fbpx

Білоруси зараз не можуть голосно заявляти про своє ставлення до російсько-української війни, але в цьому випадку “мовчання – знак незгоди”, вважає доктор соціологічних наук Андрій Вардомацький. “Білоруська аналітична майстерня” представила результати чергового соціологічного дослідження “Що білоруси думають про війну в Україні?”. Опитування проводилося через місяць після початку війни за допомогою телефонних дзвінків.

Попереднє дослідження білоруських настроїв з приводу війни в Україні проводив Chatham House через інтернет.

Голова наукового центру Андрій Вардомацький зазначає, що «мовчання – знак незгоди» можна назвати «формулою білоруської ситуації, ставленням до режиму взагалі, і до війни».

Отже, 46,9% респондентів негативно ставляться до того, що чинна білоруська влада розмістила російські війська у Білорусі. Але 45% опитаних підтримують таке рішення. Важко відповісти — 6,7%.

Не схвалюють використання білоруської території та військової інфраструктури з російською метою 61,8% опитаних, схвалюють — майже 30%.

Переважна більшість респондентів проти введення білоруських військ на територію України для участі у війні – 85%. Лише 11,1% опитаних підтримують участь своєї армії у цій війні.

У дослідженні чітко прослідковується зв’язок відповідей з рівнем освіти: чим вищий цей рівень, тим менша підтримка потенційної участі білоруської армії у війні, пише RFI. Так, 15,3% респондентів із середньою та неповною середньою освітою схвалюють участь Білорусі у військових діях в Україні, такої ж думки дотримуються 13% опитаних із середньою спеціальною освітою, лише 8% респондентів із вищою освітою виступають за участь білорусів у війні.

Хто винен?

На думку білорусів, винуватцем війни є Росія, а слідом за нею – США та Україна.

Росію вважають винною 25% респондентів, за нею йдуть США – 20%, Україна на третьому місці – 17,5%, НАТО – 11,9%, винні обидві сторони – 3,5%.

При цьому не схвалюють дії Росії у збройному конфлікті 50,4% опитаних.

Лише третина опитаних відчувають Білорусь співучасницею країни-агресора.

При цьому співчуває Україні 45,2% опитаних; і тим, і іншим – 23,3%, Росії – 20,6; 6,6% не співчувають нікому.

Більше половини респондентів — 51,8% — вважають, що Білорусь не повинна перебувати у жодному військово-політичному союзі, 30,4% — в ОДКБ, Білорусь у НАТО бачить менше ніж 5%.

Хто інформує білорусів?

Соціолог говорить про «парадокс медіасуб’єктивності»: «79,3% білорусів вважають, що вони добре обізнані про ситуацію в Україні, лише 18,5% сказали, що погано. 

Ось які джерела домінують у інформуванні білорусів:

Telegram – 33%

державні телеканали Білорусі – 32,2%

федеральні телеканали Росії – 30,9%

YouTube – 29,8%

Instagram – 14%

недержавні новинні сайти – 11,9%

TikTok – 11,3%

Тільки 27% опитаних чули про оголошений демократичними силами Білоруський антивоєнний рух, 70,8% не знають про нього. Лише 14,4% респондентів готові у будь-якій формі приєднатися до антивоєнного руху. Найбільш прийнятні форми участі для тих, хто готовий приєднатися, — волонтерство (27,2%), фінансова допомога українським військовим та біженцям (12,5%), підписання петицій та звернень (7,7%).

Джерело

COVID-19 Live