fbpx

Нове дослідження показало, що більше половини поверхні океану планети регулярно перевищує температурні показники починаючи з 2014 року.

Дослідження, опубліковане в PLOS Climate, прийшло до висновку, що такі надмірні температури океану, спричинені зміною клімату, тепер стали «новою нормою». За словами авторів, ці екстремальні температури загрожують найважливішим морським екосистемам, включаючи коралові рифи, луки з морськими травами та ліси ламінарії, змінюючи їх структуру та функції, водночас ставлять під загрозу їхню здатність забезпечувати прожиток людським спільнотам.

«Зміна клімату — це не подія майбутнього», — сказав у своїй заяві Кайл Ван Хутан, який очолював дослідницьку групу під час свого перебування на посаді головного наукового співробітника акваріума Монтерей-Бей.

«Реальність така, що це вплинуло на нас деякий час», — додав він. «Наше дослідження показує, що протягом останніх семи років більше половини океану зазнали надзвичайне підвищення температури».

Дослідники з каліфорнійського акваріуму склали карту 150-річної температури поверхні моря, щоб визначити фіксований історичний орієнтир для екстремальних температур у морі, а також те, як часто і наскільки океан перевищував цю точку, йдеться у дослідженні.

У той час як 2014 був першим роком, коли температура більше половини океану перевищила цей поріг, ця тенденція до зростання продовжувалася й у наступні роки і досягла 57 відсотків світового океану до 2019 року, згідно з дослідженням.

Для порівняння, лише 2 відсотки поверхні океану відчували такі теплі температури наприкінці 19 століття.

Зміни температури, виявлені дослідниками, виросли в результаті початкового дослідження історії змін у лісах ламінарії по всій Каліфорнії. У рамках цього дослідження Ван Хоутан і його колеги почали кількісно оцінювати та складати карту екстремальних температур на морській поверхні — ключових факторів стресу для ламінарії — вздовж узбережжя Каліфорнії за минуле століття.

Автори сказали, що пізніше вони вирішили розширити своє дослідження за межі Каліфорнії, щоб зрозуміти частоту та розташування надзвичайної морської спеки в усьому світі.

Для цього вони використали історичні записи, щоб визначити середню температуру поверхні океану з 1870 по 1919 рік — згідно з дослідженням, визначивши 2 відсотки найбільших підвищення температури за цей період як «екстремальну спеку». Потім вони нанесли на карту крайності для наступного століття, щоб визначити, чи стають такі події частішими.

«Сьогодні більша частина поверхні океану нагрілася до температури, яка лише століття тому відбувалася як рідкісні екстремальні явища раз на 50 років», — сказав Ван Хутан у заяві.

Враховуючи все більше доказів того, що екстремальна спека стала новою нормою на більшій частині поверхні океану, автори наголосили на необхідності обмежити викиди від викопного палива, яке вони назвали «рушійною силою зміни клімату».

За словами Ван Хутана, в міру нагрівання океану та руйнування його екосистем, їхня здатність захищати низинні прибережні регіони від суворої погоди або служити поглиначем вуглецю для викидів парникових газів, створених людиною, катастрофічно знижується.

«Ці драматичні зміни, які ми зафіксували в океані, є ще одним доказом, який має стати тривожним закликом діяти проти зміни клімату», — сказав він у заяві. «Ми зараз це відчуваємо, і це прискорюється».

Джерело

COVID-19 Live