fbpx

Десята частина гірських льодовиків у світі розтане до середини сторіччя, навіть якщо світ досягне цілей Паризької кліматичної угоди.

Про це йдеться у дослідженні, зробленому на замовлення The Guardian.

Так, за даними дослідників маса льодовиків у Європі, Північній Америці та у низьких широтах зменшиться вдвічі. І такого значного танення, на думку вчених, неможливо уникнути через глобальне потеплення, спричинене діяльністю людини в останні роки.

Однак, цілі зі скорочення викидів можуть вплинути на ландшафт у другій половині сторіччя.

“Те, що ми зараз бачимо в горах, було викликане парниковими газами два-три десятиліття тому. З одного боку ми могли б сприйняти це як судний день, бо вже занадто пізно зупиняти танення багатьох льодовиків. Але важливо також, щоб люди усвідомлювали, як прийняті зараз рішення можуть вплинути на те, який вигляд матиме світ через два-три покоління”, — розповів гляціолог Бен Марцейон з Бременського університету.

Марцейон проаналізував понад сто комп’ютерних моделей, створених науково-дослідними інститутами по всьому світу, які прогнозували різні варіанти поведінки близько 200 тисяч льодовиків га планеті, залежно від кількості викидів та погодних умов.

Науковець вирахував, що між 2021 та 2050 роками середня втрата маси за різними сценаріями становить 13 200 Гт — це відповідає таненню п’яти олімпійських басейнів з льодом щосекунди протягом наступних 30 років.

При цьому, агресивне скорочення викидів навряд чи це уповільнило б: різниця між найкращим та найгіршим сценаріями становила менш як 20%.

Однак, у другій половині століття, на яку вплинуть рішення сьогодення, сценарії відрізняються. За сценарієм з низьким рівнем викидів, швидкість танення уповільниться і поточна маса льодовиків зменшиться приблизно на 18% до 2100 року. Навпаки, у сценарії з високим рівнем викидів втрати прискоряться до 36%.

Згідно з останньою європейською доповіддю щодо клімату, танення гірських льодовиків більше впливає на підняття рівня світового океану, ніж ті ж процеси в Антарктиді, та підвищує ризик повеней і затоплення уздовж прибережних регіонів та річок.

Що відомо

  • Міжнародна енергетична агенція (IEA) прогнозує різке зростання викидів CO2 і збільшення попиту на різні види палива у 2021 році через відновлення світової економіки після пандемії. Сприятиме цьому процесу розгортання вакцинації проти COVID-19, а викиди вуглецю будуть другими найбільшими за всю історію спостережень.
  • Часте використання онлайн-дзвінків та стрімінгових сервісів під час пандемії коронавірусу збільшило викиди вуглекислого газу. Однак обсяг викидів можна зменшити на 96%, якщо вимкнути камеру.
  • Американське космічне агентство NASA заявило, що 2020 рік став найспекотнішим за всю історію спостережень, з невеликим відривом обійшовши 2016 рік.
  • В ООН заявили, що від дефіциту прісної води в усьому світі вже страждають понад 3 млрд людей, та ситуація може погіршитись через недостатню боротьбу з кліматичною кризою та невдале керування сільським господарством.
  • Рівень парникових газів в атмосфері досяг рекордних значень, попри заборону на подорожі та глобальний локдаун.
  • Уряд Великої Британії переніс час заборони продажу нових автомобілів з бензиновими та дизельними двигунами з 2035 на 2030 рік.
  • Дві третини країн-членів Організації об’єднаних націй виступили за створення нового глобального договору, щоб подолати забруднення пластиком.

Джерело

COVID-19 Live