таку темну економічну тінь через століття після її завершення, використані дані барометричних опитувань, проведених Іспанським центром соціологічних досліджень .

Оскільки інквізиція з особливою підозрою ставилася до освіченого, письменного середнього класу, її вплив на культурний, науковий та інтелектуальний клімат Іспанії був серйозним. (Як і вплив Штазі , або таємної поліції, у Східній Німеччині.)

Після того, як було порівняно ці перемінні, з’ясовано, що перехід від регіону, який не зазнав впливу інквізиції, до регіону, який мав середній рівень впливу, скорочує частку населення, яке сьогодні отримує вищу освіту, на 5,6%.

Більше переслідувань, менше довіри

Інквізиція також змінила спосіб функціонування громадянського суспільства. Перспектива таємних доносів з боку знайомих ускладнювала співробітництво мешканців. Це зменшило довіру.

Стандартне питання довіри, яке задається в іспанських опитуваннях:

Загалом, ви б сказали, що людям в середньому можна довіряти, чи ви б сказали, що ніколи не можна бути занадто обережним?

Ми проаналізували відповіді понад 26 000 іспанців, опитаних між 2006 і 2015 роками, і (після поправок на конкретні часові ефекти) виявили, що інквізиторська активність все ще пов’язана з дещо меншою довірою сьогодні. Хоча цей ефект невеликий, він стійкий до різних методів розрахунку.

Ми також виміряли частоту відвідування церкви і виявили пов’язаний вплив на релігійність. Чим більше переслідувань у певному місці, тим більший рівень відвідування церкви сьогодні.

Більше переслідувань, менше доходів

Заперечення, яке можна було б висунути проти цих висновків, полягає в тому, що інквізиція могла бути активнішою в бідніших районах.

Стандартні історії показують, що це малоймовірно. Інквізиція була самофінансованою. Їй довелося конфіскувати майно та накласти штрафи на оплату своїх витрат.

Їх місія полягала в переслідуванні єресі, але вона мала сильні стимули шукати її в багатших місцях. Рання зосередженість на переслідуванні євреїв, а потім і протестантів привела інквізицію до цільової групи населення з вищим рівнем освіти.

Переслідування інквізицією уявних єретиків є лише одним із прикладів авторитарного втручання в приватне життя людей. Інші інституції, такі як сталінський Народний комісаріат внутрішніх справ і гітлерівське гестапо, запровадили аналогічні нав’язливі режими контролю над мисленням.

Хоча страждання обвинувачених і засуджених були найважливішим результатом переслідування, висновки свідчать про те, що наслідки продовжують впливати й надалі.

Навіть зараз, через 200 років після іспанської інквізиції, місця, які постраждали, здаються біднішими, більш релігійними, менш освіченими та менш довірливими.

Джерело

COVID-19 Live