fbpx

Дослідження соціолога Пілар Гоналонс-Понс показують, що в культурах, які цінують чоловіків як годувальників, їхнє безробіття може вплинути на довгостроковий успіх романтичних стосунків.

Укультурах, які високо цінують звичайні гендерні норми, особливо ті, що цінують чоловіків як годувальників у сім’ї, їх безробіття відіграє надзвичайну роль у тому, чи вдасться романтичні стосунки в кінцевому підсумку, чи невдало.  

Про це свідчать нові дослідження соціологів Пілар Гоналон-Понс з Університету Пенсільванії та Маркуса Гангла з Університету Гете у Франкфурті . Свої висновки вони опублікували в журналі American Sociological Review . 

«У цьому дослідженні насправді йдеться про те, як зв’язок між безробіттям чоловіків та розлученням чи розлученням різниться в різних країнах», – каже Гоналон-Понс, доцент кафедри соціології . «Це також вказує на те, наскільки погляди на гендер дійсно формують тривалість романтичних стосунків». 

Протягом останніх п’яти років Gonalons-Pons проводить дослідження статі, праці, сім’ї та державної політики. Незважаючи на те, що в літературі міститься багато робіт з прогнозування довголіття стосунків, більшість з них зосереджується на економічних умовах, як-от фінансовий стрес, або на психологічному, щоб визначити, чи дійсно дві людини добре поєднуються. 

«Не було досліджень, які б емпірично показували, що гендерна культура є її власною важливою детермінантою», — каже вона. Тож Гоналон-Понс і Гангл взялися за це питання. 

Враховуючи наявні дані, вони вирішили зосередитися на гетеросексуальних парах зі Сполучених Штатів і 28 країн з високим рівнем доходу в Європі. Вони складалися з континууму: від найбільш гендерно-консервативного, де приблизно третина населення вважає, що роль чоловіка є основним годувальником, до більш гендерно-прогресивного, де ця кількість падає приблизно до 4%. Загалом дослідники стежили за парами протягом чотирьох років, шукаючи випадки безробіття, а також розлуки чи розлучення. 

Вони припустили, що в гендерно-консервативних країнах стрес безробіття чоловіків буде не тільки фінансовим, а й пов’язаним з культурними нормами. 

«Ми думали, що коли людина втрачає роботу й не отримує іншу одразу, це може викликати цей тиск, відчуття невдачності чи відсутності відчуття статусу та соціальної ідентичності», – каже Гоналон-Понс.

Ці культурні ідеї створюють підтримку для тих, хто дотримується цих норм. Зворотна сторона полягає в тому, що вони створюють тиск, який може негативно вплинути на людей, які цього не роблять.Соціолог Пенн Пілар Гоналонс-Понс

Результати виявилися так, як очікували дослідники. Країни, де більше цінується роль чоловіка як годувальника, відчувають сильніший зв’язок між безробіттям чоловіків і розривом стосунків, будь то розлучення чи розлучення. У тих місцях, де ідея «чоловік як голова сім’ї» не настільки яскраво виражена, менше критики чоловічої ідентичності після втрати роботи. 

Знахідки мають сенс для Gonalons-Pons.

 «У більш ворожому контексті, гендерно-консервативному контексті, безробіття чоловіків залишить більш негативний психологічний вплив на чоловіка, який відбивається в парі», – каже вона. «У вас буде більше друзів, більше сім’ї, які кажуть: «Що не так з вашим партнером?» Що тут відбувається?’ Це не покращує відчуття жодної з них і призводить до культурного тиску, який може посилити стрес і в кінцевому підсумку призвести до розриву». 

Цікаво, що дослідники не побачили такого ефекту для пар, які проживають разом, і цей висновок узгоджується з попередніми дослідженнями неодружених пар, які живуть разом. Гоналонс-Понс підозрює, що це пов’язано з тим, що тиск на дотримання загальноприйнятих гендерних норм посилюється з одруженням. 

Хоча в цілому робота зосереджена на підгрупі країн з високим рівнем доходу і лише на гетеросексуальних парах, дослідники кажуть, що вона потенційно має ширші наслідки для інших місць та інших видів стосунків, хоча питання можуть бути дещо іншими. Наприклад, як ці переконання впливають на довговічність романтичного партнерства між двома чоловіками або двома жінками? 

«Ці культурні ідеї створюють підтримку для тих, хто відповідає цим нормам», — каже вона. «Зворотна сторона полягає в тому, що вони створюють тиск, який може негативно вплинути на людей, які цього не роблять». 

Гоналон-Понс підкреслює, що її робота не прирівнюється до кришталевої кулі для будь-яких стосунків. «Це не означає, що якщо ви порушите гендерну норму, вам судилося розлучитися», — каже вона. «Треба підкреслити, що ці норми мають значення; вони впливають на стосунки. Соціальні норми є частиною того, що формує благополуччя пари». 

Фінансування цього дослідження надійшло від Європейської дослідницької ради в рамках Сьомої рамкової програми Європейського Союзу (FP7/2007-2013, угода про грант ERC № ERC-2013-CoG-615246-CORRODE).

Джерело

COVID-19 Live