fbpx

Чоловіки купують товари й користуються послугами, які призводять до більшої кількості шкідливих викидів в атмосферу, ніж у випадку жінок. Такого висновку дійшли дослідники зі Швеції, проаналізувавши купівельні звички представників обох статей у своїй країні.

Про це йдеться в дослідженні в науковому виданні Journal for Industrial Ecology, повідомляє The Guardian.

Автори дослідження — представники шведської організації Ecoloop, яка консультує компанії у сфері збалансованого використання природних ресурсів. Троє дослідників вирішили оцінити структуру витрат самотніх чоловіків і жінок у Швеції під кутом зору екологічності.

З’ясувалося, що чоловіки витрачають у середньому лише на 2% більше грошей, ніж жінки, але разом із цим придбані ними товари й послуги спричиняють на 16% більше шкідливих викидів в атмосферу.

Найбільша різниця у викидах стосувалася придбання палива для авто — жінки частіше користувалися громадським транспортом. Автори наголошують, що цей аспект є маловивченим і його слід брати до уваги під час заходів із боротьби зі змінами клімату.

«Статті витрат доволі стереотипні: жінки більше витрачають на домашній декор, здоров’я та одяг, а чоловіки — на паливо для авто, обіди в ресторанах, алкоголь і тютюн», — говорить співавторка дослідження Анніка Карлсон Кан’яма з Ecoloop.

Також з’ясувалося, що близько третина всіх шкідливих викидів припадає на товари й послуги, які люди — як чоловіки, так і жінки — купують під час відпустки. «Це значно більше, ніж я очікувала», — говорить Карлсон Кан’яма.

Дані для аналізу дослідники брали за 2012 рік і лише щодо самотніх людей, оскільки інших подібних досліджень не проводили. Втім, вони стверджують, що на висновки це не впливає — адже структура витрат відтоді не надто змінилася.

Автори дослідження радять людям змінити харчування (замінити м’ясо й молочні продукти рослинною їжею) й спосіб проведення відпусток (наприклад, замість літаків користуватися залізничним транспортом).

Вони зауважують, що ці кроки не передбачатимуть додаткових витрат (як, приміром, у випадку придбання електричного авто), але, як свідчать підрахунки, допоможуть знизити шкідливі викиди, за які відповідальні окремі люди, майже на 40%.

Слід зазначити, що деякі інші дослідження — як, до прикладу, аналіз індивідуального споживання в Іспанії у 2019 році — показують, що жінки більш відповідальні за шкідливі викиди в атмосферу, аніж чоловіки.

Вуглецеві викиди (водяна пара, закис азоту, метан) накопичуються в атмосфері, створюючи так званий парниковий ефект: вони пропускають сонячне світло, але не дають йому розсіятися в космосі. Через це тепло від сонячних променів лишається в атмосфері, поступово її нагріваючи.

За оцінками Міжурядової групи з питань зміни клімату при ООН, до середини ХХІ століття середня температура у світі зросте на 1,5 градуса за Цельсієм. Це теоретично припустима норма, перевищення якої може призвести до зменшення врожайності рослин і, відповідно, до змін в екосистемах світу.

Якщо ж темпи зростання викидів, спричинені найбагатшими людьми світу, залишатимуться такими, як зараз, до 2050 року температура зросте ще на 1,5 градуса за Цельсієм — навіть якщо решта світу знизить рівень шкідливих викидів до нуля.

Джерело

COVID-19 Live