fbpx

Покоління Z стане рушійною силою бізнесу, а Україна буде сконцентровано увагу на агро. Що ще?

У липні експертна платформа Career Hub в партнерстві з Агентством США з міжнародного розвитку USAID презентувала велике дослідження “Future of Work 2030: як підготуватися до змін в Україні”

На 124 сторінках дослідники розповідають про причини безробіття в усьому світі, як діджіталізація поміняє роботу майбутнього до 2030 року, як Україна адаптуватися до нових реалій і на які можливості звернути увагу українському бізнесу і майбутньому поколінню Z.

Ми вибрали найголовніше.

Робота майбутнього в 2030 році

Неважливо, з якого ви покоління, але вам слід орієнтуватися на п’ять напрямків, які зможуть забезпечити вас робочими місцями в 2030 році.

Аналітика та великі дані

Індустрія розвивається з неймовірною швидкістю і представлена ​​майже у всіх секторах ринку – від продажів і маркетингу до управління людськими ресурсами. Навички фундаментальної аналітики дадуть людям можливість працювати бізнес-аналітиками в більшості галузей, навіть в креативних індустріях.

Кібербезпека

Все більше компаній займаються збором, передачею та використанням даних. Незважаючи на зростання потреби в персоналі в області кібербезпеки, за оцінками Cybersecurity Ventures, кількість незайнятих робочих місць в кібербезпеки буде тільки збільшуватися.

Економіка догляду

За підрахунками ООН, до 2050 року в усьому світі буде налічуватися близько 2,1 млрд людей старше 60 років. Тому глобальні системи охорони здоров’я повинні підготуватися до високого попиту в геріатричної допомоги.

Відновлювана енергетика

Галузь набирає популярність у зв’язку з проблемою зміни клімату. У Міжнародному агентстві з поновлюваних джерел енергії відзначають, що кількість глобальних робочих місць в секторі відновлюваної енергетики вперше перевищила 10 млн в 2018 році. За прогнозом агентства, до 2050 року в області буде працювати близько 42 млн чоловік.

Безпілотники

Дрони стануть невід’ємною частиною багатьох великих галузей, включаючи будівництво, транспорт, кіновиробництво, телекомунікації, військову промисловість і сільське господарство.

Українська перспектива – сільське господарство. Що потрібно знати?
Серед переліку індустрій, які продовжать забезпечувати великою кількістю робочих місць у 2030 році, – сільське господарство. Сьогодні агросектор і харчова промисловість знаходяться на порозі революційних перетворень. А так як проблема перенаселення планети зростає з року в рік, галузь потребує нових ідей і технологій, які допоможуть врятувати світ від голоду.

Наприклад, інновації в точної біології дозволять до 2030 року замінити харчові продукти тваринного походження рослинними аналогами (молоко замінить вівсяне молоко; тварина м’ясо – синтезоване). Останні будуть коштувати вдвічі дешевше продуктів тваринного походження, і це в значній мірі вплине на перспективи тваринництва.

Розвитку отримає нова модель виробництва Food as Software ( “їжа як програмний продукт”). Вона передбачатиме створення баз даних – програмні коди для харчових молекул (на кшталт молекулярних кулінарних книг). Ці бази даних будуть використовувати інженерно-харчові компанії в усьому світі для проектування продуктів.

Радник з цифровим валют, консультант по цифровій залежності. Які головні нові роботи майбутнього?

У звіті виділяють наступні нові професії, які з’являться до 2030 року.

Консультант по цифровій реабілітації. Експерт буде допомагати клієнтам позбутися від цифрової залежності (особливо від соціальних мереж) і відновити своє життя. Необхідні знання в області ІТ, психології та терапії.

Менеджер з подорожей у віртуальній реальності. У співпраці з інженерами і технічними художниками, співробітник буде розробляти незвичайні елементи для віртуальних подорожей клієнтів. Необхідні знання в області проектного менеджменту, програмування, UI / UX дизайну.

Радник з цифровим валют. Співробітник буде допомагати клієнтам управляти своїми цифровими фінансами. Необхідні знання в області бухгалтерського обліку, управління фінансами та безпекою даних.

В Україні до цього списку додадуться редактор персональних сторінок в соціальних мережах, керування штучним інтелектом, аналіз і управління даними, Діджитал-просування, Діджитал-продажу, Діджитал-клієнтські сервіси.

Формати роботи і графік

Фіксований 8-годинний робочий день піде в минуле.

Значення матимуть обсяг виконаних завдань і результати, а не кількість відпрацьованих годин. Можливо отримає розвиток гібридний робочий графік.

Формати взаємодії роботодавців і персоналу будуть різними. Головний тренд – перехід від постійних і тривалих відносин до швидких і коротким контактам. Найпопулярнішим форматом співпраці в 2030 році буде тимчасовий контракт.

Рекомендації для роботодавців. Як правильно оптимізувати процеси?

1) Компаніям слід переходити на горизонтальне управління в компанії через системи Agile, Scrum і т.п., адже молодь в 2030-м прагнути до творчої свободи і рівності з керівником. Варто покращувати комунікацію, прислухатися до співробітників, підкреслювати різноманітність, справедливість і інклюзивність.

2) Роботодавцям слід впроваджувати проектну кроссекторальность, тобто шукати зв’язку між проектами, створити мережеву структуру, де кілька команд можуть об’єднуватися в одну для розвитку спільного проекту. При цьому, дозволяти співробітникам мінятися ролями і функціями.

3) Зі зміною концепції робочого місця бізнес повинен переорієнтувати офіси в формат коворкінг і open-space з “гарячими столами” – коли робоче місце не закріплено за конкретним працівником. Це заощадить фінанси компанії.

4) Компаніям слід розробити програми підтримки фізичного і психічного комфорту працівника. Одним з таких кроків може стати введення окремих кімнат тиші, де співробітники зможуть творити, відпочивати або використовувати їх як простір для роздумів.

Покоління Z – майбутнє світової економіки. Що про них потрібно знати?

Драйверами економічних процесів і ключовими працівниками бізнесу до 2030 року буде покоління Z (народжені після 2000 року). Через своїх високих запитів – бажання отримати більшу свободу від роботодавців, але швидкого вигоряння від високого навантаження – представників цього покоління часто критикують. Але саме вони стануть рушійною силою змін, так як здатні створювати неймовірні ідеї, які змінять майбутнє.

Що позитивного в співробітниках покоління Z?

  1. Навчання.

На роботодавців лежить відповідальність за перекваліфікацію персоналу, а мілленіали і покоління Z частіше самі шукають способи саморозвитку і навчання. Тому роботодавцям важливо заохочувати їх саморозвиток, а не забороняти.

  1. Попереднє планування.

Молоде покоління значно частіше, ніж старше, ретельно планує робочу задачу. Саме тому молоді співробітники часто стають ініціаторами впровадження гнучких (agile) методик в робочий простір для більшої ефективності та комфорту, а також гнучкого робочого часу.

  1. Дистанційна робота і фріланс.

Молоде покоління позитивно сприймає віддалену роботу. Такий режим дисциплінує – вчить концентруватися в будь-якому місці. Крім того, покоління Z і мілленіали дуже підтримують ідею роботи з фрілансерами.

Роботодавцям вже зараз слід співпрацювати з молодими людьми, допомагати їм розвиватися, а також змінюватися самим під їх запити, щоб відповідати їх інтересам.

Джерело

COVID-19 Live