fbpx

У віртуальному світі школярі можуть не тільки грати в комп’ютерні ігри, але і шукати інформацію, поширювати відеоматеріали, здійснювати покупки, спілкуватися з друзями, створювати собі сторінки в соціальних мережах, використовуючи унікальні ники, які служать їх особистим ідентифікатором. Однак, така діяльність може нести певні ризики

  • Ризик обману: існує велика кількість дезінформації і спотворення даних.
  • Ризик віктимізації: інші користувачі можуть використовувати персональну інформацію проти людини, який її оприлюднив.
  • Ризик ізоляції: онлайн-взаємодія може зменшити спілкування і соціалізацію в реальному світі.
  • Ризик імпульсу: в інтернеті легко сказати те, що не було б сказано особисто.
  • Ризик переконання: онлайновий досвід може впливати на особисту діяльність.
  • Ризик звикання: повторне використання може створити залежна поведінка.

Вплив соціальних мереж

За даними дослідження, майже кожен четвертий підліток у віці 10-17 років повідомив, що за останній рік регулярно розумів, що не міг думати ні про що, крім моменту, коли буде можливість знову користуватися соціальними мережами.

Найбільше таких було серед хлопчиків 10 років (35,2%) і студентів ПТУ (28,5%). Відчували себе погано через неможливість користуватися соціальними мережами 15,1% опитаних учнів.

Результати дослідження показали, що 18,2% підлітків регулярно нехтували іншими справами (хобі, спорт) через те, що хотіли бути в соціальних мережах. Більшість з них, це дівчата 16 років – 26,0%.

Кожен шостий (16,8%) опитаний зізнався, що мав регулярні сварки через використання соціальних мереж. Найбільша частка таких серед дівчат 16 і 17 років (0,22,6% і 25% відповідно) і хлопців 10 років (20,5%).

Підлітки можуть сидіти в соціальних мережах, щоб позбутися від негативних емоцій, про що повідомили 32,8% юнаків і 39,9% дівчат. Через використання соціальних медіа, у підлітків можуть траплятися конфлікти з батьками, братами або сестрами -13,5%.

Комфортне спілкування в інтернеті

За даними цього дослідження «Соціальна обумовленість і показники здоров’я підлітків та молоді» хлопці відзначали, що в інтернеті говорити про секрети їм легше, ніж лицем до лиця (17,5% і 14,5%).

Кожен 5 респондент повідомляв, що висловлюватися про особисті почуття в інтернеті легше, ніж в реальному житті.

Час, проведений в інтернеті

Ще одне дослідження ESPAD, в якому представляються дані опитаних 8509 підлітків (від 14 до 17 років), показало, що учнівська молодь досить активно користується соціальними мережами протягом робочих (навчальних) днів, але сама мережева активність (кількість годин користування) припадає на вихідні дня – суботи та неділі.

У період з понеділка по п’ятницю, 48,6% підлітків проводять в соціальних мережах о 3 годині в день, а 44,7% – 4 і більше годин. У вихідні дні 39% респондентів користуються соціальними мережами 3 години включно і 54,9% – від 4 годин і більше.

У всіх вікових групах дівчата виявилися більш активними користувачами всесвітньої мережі як в робочі, так і у вихідні дні. Велика частина опитаних (дослідження ESPAD) вважають, що проводять багато часу в соціальних мережах (55,4%). Кожен четвертий (23,9%) повідомив про те, що у нього псується настрій, коли не можна провести час в соціальних мережах.

Соціальні мережі та спілкування в інтернеті грають важливу роль у формуванні підліткової особистості. Як батьки, так і всі, хто приєднується до освітнього розвитку підлітків, повинні розповідати про небезпеки та ризики користування інтернетом, спілкуванні з незнайомими людьми і поширення власної персональної інформації.

Варто підвищувати обізнаність про безпечне користування соціальними мережами і важливо формувати правильну культуру спілкування онлайн.

Джерело

COVID-19 Live