fbpx

Покупки через інтернет здійснюють понад 11 млн українців, з них кожний четвертий робить понад 20 замовлень на рік. Через небувалу популярність онлайн-шопінгу збільшилася й активність онлайн-шахраїв. У 2020 році кіберзлочинцям вдалося вкрасти понад 252 млн гривень, а найпопулярнішим методом став обман продавців за допомогою сайтів-підробок.

До Дня безпечного інтернету, який відзначали 9-го лютого, OLX розповів про головні методи інтернет-шахраїв та дав поради, як їм протидіяти. До речі, якщо ви користуєтесь Google Chrome, вам обов’язково потрібно здійснити перевірку безпеки, щоб не втратити свої дані. Детальніше про це у статті за посиланням. Окрім цього, Google також опублікував 7 порад для захисту даних в інтернет.

Одночасно зі зростанням популярності онлайн-торгівлі та життя у кіберпросторі активізувалися і шахраї, які масово створювали фальшиві сайти та ошукували людей на гроші. Згідно з останніми дослідження CBR, минулого року 35% опитаних українців стикалися зі зловмисниками під час покупок в інтернеті, а за даними Асоціації ЕМА за допомогою соцінженерії інтернет-шахраї «заробили» 252 млн грн.

Експерти OLX назвали головні методи інтернет-шахраїв:

 • розміщення товарів, які не існують на платформах та соцмережах – коли жертва надсилає гроші по передоплаті;
 • телефонне шахрайство – коли жертва передає особисті платіжні дані злочинцю, який видає себе за представника банку чи поліції;
 • фішинг (сайти-підробки) – коли жертва переходить за посиланням на шахрайський ресурс та вводить там особисті платіжні дані.

«Близько 78% населення України у віці 16 років та старше (приблизно 25 млн осіб) користується інтернетом. З них приблизно 500 тисяч щодня стикаються з кіберзлочинцями. Наймасовішою схемою шахраїв у 2020 став фішинг – відправлення посилань на сайти-підробки. Практично у всіх випадках злочинці використовують методи соціальної інженерії: прикидаються продавцями, покупцями та навіть співробітниками банку, а потім застосовують маніпуляцію, щоб жертва сама віддала свої платіжні дані».

Віктор Нобіуз, керівник відділу
бізнес-аналітики OLX Україна

За статистикою OLX, частка кіберобманів в онлайн-шопінгу з використанням сайтів-підробок становить близько 0.4% від усіх транзакцій. Загалом кількість людей, які потрапили у 2020 році на фішинг під час купівлі чи продажу товарів за даними платформи складає приблизно 20 тисяч осіб. З них 12 369 (62%) не втратили гроші завдяки уважності, знанням правил та вчасному зверненню до служби підтримки OLX. Кількість тих користувачів, хто віддав особисті дані шахраям та втратив гроші, приблизно 7 700 осіб. Від початку березня і до завершення локдауну шахраї швидко відстежували тенденції попиту населення й розширювали свою діяльність від електроніки до товарів власної гігієни, домашнього побуту та спортивного інвентарю. Під удар, в першу чергу, потрапили люди, які купували онлайн або користувалися сервісами вперше. Найбільша ж кількість таких шахрайських дій була зафіксована у грудні 2020 року, коли українці масово купували товари онлайн напередодні Нового року та січневого локдауну.

Найбільш популярною в останні місяці 2020 року була схема із шахрайством проти продавців:

 • псевдопокупець знаходив продавця на онлайн-майданчику;
 • одразу писав у сторонній месенджер, намагався увійти в довіру;
 • надсилав стороннє посилання та переконував за ним перейти (насправді на фішинговий сайт);
 • ділився фейковими правилами роботи сервісу, квапив та навіть тиснув, щоб жертва самостійно ввела свої платіжні дані;
 • отримував від жертви-продавця на фішинговому сайті CVV-код, баланс та термін дії картки, аби в результаті вивести вкрадені гроші на віртуальний рахунок.

«Щоб навчити українців правил безпеки в інтернеті, ми оголосили 2021 рік «Роком безпеки» та запустили освітній проєкт Онлайн захист. За місяць його роботи отримали понад сотню історій користувачів, які зустрілися з онлайн-шахраями. В середньому по три історії щодня. 80% з них стосуються схеми із шахрайством проти продавців. 70% стосуються фішингових посилань та сайтів-підробок. Найбільш зацікавлена темою кібербезпеки аудиторія 25-34 роки».

Віктор Нобіуз

Згідно з міжнародними прогнозами, частка фінансових угод, зроблених онлайн, тільки зростатиме. Кожна четверта покупка у світі відбуватиметься онлайн. Тому для посилення власної кібербезпеки користувачі мають постійно дотримуватися базових правил:

 • ознайомитися з правилами роботи сервісу та послуг, де запланована купівля/продаж товару;
 • бути уважним до оголошень, онлайн-незнайомців і сторонніх посилань;
 • обговорювати деталі угоди тільки в офіційному чаті онлайн-майданчика;
 • звертати увагу на адресу сайту;
 • не розголошувати платіжні та персональні дані;
 • повідомляти про спроби шахрайства у Кіберполіцію.

Джерело

COVID-19 Live