fbpx

ЮНЕСКО опублікувала випуск Доповіді про науку за 2021 рік, що має назву «Гонка проти часу за більш розумий розвиток». Звіт проливає світло на досвід країн, що приступили до подвійного цифровому і екологічному переходу для досягнення Цілей сталого розвитку.

Автори вважають, що COVID-19 спонукав до активізації наукових розробок, оскільки управління кризою COVID-19 зажадало наукової підтримки та співпраці між державними органами, агентствами та спільнотами. Автори відзначають, що ця спроба виявила недоліки, такі як переважання закритих наукових систем. Автори підкреслюють гостру необхідність у відкритих наукових системах, що дозволяють зробити науковий процес більш інклюзивним, демократичним і прозорим.

У звіті відкрита наука і відкриті інновації називаються основними рушійними силами, які мобілізували міжнародне наукове співробітництво, яке призвело до революційних відкриттів по COVID-19. У відповідь на цю потребу, оскільки 70% наукових публікацій мають обмежений доступ, в звіті наголошується, що ЮНЕСКО формулює «рекомендацію по відкритій науці», яка буде розглянута державами-членами пізніше в 2021 році.

У звіті також визнається необхідність наукової грамотності. Громадськість, спрагла отримати відповіді на запитання, пов’язані з COVID-19, була засипана дерегульованого інформацією з медіа-платформ, що призвело до того, що Всесвітня організація охорони здоров’я (ВООЗ) назвала «інфодеміей». Розуміючи серйозність вводу суспільства в оману інформації, ВООЗ випустила заяву, в якому міститься заклик до «доступу до безкоштовної, фактичної, достовірної та науково обґрунтованої інформації». Автори попереджають, що роль медіа-платформ не слід сприймати як належне, оскільки ЗМІ повинні бути плюралістичними і відповідальними для захисту суспільної довіри. Одна з Цілей сталого розвитку закликає «забезпечити доступ громадськості до інформації та захистити основні свободи».

У доповіді рекомендується навчати і вивчати тонке мислення, що є цінним компонентом наукової грамотності, який підвищить довіру суспільства. На думку авторів, «розумова еластичність життєво важлива, коли справа доходить до аналізу варіантів щодо емоційно забарвлених проблем, таких як генетично модифіковані культури, наслідки зміни клімату, вакцинації або нинішньої пандемії Covid-19».

Пункт 4.7 ЦСР закликає «забезпечити, щоб всі учні придбали знання і навички, необхідні для сприяння сталому розвитку». Аналіз звіту може вказати на інструменти і підходи, найбільш необхідні для досягнення цієї мети.

У звіті також розглядаються зусилля країн щодо впровадження Індустрії 4.0, четвертої промислової революції, яка характеризується цифровими технологіями. Прагнучи підвищити свою економічну конкурентоспроможність, Марокко, Джибуті та Австралія входять в число країн, що прагнуть перетворитися в регіональні цифрові центри, в той час як такі країни, як Китай, Росія і США, конкурують за збереження своїх лідируючих ролей в цій галузі. Автори повідомляють, що в період з 2016 по 2020 рік понад 30 країн прийняли спеціальні стратегії для штучного інтелекту. Фактично, в звіті вказується, що з усіх типів наскрізних технологій штучний інтелект та робототехніка були предметом більшості наукових публікацій у всіх країнах.

Джерело

COVID-19 Live