fbpx

Чи дозволять олігархи реалізувати таке партнерство?

Нещодавно ЄС в особі віцепрезидента Європейської комісії Франса Тіммерманса презентував проєкт Європейської водневої стратегії. В документі йдеться про важливість цієї стратегії як частини “кліматичної угоди” (виробництво водню та використання його в енергетичній промисловості як альтернативне джерело енергії, яке дозволить суттєво зменшити кількість вуглецевих викидів) і, зокрема, про важливість української сторони як партнера. Адже Україна є одним з підписантів Паризької кліматичної угоди, яка набере чинності вже наступного року, і має необхідну технологічну базу для реалізації Європейської водневої стратегії.

“Єврокомісія виокремлює Україну як пріоритетного партнера з розвитку водневої енергетики з огляду на її природні ресурси, взаємопов’язаність інфраструктури та технологічний розвиток. Єврокомісія заохочує залучати Україну серед інших країн до вже створеного Європейського альянсу чистого водню та розвивати співпрацю з нею задля виробництва відновлюваної електроенергії та водню. ЄС покладає сподівання на Україну як на одного з пріоритетних партнерів у постачанні водню до Європи. Ми працювали саме на цей результат, адже він відповідає потенціалу та європейським амбіціям України”, – Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба.

Європейська воднева стратегія є невід’ємною частиною широкомасштабного проєкту, який передбачає використання альтернативних джерел енергії задля забезпечення збереження навколишнього середовища. Мета проєкту – протягом наступних 30 років перетворити Європу на кліматично нейтральний континент, повністю відмовившись від викопних ресурсів за рахунок переходу на кліматично безпечні джерела.

Проте для участі України у реалізації Європейської водневої стратегії замало самої технологічної бази. Палиці в колеса встромляють олігархи та їхня монополізація паливно-енергетичного ринку. Яскраві приклади цього – внесення поправок до законодавства “Про зелену енергетику” у вигляді норм так званої “зеленої металургії” та заборона будівництва домашніх сонячних електростанцій, які нібито створюють додаткове фінансове навантаження на інших споживачів електроенергії, а насправді не є вигідними для олігархів-монополістів.

Отже, окрім технологічної готовності, яка наразі відповідає вимогам ЄС, для виконання умов Паризької угоди Україні потрібна ще й готовність уряду. На даний час уряд на 70-80% складається з олігархів. Чи готові вони поступатися своїми інтересами заради інтересів держави та Європи?

Автор: Сюзанна Елпі

По матеріалам видання: Урядовий Кур’єр

COVID-19 Live