fbpx

Під час пандемії зросла кількість українських онлайн-покупців, а також змінилися їхні звички. Про це під час OmniMeeting, організованого Retailers, розповіла Лідія Кулиба, керівник роздрібних і фінансових досліджень компанії CBR. Компанія опитала тисячу інтернет-користувачів у віці 16+ по всій Україні в листопаді 2020 року. Наводимо результати дослідження основних тенденцій на ринку інтернет-покупок.

 Проникнення інтернету. Онлайн-покупці

70% дорослого населення України користується інтернетом, ще рік тому ця цифра була на рівні 60%, тобто в період пандемії рівень користування інтернетом значно виріс. Майже 33% дорослого населення регулярно здійснює покупки в інтернеті. Ця аудиторія зростає поступово, але важливо відзначити, що мова йде саме про регулярні покупки в інтернеті. Практично всі інтернет-користувачі вже мали досвід хоч якихось покупок онлайн.

Що замовляли українці в онлайні

 • на українських сайтах: готові страви, будівельні матеріали, медичні товари;
 • на зарубіжних сайтах: книги, товари для будинку, для дітей і велика побутова техніка;
 • в соціальних мережах: харчі, техніку, будівельні матеріали, товари для тварин.

Бар’єри для покупок і шахрайство

Основні причини, чому споживачі не купують в інтернеті:

 • НЕ виробилася звичка;
 • люди не вірять, що доставлений товар буде відповідати тому, що вони бачать на зображенні;
 • в деяких населених пунктах ще є проблеми з доставкою певної категорії або з терміном доставки цих товарів.

В інтернеті не купують люди старшого віку, жителі малих населених пунктів, в яких погано працює доставка. Але в динаміці бар’єри до онлайн-покупок значно зменшуються.

Велика частина онлайн-покупців стикаються з шахрайством в онлайні, про це говорять приблизно 35% опитаних.

Основний варіант шахрайства, – коли заплатили гроші, товар не отримали або отримали пошкодженим. Досить часто подібне шахрайство виникає через неуважність самих покупців. Тільки третина говорить про те, що їм вдається розв’язувати проблему з користю для себе.

Перш за все, покупці намагаються розв’язувати це питання безпосередньо з продавцем і досить невелика частина звертається в правоохоронні органи. Тобто, все закінчується на рівні спілкування продавця і покупця.

Якими каналами для здійснення онлайн-покупок найчастіше користуються українці

В онлайн просторі зростає роль маркетплейсів. Лідерами за кількістю згадок в більшості категорій є Rozetka, OLX і Prom.ua. Якщо респондентів запитати про конкретних товарів, то   вони згадують і профільні магазини. Наприклад:

 • Техніка: Rozetka, Comfy, “Алло”;
 • Косметика: Eva, Rozetka, Watsons, Prostor;
 • Одяг: Rozetka, Lamoda, Kasta, Zara;
 • Товари для дітей: Rozetka, “Антошка”, Kasta.

Соціальні мережі. Близько 45% опитаних онлайн-покупців мали досвід покупок в соціальних мережах.

Окремо слід відзначити Instagram – це та соціальна мережа, в якій росте охоплення аудиторії, що здійснює покупки. Наприклад, у Facebоok вже досягнута певна точка насичення. У Instagram переважно купують одяг, косметику, парфумерію, аксесуари та взуття.

Зарубіжні сайти. Близько 48% онлайн-покупців роблять покупки в цьому каналі. Важливо відзначити, що до 2020 року зростання аудиторії, яка здійснює покупки на закордонних сайтах, кілька призупинився, але водночас активність аудиторії, яка купує в цьому каналі, збільшилася. Частіше стали купувати товари для спорту, для дітей, для дому.

Найбільш популярний закордонний сайт для покупок, – це AliExpress. Але зараз його популярність знижується, оскільки зростає популярність інших китайських сайтів, баєрів для доставки дорожчі товарів. Цей канал використовують через нижчі цін в порівнянні з українськими аналогами в певних категоріях.

Оплата онлайн-замовлень

Близько 78-80% дорослого населення України мають платіжну картку.

 • 39% інтернет-користувачів оплачує покупки карткою і цей показник має тенденцію до зростання.
 • Другим за популярністю видом оплати онлайн-покупок є накладений платіж. Цього року популярність цього методу оплати зросла.
 • З інших способів оплати 15% все ще оплачує готівкою кур’єру і 13% здійснює переклад з карти на карту, як передоплату за товар. Але популярність цих каналів оплати має поступову тенденцію до зниження.

Доставка онлайн-замовлень

 • Зростає популярність доставки до відділення кур’єрської служби. Близько 23% онлайн покупців отримували свою останню покупку через “Укрпошту”. Ця служба не має тенденцій до значного зростання, але цей канал стабільний.
 • Самовивіз з пункту видачі самих магазинів  просів в першій половині року, але відновився в кінці 2020 року, оскільки офлайн відкрився і люди повернулися до цього каналу отримання товару.

Офлайн vs. онлайн

Попри те, що онлайн має тенденцію до зростання, споживачі в період карантину скучили по оффлайн-шопінгу. Якщо порівнювати дані з минулим роком, то зростає бажання купити саме в офлайні, а не в інтернеті. Люди хочуть піти, побачити, розвіятися.

 • “Чисті” онлайн-гравці на ринку техніки мають тенденцію до втрати своїх позицій.
 • Великі ритейлери, які представлені у всіх форматах, мають широкий асортимент, мультиканальне гравці, мобільні оператори ростуть, або хоча б не втрачають свою частку ринку.
 • Рітейлери, які мали сильні позиції в офлайні, в період карантину почали показувати певне зростання частки онлайн-покупок. Це говорить про те, що аудиторія, яка не могла робити покупки в офлайні, зробила це в інтернеті.

Головні висновки:

 • 2020 показав значне зростання як інтернет-користувачів, так і інтернет-покупців, зростає частота скоєння онлайн-покупок.
 • На онлайн-ринку значно посилюють позиції маркетплейси.
 • Зростає продаж через соціальні мережі.
 • Канал зарубіжних покупок призупинив темп зростання, але активність аудиторії, яка робить такі покупки, зросла.
 • Зростає важливість мультиканального. “Чисті” онлайн-гравці будуть втрачати позиції, якщо не будуть розвивати роботу в офлайні

Джерело

COVID-19 Live