fbpx
Звичайно, кожен хоче отримувати за власну працю якомога більше. Хочеться прийти до роботодавця, вказати «космічну» суму бажаного прибутку та отримувати задоволення від життя, не надто хвилюючись про фінанси.

На жаль, ринок праці влаштований інакше. У кожного фахівця є своя вартість, адже він має власний перелік навичок, досвід і так далі. Важливо правильно визначити свою ціну, аби не продешевити і не шукати роботу нескінченно довго через непомірні фінансові апетити.

Дехто може поставити питання: а навіщо взагалі щось визначати, якщо роботодавець сам вказує розмір заробітної плати? Якщо таке питання у вас виникло, значить, ви давно не відвідували портали з пошуку роботи. Сьогодні лише 1 з 5 роботодавців вказує розмір заробітної плати в описі вакансії. Отже, у 80% випадках кандидату потрібно самостійно озвучувати цифру.

Нижче ми наведемо прості рекомендації, які допоможуть вам визначитися з вашою вартістю на ринку праці.

Як визначити свою вартість на ринку праці

Ознайомтеся з результатами досліджень, опитувань

Багато профільних платформ проводять опитування серед фахівців, аби визначити середній рівень заробітної плати. Так, ви отримаєте лише усереднені цифри, але як орієнтир їх цілком можна використовувати. Щоб ознайомитися з результатами, достатньо просто скористатися пошуковими системами.

До отриманих цифр можна сміливо додавати 10-15%. Ви навряд натрапите на дослідження, яке було проведене ось-ось. Якщо пройшло хоча б декілька місяців, ви вже можете розраховувати на більшу суму. Також цифру можна збільшувати, якщо у дослідженні немає поділу на регіони та досвід працівників. У такому випадку середній показник можуть «тягнути» донизу недавні випускники ВУЗів та представники міст, де загальний рівень заробітної плати нижчий. Якщо ви не належите до цих категорій, можете просити більше.

Ознайомтеся з чужими резюме

Наприклад, можна обрати трійку популярних порталів з пошуку роботи, знайти на кожному з них по 5 резюме кандидатів зі схожим досвідом, після чого визначити середнє арифметичне вказаної бажаної заробітної плати. При відборі резюме використовуйте здоровий глузд: відсіюйте очевидно завищені очікування (якщо у більшості вказано 700 доларів, а в одному – 3000 доларів) та занадто занижені (можливо, людина знайшла давно роботу та не оновлювала дані в резюме).

Додавайте до отриманої цифри по 2-3% за кожну дефіцитну навичку: наприклад, можливість працювати з рідкісними інструментами розробки, якщо ви програміст, або знання другої іноземної мови, якщо ви філолог.

Запитайте в соцмережах

У найпопулярніших соціальних мережах можна знайти спільноти представників різних професій. Хорошим рішенням буде напряму запитати їх про рівень заробітної плати, а ще краще (якщо платформа надає таку можливість) – зробити анонімне опитування. Спілкуючись з даного приводу також враховуйте регіон та досвід співрозмовника.

Запитайте в HR

Це варіант для тих, хто вже працює в компанії та планує просити підвищення заробітної плати. Фахівці з HR зазвичай знають все, що відбувається у компанії, знають рівень заробітних плат, знають реакцію керівництва на прохання підвищити заробітну плату.

До того ж багато HR беруть фріланс-замовлення та відбирають кандидатів для інших компаній, тому вони можуть мати інформацію про ринок у цілому.

Отже, якщо у вас хороші стосунки з HR на вашому місці роботи, можна обмежитися цим методом. Окрім того, ейчар у такому випадку може замовити за вас слівце. Приємний бонус!

Висновок

Як бачимо, конкретної цифри, яка б вам допомогла, не існує. Є безліч факторів, які впливають на вашу вартість як фахівця. Ви повинні враховувати не лише реалії ринку, а й власні особливості: не соромтеся конвертувати свої навички та досвід у гроші.

Наостанок надамо ще одну пораду: враховуйте задоволеність ринку праці кадрами вашої спеціальності. Тобто потрібно дізнатися, чи вистачає фахівців на всіх роботодавців. Наприклад, цю інформацію по окремим сферам періодично надає портал grc.ua, сайт з вакансіями для натхненних кандидатів.

Чим більший дефіцит кадрів вималювався, то більше ви можете просити. Так зараз роблять багато IT-фахівців. Це, до речі, призвело до перегріву ринку, тобто до формування необґрунтовано високого рівня прибутку. Хай там як, все вирішується у приватній бесіді з роботодавцем. Тож сформулюйте приблизну цифру – і вперед, відстоювати власні фінансові апетити!

Джерело

COVID-19 Live