fbpx

На початку лютого Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому законопроєкт №4051 – він регулює дистанційну роботу українців. Ми не будемо дублювати текст усього законопроєкту, однак можемо виділити головне: тепер має забезпечуватися точний облік витраченого на роботу часу, не забули також про перевірку ефективності такої праці – імітація роботи не має винагороджуватися.

Доречно згадати Великого Брата з «1984» Джорджа Орвелла, який стежить за вами, причому в деяких випадках це перетворюється для співробітників у реальність, розбиваючи в пух і прах усі позитивні враження від віддаленого типу роботи. Чи означає це, що офіс – краще? Однозначної відповіді в даному разі недостатньо, тому розпишемо переваги й недоліки обох варіантів.

Робота в офісі

Плюси:

 • Стабільна оплата праці. В епоху коронавірусу, який нікуди не зник, – одна з основних переваг.
 • Чіткий графік. Розпорядок дня в будні виглядає одноманітно, однак ви можете використовувати вільний час, що залишився, на свій розсуд (не враховуючи форс-мажорів).
 • Спілкування та нові знайомства. Даний пункт може здатися незначним, проте він має великий вплив на формування вашого оточення й корисні зв’язки за межами офісу.
 • Командна робота. Досягнення ефективної взаємодії з колегами і вирішення всіх викликів у встановлені терміни істотно покращує навички, які згодом допоможуть не тільки на поточному робочому місці, а й при подальших життєвих викликах.
 • Корпоративні заходи. Часом саме при такому проведенні часу народжуються справді захопливі історії, проте головне – неформальна обстановка, яка допомагає краще пізнати тих, з ким вдається бачитися тільки в стінах офісу.
 • Кар’єрні сходи. Регулярна взаємодія з керівником (або керівниками інших відділів) дозволяє бути на виду – вкупі з успіхами це може стати поштовхом до отримання більш високої посади і заробітної плати.

Мінуси:

 • Перебування в одній позі за столом протягом тривалого часу. Так, у деяких офісах передбачено різноманітне дозвілля в спеціальних приміщеннях, де можна розім’ятися і в буквальному сенсі відпочити від своїх обов’язків, але такі можливості є далеко не в усіх компаній. Як наслідок, проблеми із зором і спиною – доволі поширене явище.
 • Імітація роботи, коли завдання виконані. Встановлений графік має зворотний бік медалі, тому статті про ризик повільної деградації в офісі (лінь лише посилює її) з’являються не випадково.
 • Неправильне харчування. Ще одна проблема, яка може зіграти злий жарт, якщо не стежити за своїм раціоном, адже фастфуд на регулярній основі не обіцяє нічого хорошого в перспективі.
 • Шум, що відволікає. Актуально в тому разі, якщо колеги навколо постійно розмовляють, спілкуються з клієнтами.
 • Час на дорогу. Добре, якщо будинок розташований поряд із роботою, але часом відстань передбачає щоденні поїздки, і вони можуть бути виснажливими.
 • Застуда й алергія. Про найпоширеніші хвороби офісних співробітників написано чимало (кондиціонери, пил), тому слід бути готовим до того, що вони не обійдуть стороною і вас.

Зрозуміло, багато що залежатиме від начальства, в інтересах якого – створити комфортну обстановку для роботи. Якщо ж на першому місці стоятиме тотальна економія, то позитивних емоцій ставатиме все менше з кожним днем – це може стосуватися і застарілої техніки, й обмеженого розсадження співробітників, і багато чого іншого – умови завжди відрізняються.

Дистанційна робота

Плюси:

 • Гнучкий графік. Розпорядок дня можна трансформувати з урахуванням невідкладних справ або рівня завантаженості на роботі.
 • Економія часу. До офісу необхідно дістатися, і часом на це йдуть години, тоді як дистанційна робота повністю виключає цей недолік (звільняються додаткові фінанси).
 • Можливість проводити більше часу з сім’єю, що особливо актуально для молодих мам.
 • Проблеми зі здоров’ям (тимчасові або постійні) – не перешкода.
 • Поєднання подорожей і роботи. Даний пункт приваблює багатьох, оскільки людина немов знімається з якоря в море – можна не прив’язуватися до одного місця, пізнавати нове тоді, коли цього хочеться.
 • Оплата результату, а не процесу. Виконані завдання – кращий показник того, що ви впоралися з роботою на сьогодні, що також дозволяє раніше почати займатися іншими справами, а не чекати, коли на годиннику з’являться заповітні 19:00 (або інший час офісного графіка).

Мінуси:

 • Межі робочого дня розмиті. Потенційно велика проблема, бо робота може поступово поглинути весь вільний час (актуальне також і перепрацювання).
 • Складнощі в пошуку робочої обстановки. Здавалося б, перебування в квартирі/будинку/кафе важко назвати недоліком, однак саме на даному етапі можуть виникнути проблеми – неробоча обстановка аж ніяк не сприяє продуктивності.
 • Домашні справи. Можуть відволікти від важливих завдань на тривалий час, через що не все йде за планом. Рішення можна знайти в дисципліні (її розвиток – ключ не тільки до локальних, а й до глобальних успіхів) – вона дозволить грамотно розпоряджатися часом.
 • Брак комунікації. Спілкування служить додатковою підзарядкою, тому цей недолік необхідно перекривати зустрічами з друзями (або колегами, які також працюють віддалено)
 • Дім може стати уособленням роботи, розмиваючи дійсно важливу грань.

Ми не випадково згадали на самому початку статті закон, який ухвалила Верховна Рада, адже він не тільки дозволяє врегулювати дистанційну роботу (через карантин число таких співробітників відчутно зросло), але також принесе в перспективі менш лояльні умови праці. Звіти та велика кількість завдань можуть завдати серйозного удару по тій же гнучкості, виключаючи будь-які паралелі з фрилансом. Вибір у будь-якому разі залишається за вами, але нагадаємо: кожен співробітник заслуговує на комфортні умови, і тому потрібно шукати ту компанію, де вас цінуватимуть і гідно платитимуть без нагляду Великого Брата з «1984».

Джерело

COVID-19 Live