fbpx

Американський уряд закликає європейців “єднатись проти терору”

З першого дня повномасштабного військового вторгнення російської федерації в Україну американський уряд на чолі з Джо Байденом закликає європейських партнерів об’єднатись проти агресора. Йдеться не лише про руйнівні для російської економіки санкції і постачання зброї Україні, а й про енергетичну незалежність від росії, адже придбання російського газу та нафти – це не лише інвестиції в російський терор, а й важіль, на який тисне російський уряд, вимагаючи скасування або пом’якшення санкцій. З якими труднощами зіткнулись європейські лідери в контексті “енергетичної війни”? Чи є ймовірність повної незалежності європейських країн від російських паливних ресурсів?

“Справдився наш найбільший страх”

У відповідь на потужні економічні санкції з боку США та ЄС уряд російської федерації висловив погрозу скоротити поставки газу до країн Євросоюзу, а невдовзі постачання газу до Німеччини – найбільшого в Європі імпортера російського “блакитного палива” – впало вдвічі. Ситуація викликала занепокоєння і в Євросоюзі, і в США, і в Україні. В Білому домі кажуть, що “справдився наш найбільший страх”, і висловлюють побоювання, що через загрозу енергетичної кризи Євросоюз частково скасує або пом’якшить санкції проти держави-агресора. Днями в Брюселі пройшло екстрене засідання членів цільової енергетичної групи США-ЄС, створеної ще в березні цього року. Європейські і американські колеги дійшли угоди щодо заощадження енергоресурсів і продовження підтримки України в протистоянні російській агресії.

Цифри і факти

Повномасштабна війна в Україні не лише сколихнула весь цивілізований світ, а й вплинула на світову економіку і ціноутворення, зокрема, на європейському і американському континентах. Найбільш вразливим виявився енергетичний сектор, адже саме росія була найбільшим експортером природних енергоресурсів. 

Найбільша кількість російського газу постачалась до Німеччини – більше 50% газу, що використовували німці, надходило через “Північний потік-1” і наземні трубопроводи.

Ціни на газ в європейських країнах зросли в середньому на 2%. Найбільше зростання оптових цін було зафіксоване в березні – 210,50 євро за мегават-годину. Минулого року в цей же період оптова ціна становила близько 37 євро за мегаат-годину.

Наразі найменше російського газу споживає Сполучене Королівство – близько 5%. При цьому ціни на блакитне паливо в Великобританії виросли вшестеро порівняно з минулим роком.

Починаючи з 24 лютого, Євросоюз скоротив імпорт російського газу майже на 20%. 

Чи загрожує Євросоюзу енергетична криза?

Газове питання в Європі наразі стоїть доволі гостро: росія не збирається добровільно звільняти окуповані українські території і погрожує напередодні опалювального сезону повністю припинити постачання газу до європейських країн в разі посилення санкцій і надання підтримки Україні. Чи дійсно Європа настільки залежить від російського газу?

Експерти і аналітики стверджують, що реальна загроза енергетичної кризи виникла через зміну постачальника і, власне, підвищення вартості поставок. Імпорт зрідженого газу морем з США теоретично дозволяє забезпечити Європу необхідною кількістю газу. Однак ця альтернатива не з дешевих, і на тлі загальних економічних проблем вартість газу в Європі наближається до катастрофічних масштабів. Американські чиновники закликали європейських колег знизити споживання газових ресурсів, і учасники Євросоюзу уклали добровільну угоду, яка передбачає скорочення споживання газу на 15%, щоб заповнити газосховища і підготуватись до зими. Однак добровільна угода може стати обов’язковою, якщо ціни на газ у країнах ЄС підвищаться до критичної позначки.

“Оскільки надії на припинення росією військової агресії проти України немає, ми сподіваємось на м’яку і відносно теплу зиму”, – кажуть європейські експерти.

Сюзанна Елпі

COVID-19 Live